Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
01.11.2022
We wtorek, 10 maja, w sesji popołudniowej odbędzie się egzamin z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Co warto wiedzieć o tym egzaminie?
Wtorek jest kolejnym dniem zarezerwowanym dla języków. W sesji porannej, która rozpoczęła się o godzinie 9:00 maturzyści zdawali egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.
W sesji popołudniowej, czyli o godzinie 14:00, zdający przystąpią do egzaminu z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
Do egzaminu z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym przystąpi 801 maturzystów, natomiast do egzaminu na poziomie dwujęzycznym- 163. Czym różnią się te dwa poziomy? Egzamin maturalny na poziomie dwujęzycznym zakłada nieco wyższy stopień zaawansowania znajomości języka niż w przypadku matury rozszerzonej.
Polecenia w arkuszu egzaminacyjnym na poziomie dwujęzycznym formułowane są w języku obcym, natomiast polecenia na poziomie rozszerzonym zapisane są po polsku. Co jeszcze? Czas. Uczniowie przystępujący do egzaminu na poziomie rozszerzonym na rozwiązanie zadań mają 150 minut, natomiast osoby biorące udział w egzaminie na poziomie dwujęzycznym- 180 minut.
Egzamin obejmuje polecenia dotyczące:
Wypowiedź pisemna może posiadać różne formy: rozprawki, artykułu, bądź listu formalnego. Czym charakteryzują się te formy?
Rozprawka to wypowiedź, w której zdający rozważa zagadnienie podane w poleceniu, przedstawiając argumenty, wspierając je dodatkowymi wyjaśnieniami oraz przykładami.
Artykuł to wypowiedź, w której zdający wyraża swoje stanowisko wobec problemu lub zjawiska społecznego wskazanego w poleceniu. Artykuł może zawierać elementy opisu, sprawozdania, recenzji, komentarze odautorskie, ocenę faktów, czy elementy opinii.
List formalny to wypowiedź napisana w odpowiedzi na sytuację określoną w zadaniu egzaminacyjnym. Może to być na przykład: list czytelnika do gazety lub list mieszkańca do władz miasta.
Warto zaznaczyć, że zadaniem osób zdających egzamin na poziomie dwujęzycznym jest napisanie wypowiedzi na większą ilość wyrazów.
Zeszłoroczny arkusz egzaminacyjny zawierał 10 zadań. Ostatnim i najwyżej punktowanym zadaniem była wypowiedź pisemna. Uczniowie zdający język francuski na poziomie rozszerzonym mieli do wyboru następujące tematy:
1. „Nie kupię nowych ubrań przez cały rok”. Inicjatywa godna wsparcia czy ekstrawagancja? Napisz rozprawkę, w której wyrazisz swoją opinię na ten temat, odnosząc się do aspektu ekonomicznego i ekologicznego.
2. Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” stała się inspiracją wielu działań kulturalnych i edukacyjnych. Napisz artykuł, w którym wyjaśnisz, dlaczego czytanie jest ważne, i zaproponujesz swoją inicjatywę w ramach takiej kampanii.
Osoby biorące udział w egzaminie na poziomie dwujęzycznym wybierali spośród następujących tematów:
1. Osiedla zamknięte mają swoich zwolenników i przeciwników. Napisz rozprawkę, w której wyrazisz swoją opinię na temat takich osiedli, uwzględniając argumenty odnoszące się do następujących aspektów: bezpieczeństwo, kontakty międzyludzkie, estetyka przestrzeni publicznej.
2. W czasie wakacji podróżowałeś (-aś) kamperem (autocaravane / camping-car). Napisz artykuł na stronę internetową szkoły, w którym przybliżysz ten sposób podróżowania, odnosząc się do: swobody przemieszczania się, wygody podróży, kwestii finansowych.
Na egzaminie maturalnym z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym można uzyskać maksymalnie 50 punktów, natomiast na poziomie dwujęzycznym- 60 punktów. Wyniki poznamy 5 lipca, natomiast w dniu egzaminu, o godzinie 19:00, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje tegoroczny arkusz egzaminacyjny.
MATURA 2022 - ważne informacje
jak będzie wyglądać matura 2022 jakie przedmioty zdawać na studia 2022
|
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia