Studia na kierunku bezpieczeństwo w transporcie drogowym studia podyplomowe, których program kształcenia zazwyczaj trwa 1 rok.
Kierunek przeznaczony jest dla szerokiego grona odbiorców m.in. kadry zarządzającej, pracowników administracji państwowej i samorządowej, osób zajmujących się wydawaniem uprawnień w transporcie drogowym oraz wszystkich zainteresowanych tą tematyką chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.
W celu rekrutacji na kierunek bezpieczeństwo w transporcie drogowym zwykle wystarczy wysłać zgłoszenie i dostarczyć odpowiednie dokumenty. Kandydaci powinni mieć ukończone studia co najmniej I stopnia. Przeważnie nie jest konieczne wykształcenie kierunkowe ani konkretne doświadczenie zawodowe. Studia wiążą się zwykle z dodatkowymi opłatami. W grupach może być ograniczona liczba osób, dlatego warto wcześniej zainteresować się wymaganiami i terminami rekrutacji.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Kierunek bezpieczeństwo w transporcie drogowym realizowany jest w trybie niestacjonarnym. Część zajęć może być prowadzona w budynkach uczelni, jednak część może się odbywać online za pomocą narzędzi przeznaczonych do nauki zdalnej. Wśród kadry dydaktycznej mogą się znaleźć pracownicy akademiccy uczelni oraz doświadczeni praktycy, którzy są cenieni w branży związanej z tematyką studiów. Program może być zmieniany i dostosowywany na potrzeby rynku pracy. Słuchacze biorą udział w wykładach, na których zdobywają wiedzę teoretyczną oraz ćwiczeniach trenujących umiejętności praktyczne np. dzięki studiom przypadków i projektom.
Studia na kierunku bezpieczeństwo w transporcie drogowym możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studenci kierunku bezpieczeństwo w transporcie drogowym przygotowują się do pracy związanej z organizacją, nadzorem czy monitoringiem ruchu samochodowego. Mogą zapoznać się przepisami dotyczącymi kierowców poruszających się po kraju, a także prawem m.in. pracy, podatkowym czy ubezpieczeniowym. Słuchacze mogą dowiedzieć się, jakie normy dotyczące przewoźników obowiązują w Unii Europejskiej. Poznają również często rolę i zadania Inspekcji Transportu Drogowego i sposoby kontroli drogowej.
Zagadnienia, które mogą się znaleźć w programie bezpieczeństwo w transporcie drogowym to m.in.:
W programie mogą się również znaleźć zajęcia omawiające kwestie finansów i rachunkowości przedsiębiorstwa, a także zarządzania firmą. Często mają możliwość zaprojektowania własnych biznesplanów inwestycji transportowych.
Studia na kierunku bezpieczeństwo w transporcie drogowym trwają przeważnie 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci kierunku bezpieczeństwo w transporcie drogowym zdobywają nowe kompetencji pozwalające lepiej się odnaleźć na rynku pracy. Mogą szukać zatrudnienia w jednostkach administracji publicznej na stanowiskach związanych z organizacją i monitoringiem ruchu. Mają także możliwość realizacji zadań związanych z wydawaniem uprawnień w transporcie drogowym. Studia mogą także przygotować również do pracy na stanowiskach kierowniczych, a także być krokiem w stronę otrzymania awansu. Praktykujący prawnicy dzięki ukończeniu nauki mogą zostać specjalistami z zakresu prawa transportu drogowego.
Możliwości zatrudnienia po ukończeniu kierunku bezpieczeństwo w transporcie drogowym to m.in.:
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia