01.11.2022
Dziewiąty dzień maturalnych zmagań rozpocznie się egzaminem z Chemii. Jak będzie wyglądał ten egzamin?
W poniedziałek, 16 maja, maturzyści przystąpią do egzaminu z kolejnego przedmiotu dodatkowego. Tym razem będzie to Chemia, którą wybrało 25 441 abiturientów. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9:00.
Arkusz egzaminacyjny z Chemii zawiera zazwyczaj około 40 zadań, na rozwiązanie których przewidziano 180 minut. Zadania posiadają formę zamkniętą oraz otwartą i sprawdzają umiejętności w kilku najważniejszych obszarach:
Treści zadań zostały opracowane na podstawie wymagań egzaminacyjnych, wśród których znalazły się między innymi takie zagadnienia jak:
Zadania najczęściej polegają na uzupełnianiu tabel odpowiednimi nazwami pierwiastków, uzupełnianiu schematów, wybieraniu jednej lub kilku poprawnych odpowiedzi spośród podanych w zadaniu, omówieniu, opisaniu i uzasadnieniu różnego rodzaju reakcji chemicznych, obliczaniu wartości stężeniowej stałej równowagi, uzupełnianiu zdań, czy napisaniu równań opisanych w informacji przemian. Pojawiają się także zadania typu prawda / fałsz.
Do egzaminu z chemii na poziomie rozszerzonym przystąpi ponad 25,4 tysiąca uczniów. Egzamin ten może być dla nich przepustką do wielu interesujących kierunków, przede wszystkim z obszaru studiów chemicznych i medycznych. Chemia jest przedmiotem branym pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym na takie kierunki jak między innymi: Farmacja, Kierunek lekarsko- dentystyczny, Analityka chemiczna, Chemia budowlana, Inżynieria materiałowa, Nanotechnologia.
Na egzaminie maturalnym z Chemii na poziomie rozszerzonym można uzyskać maksymalnie 60 punktów. Nie obowiązują jednak progi punktowe. Wyniki poznamy 5 lipca, natomiast w dniu egzaminu, o godzinie 14:00, Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje tegoroczny arkusz egzaminacyjny.
MATURA 2022 - ważne informacje
jak będzie wyglądać matura 2022 jakie przedmioty zdawać na studia 2022
|
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia