Studia na kierunku badania i analiza architektury historycznej to studia podyplomowe, których program kształcenia wraz z praktyką zawodową zazwyczaj trwa 3 lata.
Studia przeznaczone są przede wszystkim do absolwentów kierunków artystycznych, a także architektów, konserwatorów i inżynierów, którzy chcieliby zwiększyć swoją wiedzę i podnieść kompetencja w zakresie zabytkowych konstrukcji i ich badania.
W rekrutacji na kierunek badania i analiza architektury historycznej przeważnie może wziąć udział każdy, kto ukończył studia co najmniej I stopnia. Preferowane mogą być jednak specjalizacje plastyczne czy architektoniczne lub kandydaci z doświadczeniem w tej dziedzinie. O wpisaniu chętnych na listę studentów może decydować kolejność zgłoszeń lub kierownik studiów. Nauka wiąże się zwykle z dodatkowymi opłatami. W grupach może obowiązywać limit miejsc, a kierunek może zostać otwarty po osiągnięciu określonej liczby chętnych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kierunek badania i analiza architektury historycznej realizowany jest w trybie podyplomowym. Studenci uczestniczą w wykładach i seminariach, na których zdobywają wiedzę teoretyczną oraz ćwiczeniach umożliwiających trening praktyczny. W programie przewidziane mogą być także warsztaty wyjazdowe. Zajęcia prowadzą zwykle pracownicy akademiccy uczelni oraz doświadczeni praktycy. Słuchacze mają także często dostęp do dodatkowych materiałów na platformach internetowych. Zwykle biorą też udział w praktykach zawodowych po zakończeniu semestrów przygotowawczych. Czasem istnieje także możliwość realizacji jedynie pierwszego roku studiów, czyli części teoretycznej.
Studia na kierunku badania i analiza architektury historycznej możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studenci kierunku badania i analiza architektury historycznej zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne do prowadzenia działalności badawczej. Mogą poznać podstawy prawne ochrony zabytków oraz obowiązujące w Polsce przepisy w tym zakresie. Mogą się również dowiedzieć, jaka jest rola i cel badań architektonicznych. W programie znajdują się często przedmioty omawiające historię detalu czy technik stosowanych w budownictwie na przestrzeni wieków. Słuchacze mogą poszerzyć swój warsztat technik badawczych np. o metody analityczne czy badania geofizyczne i strukturalne. Czasem mają także możliwość poznać rodzaje układów typologicznych oraz funkcjonalno-przestrzennych w polskiej architekturze.
Przedmioty, które mogą się pojawić w programie kierunku badania i analiza architektury historycznej, to np.:
W programie mogą być przewidziane zajęcia omawiające problematykę dokumentacji z prowadzonych działań badawczych. Studenci mają okazję zapoznać się z zasadami tworzenia i gromadzeni dokumentów, ekspertyz, wyników badań oraz dowiedzieć się, jak powinna wyglądać ostateczna forma tekstu.
Studia na kierunku badania i analiza architektury historycznej trwają przeważnie 3 lata (studia podyplomowe).
Absolwenci kierunku badania i analiza architektury historycznej są przygotowani do prowadzenia badań zabytkowych obiektów. Zdobyta wiedza teoretyczna wraz z praktyką zawodową umożliwiają zdobycie specjalnych uprawnień nadawanych przez konserwatora zabytków. Absolwenci mogą realizować projekty na zlecenie w całym kraju. Mają często także możliwość prowadzenia własnej działalności badawczej.
Możliwości zatrudnienia po kierunku badania i analiza architektury historycznej to m.in.:
specjalista ds. badań architektonicznych
Miasta, które oferują studia na kierunku BADANIA I ANALIZA ARCHITEKTURY HISTORYCZNEJ - STUDIA PODYPLOMOWE
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia