Studia we Wrocławiu na kierunku ochrona środowiska można podjąć na 3 uczelniach publicznych:
Studia stacjonarne są bezpłatne.
1. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Ochrona środowiska znajduje się w ofercie Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Studia realizowane są w systemie dwustopniowym. Jako pierwsze są to trzyipółletnie studia I stopnia, które kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera, a następnie są to półtoraroczne studia II stopnia, które kończą się tytułem magistra inżyniera.
W rekrutacji 2023/2024 studia możesz podjąć w trybach:
Jeśli jesteś zainteresowany ekologicznymi rozwiązaniami, a stan przyrody i zmiany klimatyczne są ci niezwykle bliskie, to kierunek studiów Ochrona środowiska może być właśnie dla ciebie. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oferuje swoim studentom na studiach II stopnia takie specjalności jak:
Studenci Ochrony środowiska zostaną gruntownie przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się ochroną środowiska, laboratoriach, a nawet w rolnictwie. Studiując Ochronę środowiska, zdobędziesz szeroką wiedzę z zakresu biologii i mikrobiologii, matematyki oraz ekologii. W czasie zajęć dowiesz się, jak człowiek wpłynął na przyrodę oraz jakie są tego skutki i czy faktycznie grozi nam katastrofa klimatyczna, a także jak można jej zapobiec. Dowiesz się również jak ochronić tereny zielone i poznasz prawo z okresu ochrony środowiska. Program studiów przewiduje również praktyki, które są realizowane zaraz po czwartym oraz szóstym semestrze studiów. Dodatkowo zdobędziesz niezbędną wiedzę z zakresu finansów.
Pewnie wielu z was zastanawia się, jakie przedmioty czekają na studentów kierunku Ochrona środowiska. Poza przedmiotami fakultatywnymi obowiązują również przedmioty z bloku ogólnego i dotyczą one m.in. klimatologii, matematyki, chemii, biologii, geologii, a także botaniki. Studenci są również zobowiązani do zdobycia kompetencji językowych na poziomie B2.
Po uzyskaniu dyplomu absolwenci mogą szukać pracy w laboratoriach, urzędach, administracji, firmach zajmujących się recyklingiem oraz fundacjach.
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej oferuje ochronę środowiska w ramach kierunku studiów Górnictwo i geologia w systemie dwustopniowym. Są to trzyipółletnie studia inżynierskie, a następnie półtoraroczne studia magisterskie.
W rekrutacji 2023/2024 studia możesz podjąć w trybach:
Kto odnajdzie się na studiach Górnictwo i geologia? Jeśli jesteś zainteresowany geologią, ekologią, matematyka nie sprawia ci trudności oraz chciałbyś w przyszłości uzyskać tytuł inżyniera, to ten kierunek może cię zainteresować. Politechnika Wrocławska oferuje swoim studentom specjalności, dzięki którym każdy może rozwijać się w zakresie interesujących go dziedzin nauki, są to m.in.
Studiując Górnictwo i geologię o specjalności inżynieria mineralna i ochronę środowiska, zdobędziesz wiedzę z ekologii, matematyki, fizyki, a także z gospodarki, ochrony środowiska oraz inżynierii mineralnej. Podczas studiów studenci poznają surowce mineralne oraz jak je wykorzystywać i obrabiać np. w przemyśle. Zdobędziesz również szeroką wiedzę o Ziemi m.in. jak się rozwijała na przestrzeni milionów lat. Dowiesz się również nieco o górnictwie i ochronie środowiska np. jaki wpływ ma wydobycie węgla na środowisko. Dodatkowo poznasz również zagadnienia prawne, które będą niezbędne do pracy w urzędach lub administracji.
Studenci Górnictwa i geologii będą musieli zmierzyć się przedmiotami, które będą dotyczyły meteorologii, klimatologii oraz zagrożeń cywilizacyjnych. Program studiów przewiduje również naukę języka obcego na poziomie B2.
Absolwenci mogą podjąć pracę w działach ochrony środowiska, urzędach, parkach krajobrazowych, biurach projektowych, a także w organizacjach pozarządowych.
Kierunek studiów Ochrona środowiska jest propozycją Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego realizowany jest w systemie dwustopniowym. Są to trzyletnie studia I stopnia, kończące się tytułem licencjata, a następnie dwuletnie studia, kończące się tytułem magistra.
W rekrutacji 2023/2024 studia możesz podjąć w trybach:
Na kierunku studiów Ochrona środowiska z pewnością odnajdą się te osoby, które interesują się zoologią, botaniką oraz klimatem. Dlatego, jeśli w przyszłości chciałbyś zawodowo zajmować się ochroną środowiska i pracować w instytucjach z nią związanych to ten kierunek może być właśnie dla ciebie. Kierunek jest realizowany przez Międzywydziałowe Studium Ochrony Środowiska, dlatego zajęcia odbywają się na kilku wydziałach. Uniwersytet Wrocławski oferuje studentom Ochrony środowiska na studiach II stopnia, dwie specjalności, są to:
Ochrona środowiska we Wrocławiu jest połączeniem wielu dziedzin nauki, dzięki czemu zdobędziesz wiedzę nie tylko z zakresu biologii, chemii, geologii czy ekologii, ale także poznasz faunę i florę w Polsce, hydrogeologię oraz dowiesz się, jakie są zagrożenia cywilizacyjne. Studenci w ramach zajęć będą chodzić na ćwiczenia w terenie, dzięki czemu poznają, jak działają oczyszczalnie, elektrociepłownie czy farmy wiatrowe. Program studiów przewiduje obowiązkowe praktyki zawodowe, które można odbyć np. w parkach lub rezerwatach przyrody.
Jakie przedmioty czekają na studentów Ochrony środowiska? Są to m.in. technologie w ochronie środowiska, botanika, zoologia, gleboznawstwo, język obcy, a także analiza środowiska atmosferycznego. Przedmioty te realizowane są w formie teoretycznej, jak i praktycznej, dzięki czemu studenci mogą zobaczyć na własne oczy procesy, które są omawiane na zajęciach.
Po uzyskaniu dyplomu, absolwenci Ochrony środowiska mogą podjąć pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się ochroną środowiska, samorządach, urzędach, parkach krajobrazowych oraz w laboratoriach badawczych.
Sprawdź