Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza z kuratelą sądową i penitencjarystyką to propozycja kształcenia, która kierowana jest do osób zainteresowanych poznaniem metod pracy wychowawczej i opiekuńczej oraz diagnozowaniem potrzeb i planowaniem pracy pedagogicznej z osobami wymagającymi wsparcia i kurateli.
Studenci omawianej ścieżki kształcenia poruszają się po zagadnieniach: pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej, pedagogiki penitencjarnej z metodyką oddziaływań penitencjarnych, kryminologii i wiktymologii, prawnych aspektów zachowań przestępczych, psychologii penitencjarnej i psychopatologii przestępczości oraz zasad pracy kuratora sądowego. Ponadto, zagłębiają się w przestrzeń pracy pedagogicznej metodami aktywizującymi i inkluzyjnymi z osobami zagrożonymi wykluczeniem i marginalizacją, a także w różne formy oddziaływania zarówno w środowisku otwartym, jak i izolacji instytucjonalnej.
Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed osobami kończącymi naukę? Absolwenci ścieżki kształcenia o nazwie Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza z kuratelą sądową i penitencjarystyką przygotowani są do podjęcia pracy w: placówkach opiekuńczo- wychowawczych typu socjalizującego oraz interwencyjnego, placówkach wsparcia dziennego, jednostkach penitencjarnych, szkolnych schroniskach młodzieżowych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.