Studia na kierunku Media i cywilizacja to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjata.
Studia na kierunku media i cywilizacja
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia)
Uczelnie
Studia na kierunku media i cywilizacja możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | media i cywilizacja - uczelnie >
Opis kierunku
Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności.
Media i cywilizacja to kierunek, który funkcjonuje w przestrzeni nauki o komunikacji społecznej i mediach, a także historii. Studia oferują pozyskanie wiedzy stanowiącej połączenie różnych zagadnień, które dotyczą przede wszystkim współczesnych mediów. Nabywana w toku studiów wiedza prowadzi do zrozumienia zasad i form wymiany myśli oraz informacji, z uwzględnieniem specyfiki cywilizacyjnej w wymiarze lokalnym, globalnym i indywidualnym.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku media i cywilizacja najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: historia, geografia, język polski, historia sztuki, język obcy, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Praca po studiach
Dyplom ukończenia kształcenia na kierunku Media i cywilizacja otwiera wiele możliwości zawodowych. Absolwenci mogą podjąć pracę między innymi w placówkach zajmujących się mediami i komunikacją społeczną, instytucjach zajmujących się analizą nośników komunikacji, jak również w działach promocji i marketingu firm prywatnych oraz instytucji administracji państwowej i samorządowej.
Media i cywilizacja jest kierunkiem, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Oznacza to, że aby dostać się na pierwszy rok należy pochwalić się jak najlepszymi wynikami maturalnymi.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku Media i cywilizacja:
historia,
geografia,
historia sztuki,
wiedza o społeczeństwie,
język obcy nowożytny,
język polski.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Wymagane przedmioty: język obcy nowożytny, dowolny przedmiot oraz 1 przedmiot do wyboru z: historia, historia sztuki, język polski, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Czas trwania
Czas trwania studiów na kierunku media i cywilizacja na poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Przedmioty maturalne
Media i cywilizacja - jakie przedmioty zdawać na maturze
Podczas rekrutacji na kierunek media i cywilizacja na większości
uczelni publicznych najczęściej punktowane są następujące przedmioty maturalne:
historia, historia sztuki, język obcy nowożytny, język polski, wiedza o społeczeństwie.
Z kolei uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów zazwyczaj na podstawie kolejności zgłoszeń i złożenia
wymaganych dokumentów w terminie, aż do wyczerpania limitu miejsc.
Przedmioty maturalne brane pod uwagę w procesie
rekrutacji na kierunek media i cywilizacja na poszczególnych uczelniach
Wymagane przedmioty: język obcy nowożytny, dowolny przedmiot oraz 1 przedmiot do wyboru z: historia, historia sztuki, język polski, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Limity
Orientacyjne limity miejsc na kierunku media i cywilizacja na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Progi
Progi punktowe na kierunek media i cywilizacja na
poszczególnych uczelniach
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MEDIA I CYWILIZACJA?
Studia na kierunku Media i cywilizacja umożliwiają poznanie różnych systemów medialnych, ich cech charakterystycznych wynikających z różnic kulturowych, a także pozyskanie zaawansowanej wiedzy ogólnej z zakresu historii, ze szczególnym uwzględnieniem dawnej i współczesnej cywilizacji europejskiej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Media i cywilizacja możemy podzielić na:
W toku studiów studenci kierunku Media i cywilizacja poznają różnorodne nośniki informacji oraz ich znaczenie jako czynnika determinującego procesy cywilizacyjne w poszczególnych epokach historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem XX i XXI wieku.
Poznają podstawowe metody badawcze i narzędzia warsztatu historyka, zwłaszcza w zakresie historii form komunikacji społecznej i mediów, jak również metody pracy archiwisty i pracy polegającej na podejmowaniu działań promocyjnych, organizowaniu i prowadzeniu spotkań o charakterze oficjalnym oraz reprezentowaniu instytucji wobec mediów.
Do najważniejszych umiejętności nabywanych na studiach na kierunku Media i cywilizacja należy umiejętność stosowania różnych form komunikacji międzyludzkiej i międzykulturowej w zależności od stopnia rozwoju cywilizacyjnego oraz charakteru podmiotów biorących w niej udział, jak również posługiwania się wiedzą dotyczącą warsztatu pracy dziennikarza, archiwisty, czy specjalisty do spraw public relations.
3. Gdzie studiować media i cywilizacja
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek media i cywilizacja:
ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MEDIA I CYWILIZACJA?
Studia na kierunku Media i cywilizacja trwają 3 lata (studia I stopnia).
Dalsza część artykułu pod reklamą
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU MEDIA I CYWILIZACJA?
Na absolwentów studiów na kierunku Media i cywilizacja czeka przede wszystkim świat mediów, choć wiedza i umiejętności pozyskane na studiach mogą przydać się także w innych dziedzinach zawodowych.
Z dyplomem w kieszeni można znaleźć zatrudnienie między innymi w komórkach zajmujących się komunikacją z mediami i kształtowaniem wizerunku medialnego, placówkach zajmujących się mediami i komunikacją społeczną w zakresie indywidualnym i masowym, czy też działach promocji i marketingu firm prywatnych oraz instytucji administracji państwowej i samorządowej.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Media i cywilizacja:
działy promocji i marketingu instytucji administracji państwowej i samorządowej oraz firm prywatnych,
agencje public relations,
instytucje zajmujące się analizą nośników komunikacji,
archiwa państwowe.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Poziom i forma studiów
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Patio ASP, Targ Węglowy 6 (wejście od ulicy Tkackiej)https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/536de-asp-gdansk.jpgAkademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
40-659 Katowice,
Budynki A i B - ul. Harcerzy Września 1939 3https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT0khD9RMEUcRvVnU_vVFhY8https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/117b5-gwsh-katowice.jpgAkademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu