Turystyka

Turystyka

Studia na kierunku turystyka możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania

Turystyka studia - kierunek studiów

Studia na kierunku Turystyka to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku turystyka
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku turystyka rozpocznie się 27 marca 2024 r. i potrwa do 15 listopada 2024 r. | turystyka - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku turystyka możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | turystyka - uczelnie >

Specjalności

Współczesne studia turystyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunku turystyka: odnowa biologiczna z elementami fizjoterapii, organizacja hotelarstwa i gastronomii, trener personalny z dietetyką, gospodarka turystyczna.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku turystyka najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, biologia, matematyka, geografia, historia, język obcy, język polski, wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku turystyka:

  • biologia,
  • chemia,
  • fizyka,
  • geografia,
  • historia,
  • język obcy,
  • język polski,
  • matematyka,
  • wiedza o społeczeństwie.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Turystyka - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując turystykę

Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku turystyka: metodyka prowadzenia wycieczek, podstawy geografii w turystyce, metody opisu dzieła sztuki, turystyka szkolna, warsztat badań w turystyce.

Dostarczą Ci one wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych. Dzięki temu będziesz w stanie przygotować pełną ofertę turystyczną, łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz znajomość języków obcych.

Jeśli już zdecydujesz się na studia na tym właśnie kierunku, możesz spodziewać się w swoim planie zajęć takich przedmiotów jak historia architektury i sztuki, fizjologia człowieka, psychologia, ekologia i ochrona środowiska, prawo, ekonomia, zarządzanie, podstawy turystyki, geografia turystyczna, krajoznawstwo, obsługa ruchu turystycznego, hotelarstwo, pedagogika czasu wolnego, kształtowanie środowiska i ochrona przyrody, produkcja roślinna i zwierzęca, jakość surowców i produktów spożywczych, żywienie człowieka i wiele innych z tego zakresu.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • nauk przyrodniczych
  • nauk ekonomicznych
  • nauk społecznych
  • przygotowania oferty turystycznej
  • znajomości języków obcych

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku turystyka?

Na świecie istnieje około 200 państw - tych uznawanych za niepodległe i tych podległych. Są regiony gęsto zaludnione, turystyczne, zurbanizowane i te pustynne, nietknięte przez człowieka, nie zmienione przez niego i dziewicze.

Człowiek jako istota świadoma i myśląca zawsze był ciekawy świata, i tego co jest “za miedzą”. Wędrówki ludów, zmiany siedzib, podboje nowych kontynentów - wszystko to podyktowane przez ciekawość i chęć zobaczenia tego, co nowe. Współcześnie telefony komórkowe czy komputery pozwalają nam na natychmiastowy kontakt międzyludzki - nawet jeśli dwie osoby dzielą setki bądź tysiące kilometrów.

Sprawia to również, że coraz bardziej zacieśnia się siatka połączeń lotniczych, dzięki którym coraz częściej za mniejsze pieniądze możemy podróżować na drugi koniec świata i poznawać obce kultury, ludzi, ich historię i tradycje.

Niektórzy posiadają dużą łatwość w rozumieniu innych kultur, planowaniu podróży, poszerzaniu swojej wiedzy o świecie. Ci, którzy tej łatwości nie mają zawsze mogą skojrzystać z usług biur i doradców turystycznych, gdzie wykwalifikowani pracownicy będą potrafili pomóc turystom i podróżnikom.

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek turystyka można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Studenci, którzy zdecydują się na studia stacjonarne będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Dla osób którym zależy na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia przeznaczone są studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Program studiów na powyższym kierunku będzie oscylował wokół nauk geograficznych.

 

Studia na kierunku Turystyka możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku turystyka będą miały wymiar interdyscyplinarny, dzięki czemu studenci zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu różnorodnych dziedzin. W toku studiów dowiedzą się więcej na temat geografii, pedagogiki, nauk o zdrowiu czy zarządzania i będą mieli okazję uczęszczać na wiele ciekawych zajęć oscylujących wokół powyższej tematyki. Oto wybrane z nich:

  • Kartografia turystyczna
  • Podstawy polityki regionalnej w turystyce
  • Historia architektury
  • Obsługa ruchu turystycznego

 

3. Nabywane umiejętności

Studenci kierunku turystyka wykształcą wiele cennych umiejętności praktycznych, które z powodzeniem wykorzystają w swojej przyszłej pracy zawodowej. Przede wszystkim nauczą się planować i organizować wycieczki krajowe i zagraniczne. Ponadto zyskają kompetencje z zakresu zarządzania ruchem turystycznym oraz branżą hotelarską i gastronomiczną.

W planie zajęć znajdzie się także lektorat z wybranego języka obcego, dzięki któremu studenci rozwiną zdolności językowe i tym samym zwiększą swoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Jeśli zatem jesteś osobą, która jest wyjątkowo ciekawa świata, posiada zmysł organizacyjny oraz wyobraźnię przestrzenną, powinieneś zainteresować się studiami na kierunku turystyka.

 

5. Gdzie studiować Turystykę

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Turystyka:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku Turystyka trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku turystyka będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów i zakończą się nadaniem tytułu licencjata. Osoby, które zdecydują się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia, na naukę poświęcą dwa lata, czyli cztery semestry. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej zdobędą tytuł magistra.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku turystyka

Absolwent kierunku turystyka znajdzie zatrudnienie w/jako:
  • hotelach
  • ośrodkach wypoczynkowych
  • gospodarstwach agroturystycznych
  • animator czasu wolnego dla turystów
  • rezydent biura podróży
  • pilot wycieczek

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Turystyka studia niestacjonarne

Turystyka studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Turystyka studia I stopnia

Turystyka studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku turystyka

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
niestacjonarne

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki sport i turystyka

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki sport i turystyka - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Turystyka

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)