Dodaj do ulubionych

Prawo studia - kierunek studiów

Studia na kierunku prawo to studia jednolite magisterskie z obszaru nauk społecznych, których program kształcenia koncentruje się w zagadnieniach z zakresu nauk prawnych. Studia zazwyczaj trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia na kierunku prawo
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia II stopnia oraz jednolite
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku prawo rozpocznie się 5 maja 2023 r. i potrwa do 24 września 2023 r. | prawo - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku lub specjalności prawo możesz podjąć na 29 uczelniach publicznych oraz 32 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online | prawo - uczelnie >

Opis kierunku
W trakcie kształcenia studenci zdobywają pogłębioną oraz interdyscyplinarną więdzę między innymi z prawoznawstwa, logiki prawniczej, teorii i filozofii prawa, zasad i instytucji polskiego prawa konstytucyjnego, cywilnego, karnego, administracyjnego i pracy.
 
Specjalności
Współczesne studia prawnicze charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku prawo: cywilna, karna, cywilnoprawna, karnoprawna, publicznoprawna, prawo dowodowe, prawo medyczne ... specjalności na prawie >
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2023/2024 na kierunku prawo najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, geografia, język polski, język obcy, język łaciński i kultura antyczna, matematyka oraz wiedza o społeczeństwie.
Część uczelni bierze pod uwagę także takie przedmioty jak: filozofia, biologia, chemia czy fizyka | szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjononarne na kierunku prawo w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wahają się od 4320 zł do 12400 zł za pierwszy rok studiów.
 
Praca po studiach
Studia na kierunku prawo przygotowują do podjęcia wszystkich aplikacji niezbędnych do wykonywania zawodów prawniczych (np. adwokata, radcy prawnego, prokuratora, komornika, sędziego oraz notariusza). Absolwenci prawa zyskują możliwość zatrudnienia między innymi w wymiarze sprawiedliwości, w obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, w administracji europejskiej oraz państwowej i samorządowej, czy w Policji.
 
 
 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek prawo?

Z racji tego, że studia prawnicze cieszą się niemalejącą popularnością, to pozytywnie rozpatrzona kandydatura nie jest wcale oczywista.

Decyduje o tym wyjątkowo duża liczba osób chętnych, które zainteresowane są edukacją na kierunku prawo. W rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 na studia stacjonarne aplikowało ponad 20 tys. kandytatów.

Aby mieć pewność, że odnajdzie się swoje nazwisko na liście osób przyjętych, należy najpierw zorientować się, jakie przedmioty są uwzględniane w procesie rekrutacji.

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku prawo:

 • język polski
 • historia,
 • geografia,
 • matematyka
 • język obcy,
 • język łaciński i wiedza o kulturze antycznej,
 • WOS,
 • geografia
 • historia

 

Przedmioty do wyboru, które są absolutnie obowiązkowe dla osób zainteresowanych tym kierunkiem to: historia, geografia lub matematyka. W drugiej kolejności brane są pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Dodatkowe przedmioty, które nie są wymagane, ale zwiększają szansę na dostanie się na prawo to język obcy nowożytni, czy WOS. Oczywiście im większa liczba przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym, tym lepiej. Wymagania rekrutacyjne mogą różnić się w zależności od uczelni.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK PRAWO

Województwo
Miejscowość
Poziom studiów
Forma studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Prawo +

Collegium Polonicum w Słubicach UAM stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat,
tryb: stacjonarne

Wydział Prawa i Administracji UAM stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat,
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: niestacjonarne, stacjonarne
Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: niestacjonarne, online, stacjonarne
Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: niestacjonarne, stacjonarne
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: niestacjonarne, online, stacjonarne

Specjalności na kierunku prawo

Akademia Kujawsko-Pomorska

Akademia Kujawsko-Pomorska

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: niestacjonarne, stacjonarne
Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie

Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: niestacjonarne, stacjonarne
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: niestacjonarne, stacjonarne
Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie

Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska w Warszawie

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

Specjalności na kierunku prawo

Prawo - zasady rekrutacji

Aktualności rekrutacyjne

Pokaż wszystkie

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Prawo studia stacjonarne

Prawo studia niestacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Prawo studia jednolite magisterskie

POPULARNE MIASTA

Pokaż wszystkie

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Pokaż wszystkie

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku prawo

Forma studiów
Poziom studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Jaką wiedzę zdobędziesz podczas studiów

Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku prawo? Studia te kształcą w zakresie szeroko pojętego prawa uzupełnionego o teorię, filozofię prawa oraz doktryn polityczno-prawnych, a także z zakresu innych nauk społecznych. 

Współcześnie ta dyscyplina naukowa jest wyjątkowo rozbudowana, także studenci podczas trwania pięcioletniej edukacji zetkną się z wieloma specjalistycznymi przedmiotami.

 

Przedmioty, które znajdziesz w programie studiów to m. in. prawo:

 • konstytucyjne
 • karne
 • administracyjne
 • finansowe
 • rodzinne i opiekuńcze
 • międzynarodowe

 

Wiedza teoretyczna stanowi na tych studiach podstawę kształcenia, jednak musi ona zostać przekuta w cały arsenał umiejętności praktycznych, wykorzystywanych już podczas zawodowego rozwoju.

Studenci podczas nauki zetkną się zatem z ćwiczeniami związanymi z udzielaniem porad prawnych, czy będą brać udział w symulacjach procesów sądowych.

Łączenie praktyki z teorią pozwoli na kompleksowe przygotowanie do aplikacji oraz da podstawy do specjalizowania się w jednej z wybranych dziedzin prawa.

 

Jak wyglądają studia na kierunku prawo?

Jak wyglądają studia na kierunku prawo?

Niewiele jest kierunków, które cieszą się tak dużą popularnością i prestiżem, jaki obecnie posiada prawo. Na pewno jest to kierunek elitarny z bogatą historią, sięgającą jeszcze poprzedniej ery.

To ten rodzaj studiów, który od wielu lat cieszy się niegasnącą popularnością, ponieważ odpowiednie zaangażowanie podczas trwania nauki może przyczynić się do znalezienia atrakcyjnego zatrudnienia w sektorze, który będzie dla ciebie najbardziej interesujący.

Dobrze zorganizowany system prawny to podstawa każdej gospodarki. Poznanie i zrozumienie jego mechanizmów uczyni cię ekspertem, który może realizować się w różnych obszarach.

Współcześnie prawo podzielone jest na wiele gałęzi, z którymi zapoznasz się podczas jednolitych studiów magisterskich, trwających pięć lat. Dzięki temu będziesz przygotowany do podjęcia wszystkich rodzajów aplikacji.

Jeżeli od zawsze fascynowały cię nauki humanistyczne, kwestie związane z praworządnością, czy zagadnieniami społecznymi, to prawo jest kierunkiem, które pozwoli przekuć twoje zainteresowania w przyszłościowy i szanowany zawód.

 

1. Typ i tryb studiów

Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:

1. Poziom:

2. Forma:

 

Studia na kierunku prawo prowadzone są w systemie pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich. Współcześnie polskie uczelnie oferują dla kandydatów możliwość studiowania w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym zaocznym i wieczorowym, a także online - jednak wiąże się to ze znacznie większym nakładem samodzielnej pracy, ponieważ wymagania – niezależnie od trybu nauki – są takie same.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

Z kolei studia online nie oznaczają tego, że wszystko co związane z byciem studentem odbywa się na platformie zdalnego nauczania w ciągu trwania semestru przez Internet. Pomimo ich wirtualnego charakteru i tak należy kilka razy fizycznie pojawić się na uczelni na zajęciach w siedzibie uczelni w trakcie zjazdów.

 

2. Program studiów i przedmioty

Program studiów na kierunku prawo jest wyjątkowo rozbudowany i obejmuje wiele szczegółowych aspektów związanych z tą dziedziną, tak by kształcić najlepszych specjalistów.

Podczas pierwszych lat nauki studenci poznają podstawowe gałęzie i dziedziny prawa, ponieważ bez tej elementarnej wiedzy poszerzanie swoich kwalifikacji nie byłoby możliwe. Także początkowe semestry edukacji obejmują przedmioty obligatoryjne takie jak prawo cywilne, karne, czy ogólne podstawy prawoznawstwa

Przedmiotem, który nie od dziś spędza sen z powiek studentów, jest prawo rzymskie, niezbędne do zrozumienia mechanizmów, rządzących prawem współcześnie.

Przyszli absolwenci bardzo dokładnie poznają zagadnienia związane z prawem obowiązującym w Unii Europejskiej, uczą się przebiegu postępowania cywilnego.

 

3. Nabywane umiejętności

Wykształcenie, które otrzymują studenci, obejmuje różnorodne dziedziny prawa, odnoszące się chociażby do prawa morskiego, czy handlowego.

Po otrzymaniu tej podstawowej i zarazem niezbędnej wiedzy przychodzi czas na wybór specjalizacji. Może to być kształcenie kierunkowe z zakresu:

 • publiczno-prawnego;
 • karno-prawnego;
 • gospodarczo-finansowego;
 • cywilno-prawnego.

 

Po wyborze najbardziej interesującej specjalizacji studenci rozwijają już szczegółową wiedzę z dziedziny, która jest dla nich najbardziej interesująca i atrakcyjna, to czas poszerzania swoich umiejętności i horyzontów poznawczych.

Oprócz tych specjalizacji obligatoryjnych, studenci mają możliwość na doskonalenie swoich kwalifikacji poprzez wybór specjalizacji dodatkowych, kształcących już w wyjątkowo wąskich dziedzinach, takich jako prawo własności intelektualnej.

 

4. Gdzie studiować prawo

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek prawo:

 

Liczba kandydatów na kierunek prawo (studia jednolite magisterskie - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2022/2023

prawo:

 • Uniwersytet w Białymstoku: 473
 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy: 299
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie: 814
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie: 1837
 • Uniwersytet Marie Curie Skłodowskiej w Lublinie: 936
 • Uniwersytet Łódzki: 1181
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 1584
 • Uniwersytet Szczeciński: 461
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 1210
 • Uniwersytet Wrocławski: 2125

Liczba kandydatów pod względem liczby osób na 1 miejsce na kierunek prawo (studia jednolite - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2022/2023

prawo:

 • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydogoszczy: 4,98
 • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie: 4
 • Uniwersytet Łódzki: 4,72
 • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 9,9
 • Uniwersytet Szczeciński: 1,54
 • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie: 4,17
 • Uniwersytet Wrocławski: 10,62
Ile trwają studia na kierunku prawo?

Ile trwają studia na kierunku prawo?

Studia na kierunku prawo trwają 5 lat (10 semestrów).

Studia prawnicze to jeden z tych kierunków, który zachował swoją jednolitą formę. Oznacza to, że studenci, wybierający prawo, będą kształcić się przez dziesięć semestrów bez podziału na studia I oraz II stopnia. Dopiero obrona egzaminu magisterskiego daje gwarant ukończenia tych studiów.

Takie rozwiązanie ma swoje podstawy, ponieważ są to studia wysoce specjalistyczne i pierwsze trzy lata nauki mają charakter wprowadzający i uczą rzeczy elementarnych, które są niezbędne w przypadku wyboru dalszych specjalizacji.

Potencjalni absolwenci po tych trzech latach nie dysponują jeszcze wiedzą, która mogłaby uczynić ich profesjonalistami z zakresu nauk prawniczych. Dopiero pięć nieprzerwanych lat edukacji daje pełnię wykształcenia. Rekompensatą tych trudów jest niewątpliwie możliwość atrakcyjnego zatrudnienia po zakończeniu nauki.

Po obronie egzaminu magisterskiego absolwenci prawa mogą przystąpić do aplikacji, której celem jest przygotowanie do wykonywanego w przyszłości zawodu.

Absolwenci mają możliwość odbycia różnych typów aplikacji, mogą to być przykładowo: aplikacja adwokacka, radcowska, sędziowska, komornicza, czy prokuratorska.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek prawo?

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek prawo?

Proces rekrutacji

Z racji tego, że studia na kierunku prawo znajdują się od wielu lat w czołówce najbardziej popularnych kierunków, to warto na początku prześledzić wszystkie aspekty związane z rekrutacją.

Podstawą jest orientacja, jakie przedmioty brane są pod uwagę w pierwszej kolejności. Większość polskich ośrodków akademickich dzieli przedmioty na dwie grupy – obligatoryjne, które trzeba zdawać na maturze, by móc dostać się na wymarzony kierunek i dodatkowe, które ułatwią pozytywne rozpatrzenie kandydatury.

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę

W przypadku studiów na kierunku prawo przedmioty obowiązkowe najczęściej to: język polski, historia, geografia i matematyka. W dalszej kolejności brane są pod uwagę język polski, język obcy nowożytni, czy WOS (wymagania mogą różnić się w zależności od uczelni).

Im większa liczba przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym, tym większa szansa na dostanie się na ten kierunek. Każda z uczelni ustala odpowiednie progi punktowe przypisywane do przedmiotów.

Studentami prawa zostają zatem osoby, które podczas procesu rekrutacji zdobędą największą liczbę punktów.

 

Jak zdobyć maksymalną liczbę punktów

Warto także zorientować się jaki wpływ na rekrutację mają osiągnięcia zdobyte podczas różnego rodzaju olimpiad. Większość polskich ośrodków akademickich oferuje laureatom olimpiad specjalne zasady przyjęcia na studia, które zwalniają z uczestnictwa w procesie rekrutacji. W przypadku rekrutacji na kierunek prawo mogą być to olimpiady takie jakie:

 • Olimpiada Wiedzy Historycznej;
 • Olimpiada Wiedzy o Integracji Europejskiej;
 • Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym.

 

Oprócz tych aspektów ważne, by każdy z kandydatów zorientował się, jak wygląda rekrutacja na dalszych etapach – jakie dokumenty i skany trzeba dostarczyć, ponieważ nawet w przypadku dostania się na studia, niedostarczenie dokumentów w odpowiednim czasie jest jednoznaczne z rezygnacją.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku prawo?

Jaka praca po studiach na kierunku prawo?

Absolwenci studiów na kierunku prawo mogą liczyć na wyjątkowo atrakcyjne zatrudnienie w sektorach najbardziej interesujących. Absolwenci początkowo stoją zawsze przed trudnym wyzwaniem – jaką ścieżkę rozwoju kariery zawodowej wybrać?

Na szczęście prawo to jeden z tych kierunków, który daje ogrom możliwości. Studenci po zakończeniu edukacji mogą ubiegać się o zatrudnienie przede wszystkim w sektorze zajmującym się wymiarem sprawiedliwości.

W zależności od wybranej aplikacji absolwenci mogą się realizować w różnorodnych sektorach zawodowych:

 • sądowniczym;
 • adwokackim;
 • radcowskim;
 • sędziowskim;
 • prokuratorskim;
 • notarialnym;
 • legislacyjnym;
 • kuratorskim.

 

Dodatkowo możliwości interesującego i rozwijającego zatrudnienia będą oferować wszelkiego rodzaju instytucje i organizacje pożytku publicznego, zajmujące się ochroną praw człowieka, zarówno na arenie lokalnej, jak i międzynarodowej (np. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, czy Amnesty International).

Absolwenci prawa odnajdą się w biurach, które świadczą wszelkiego rodzaju usługi związane z doradztwem i pomocą prawną.

 

Dziś właściwie każde przedsiębiorstwo, czy międzynarodowa korporacja muszą korzystać z usług wykwalifikowanych prawników, by móc z sukcesami utrzymywać się na rynku gospodarczym, więc absolwenci prawa świetnie sprawdzą się także jako eksperci z zakresu handlu, gospodarki oraz ekonomii.

 

 

Praca po studiach

Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku prawo? Możliwości zatrudnienia po ukończeniu tych studiów są wyjątkowo rozbudowane, ponieważ przygotują cię one do podjęcia wszystkich rodzajów aplikacji.

Miejsca pracy dla absolwentów prawa związane są przede wszystkim z szeroko rozumianym wymiarem sprawiedliwości, a więc sądy, prokuratury, czy kancelarie adwokackie.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • adwokat
 • radca prawny
 • sędzia
 • prokurator
 • referendarz
 • komornik
 • syndyk
 • notariusz
 • rzecznik patentowy
 • doradca podatkowy
 • mediator
 • dyplomata
 • urzędnik
 • biznesmen
 • dyrektor firmy
 • ekspert

 

Prawnicy mogą liczyć na stabilne zatrudnienie we wszelkiego rodzajach instytucjach, które świadczą usługi i porady prawne.

Kwalifikacje, pozyskane w trakcie całego cyklu kształcenia, dadzą ci możliwość na podjęcie pracy w notariatach, administracji państwowej, czy organizacjach użytku publicznego.

Jeżeli zatem chcesz mieć wpływ na prawny aspekt naszego społeczeństwa, a nauki humanistyczne są Twoją mocną stroną to prawo może być świetnym kierunkiem dla ciebie!

Jakie opinie mają studia na kierunku prawo?

Prawo to bez wątpienia kierunek wymagający i angażujący, jednak ukończenie go to dopiero wstęp do prawdziwego sukcesu, który oferuje aktualny rynek pracy.

Michał, który jest na trzecim roku prawa, mówi:

Wiedziałem, że nie będą to łatwe studia. Jednak chęć osobistego rozwoju i ambicja, by osiągnąć wyznaczony cel sprawiły, że te studia otworzyły mi wiele możliwości zawodowego rozwoju. Wiedza, którą tutaj otrzymuję to nie wszystko. To także doświadczenie i świadomość mechanizmów społecznych, które wykorzystuję poza obszarem zawodowym.

Zobacz inne kierunki Prawnicze i administracja

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Prawnicze i administracja - podyplomowe

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE: