Arkusze maturalne historia

Wyszukiwarka arkuszy

Wyszukiwarka arkuszy

historia
Forma
Poziom
Rok

Matura 2024 arkusz z historii – jak będzie wyglądał

W arkuszach na maturze 2024 z historii znajdzie się od 26 do 39 zadań. Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 60 punktów. Egzamin potrwa 180 min (3 godziny).

Do matury 2023 z historii na poziomie rozszerzonym podeszło ponad 16 tysięcy maturzystów (6,3% absolwentów).

Średni wynik matury z historii w 2023 roku wyniósł 45 procent (absolwenci liceum w formule 2023) oraz 27 procent (absolwenci technikum w formule 2015).

Na maturze 2024, poza przedmiotami obowiązkowymi (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) uczeń może zdawać również egzaminy z przedmiotów dodatkowych. Jednym z nich jest historia. O ile z przedmiotów obowiązkowych uczeń musi uzyskać minimalną liczbę punktów, która jest progiem zdawalności (wynosi 30 proc.), o tyle z przedmiotów dodatkowych nie obowiązuje próg zdawalność.

Dobry wynik z matury z historii 2024 może być jednak furtką, by dostać się na dobre, wybrane przez ucznia, studia. Z pewnością przyda się na przykład na studia prawnicze, administracyjne, czy bezpieczeństwo narodowe, a także kierunki typowo historyczne lub polonistyczne. Poniżej tłumaczymy, jak w 2024 roku będzie wyglądał arkusz egzaminacyjny z historii – ta wiedza przyda się osobom, które zdecydują się podejść do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu.

Należy jednak pamiętać, że w 2024 roku matura z historii (oraz z innych przedmiotów) będzie się odbywać w dwóch formułach. Do matury w Formule 2023, czyli "nowej matury", podejdą absolwenci 4-letniego liceum (od 2023 r.) i 5-letniego technikum (od 2024 r.). Z kolei do matury w Formule 2015, czyli "starej matury", podejdą absolwenci 3-letniego liceum i 4-letniego technikum.

sprawdź wszystko o matura 2024 historia

Zmiany na maturze z historii w 2024 roku

Historię można zdawać na egzaminie maturalnym wyłącznie jako przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Co zmieni się na maturze z historii w 2024 roku w Formule 2023? Przede wszystkim wprowadzono nowe zasady oceniania wypracowania.

W 2024 roku maturzyści będą mieli 180 minut na rozwiązanie wszystkich zadań. Do zdobycia uczniowie będą mieli 60 punktów, najwięcej, bo aż 15 punktów, będzie można zdobyć za wypracowanie.

Jak będzie wyglądał arkusz egzaminacyjny z historii w 2024 roku

Jak będzie wyglądał arkusz egzaminacyjny z historii w 2024 roku

Na pierwszej stronie arkusza egzaminacyjnego z historii jest miejsce na to, by uczeń wpisał swój PESEL oraz kod ucznia. Jest tam także informacja, z jakiego przedmiotu i na jakim poziomie odbywa się egzamin. Uczeń może tam również sprawdzić, ile punktów będzie maksymalnie mógł zdobyć oraz ile będzie trwał cały egzamin. Jest tam również wyszczególniona data egzaminu oraz godzina rozpoczęcia.

Na pierwszej stronie znajduje się też instrukcja dla zdającego – warto, by uczniowie się z nią dokładnie zapoznali, ponieważ są tam podane między innymi informacje o poprawnym sposobie kodowania odpowiedzi. Oto przykładowa instrukcja z egzaminu maturalnego z historii:

1. Sprawdź, czy arkusz egzaminacyjny zawiera 40 stron (zadania 1–29). Ewentualny brak zgłoś przewodniczącemu zespołu nadzorującego egzamin.

2. Zapoznaj się uważnie ze źródłami, a następnie wykonaj zadania umieszczone pod nimi. Odpowiadaj tylko na podstawie źródeł i tylko własnymi słowami – chyba że w zadaniu polecono inaczej. Udzielaj tylu odpowiedzi, o ile Cię poproszono.

3. Odpowiedzi zapisz w miejscu na to przeznaczonym przy każdym zadaniu.

4. Pisz czytelnie. Używaj długopisu albo pióra tylko z czarnym tuszem/atramentem.

5. Nie używaj korektora, a błędne zapisy wyraźnie przekreśl.

6. Pamiętaj, że zapisy w brudnopisie nie będą oceniane.

7. Na tej stronie oraz na karcie odpowiedzi wpisz swój numer PESEL i przyklej naklejkę z kodem.

8. Nie wpisuj żadnych znaków w części przeznaczonej dla egzaminatora.

Dodatkowo każda strona arkusza egzaminacyjnego jest ponumerowana, a przy zadaniach podana jest liczba punktów, jaką uczeń może maksymalnie uzyskać. Na końcu arkusza egzaminacyjnego znajduje się też brudnopis, który nie jest sprawdzany przez komisję egzaminacyjną, a więc uczeń śmiało może tam robić swoje notatki.

Należy jednak pamiętać, żeby nie wpisywać nic w miejsca, gdzie znajduje się adnotacja, że te pola wypełnia egzaminator – wpisuje on tam na przykład liczbę punktów, jaką uzyskał uczeń za dane zadania. Każdy uczeń powinien również zwrócić uwagę na to, żeby arkusz egzaminacyjny z historii oraz z każdego innego przedmiotu uzupełniać długopisem z czarnym tuszem lub piórem z czarnym atramentem.

dowiedz się wiecej arkusze maturalne

Arkusz egzaminacyjny z historii na maturze w 2024 roku: zadania

W arkuszu maturalnym z historii w 2024 roku pojawi się łącznie od 29 do 36 zadań. Maturzyści będą musieli także zmierzyć się z napisaniem wypracowania, które w tym roku będzie musiało wynosić minimum 300 słów (Formuła 2023).

W Informatorze opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zostało określone, jakie zadania znajdą się w arkuszu egzaminacyjnym z historii w 2024 roku. Będą to zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.

Zadania zamknięte charakteryzują się tym, że uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda–fałsz oraz zadania na dobieranie.

Pojawią się także zadania otwarte, czyli takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. Wśród zadań otwartych znajdą się: zadania z luką (wymagające uzupełnienia zdania bądź krótkiego tekstu jednym lub kilkoma wyrazami), zadania krótkiej odpowiedzi (wymagające stworzenia krótkiego tekstu, w tym zadania sprawdzające umiejętność uzasadniania dokonywanych rozstrzygnięć/ocen), zadania sprawdzające umiejętność analizy i interpretacji źródła historycznego oraz zadanie rozszerzonej odpowiedzi wymagające napisania wypowiedzi argumentacyjnej.

Jak możemy przeczytać w dokumencie opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną "w zadaniach egzaminacyjnych szczególny nacisk zostanie położony na sprawdzanie umiejętności związanych z argumentowaniem, wnioskowaniem, formułowaniem opinii. Udzielenie poprawnej odpowiedzi będzie wymagało również wykorzystania umiejętności złożonych, uwzględniających chronologię, analizę i interpretację historyczną oraz tworzenie narracji".

sprawdź

harmonogram matur 2024

matura 2024 polski - podstawowy

matura 2024 polski - rozszerzony

matura 2024 polski - ustny

matura 2024 matematyka - podstawowa

matura 2024 matematyka - rozszerzona

matura 2024 angielski - podstawowy

matura 2024 angielski - rozszerzony

matura 2024 angielski - ustny

matura 2024 niemiecki - podstawowy

matura 2024 niemiecki - ustny

matura 2024 biologia

matura 2024 chemia

matura 2024 fizyka

matura 2024 historia

matura 2024 geografia

matura 2024 informatyka

matura 2024 wos

matura 2024 - wszystko

matura poprawkowa 2024

niezdana matura 2024

jak wyglądają matury 2024

jak liczyć punkty matura 2024

nowa lista pytań jawnych matura 2024

kierunki studiów 2024

progi punktowe na studia

jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku

arkusze maturalne