Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Studia na kierunku bezpiczeństwo i produkcja żywności to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).
Studia na kierunku bezpieczeństwo i produkcja żywności | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I stopnia |
Uczelnie
Studia na kierunku bezpieczeństwo i produkcja żywności możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | bezpieczeństwo i produkcja żywności - uczelnie >
Dziś jakość żywności jest dla nas sprawą priorytetową i dotyczy to zarówno warzyw i owoców, jak i produktów pochodzenia zwierzęcego. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będą wyłącznie wykwalifikowani specjaliści, którzy zdobędą wiedzę z pogranicza nauk ścisłych takich jak chemia i biologii. W trakcie kształcenia dowiedzą się oni również, jak wygląda nowoczesna technologia wyrobów o różnym pochodzeniu.
Praca po studiach
Poznanie tych szczególnych zasad oraz umiejętność ich praktycznego wykorzystania pozwoli absolwentom tego kierunku rozwijać się zawodowo w przemyśle spożywczych czy laboratoriach badawczych. Czekać na nich będą także instytucje zajmujące się badaniem jakości różnorodnych wyrobów spożywczych, które trafiają na rynek konsumencki.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku bezpieczeństwo i produkcja żywności: chemia, mikrobiologia ogólna, propedeutyka nauki o żywności, surowce roślinne, opakowania żywności.
Z jakimi przedmiotami zetkniesz się w toku studiów? W Twoim planie pojawią się na pewno konwersatoria z matematyki, chemii, fizyki i mikrobiologii, z czasem w bardziej specjalistycznej, zawężonej formie (chemia żywności, statystyka) – to te dyscypliny będą fundamentem Twoich przyszłych inżynierskich umiejętności.
W toku studiów zdobędziesz wiedzę z zakresu przechowywania, logistyki i dystrybucji produktów spożywczych, higieny produkcji i prawa żywnościowego. Przyjrzysz się procesom technologii żywności, specyfice postępowania z produktami roślinnymi i zwierzęcymi oraz zagadnieniom związanym z toksykologią żywności. Wybierając specjalizację „edukacja żywieniowa” poszerzysz swoją wiedzę o podstawy dietetyki i żywienia człowieka.
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek bezpieczeństwo i produkcja żywności można realizować w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Studia stacjonarne będą najlepszą opcją dla osób, które chcą w pełni poświęcić się zdobywaniu wykształcenia i mogą sobie pozwolić na codzienne uczestnictwo w zajęciach akademickich.
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował głównie wokół nauk biologicznych, przyrodniczych i chemicznych.
Studia na kierunku bezpieczeństwo i produkcja żywności możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Studenci, którzy aplikują na kierunek bezpieczeństwo i produkcja żywności będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć i wykładów, w której znajdą się między innymi następujące przedmioty:
Na początkowym swojej drogi akademickiej ugruntujesz i rozwiniesz swoją wiedzę matematyczną i chemiczną, co będzie stanowić podstawę do dalszej nauki. W czasie studiów dowiesz się więcej na temat mikrobiologii ogólnej oraz zasad żywienia człowieka.
Program kształcenia przewiduje realizacje obieralnych modułów specjalizacyjnych, których aktualną ofertę znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
W czasie studiów na kierunku bezpieczeństwo i produkcja żywności, oprócz wiedzy teoretycznej, zdobędziesz również niezwykle cenne umiejętności praktyczne.
Przede wszystkim nauczysz się przetwarzania wyrobów pochodzenia zwierzęcego, roślinnego oraz produktów gastronomicznych.
Ponadto, nauczysz się zarządzać całym procesem produkcyjnym oraz transportowym żywności. Studenci rozwiną także zdolności z obszaru dietetyki i edukacji żywieniowej.
Jeśli chcesz zdobyć praktyczne wykształcenie inżynierskie, interesują Cię zagadnienia związane z żywieniem i chciałbyś pracować w nowoczesnym technologicznie środowisku, mając realny wpływ na rzeczywistość, powinieneś rozważyć studia na kierunku bezpieczeństwo i produkcja żywności.
5. Gdzie studiować bezpieczeństwo i produkcję żywności
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek bezpieczeństwo i produkcja żywności:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku bezpieczeństwo i produkcja żywności trwają 3,5 roku (studia I stopnia).
Kierunek bezpieczeństwo i produkcja żywności można realizować tylko na pierwszym stopniu kształcenia. W tym przypadku na naukę będziesz musiał poświęcić trzy i pół roku, czyli siedem semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł inżyniera.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Praca po studiach
Studia na kierunku bezpieczeństwo i produkcja żywności zapewniają wykształcenie, które z pewnością znajdzie praktyczne zastosowanie na rynku pracy. Absolwenci-inżynierowie bardzo często wybierają pracę w zakładach gastronomicznych, zakładach przemysłu spożywczego czy firmach cateringowych.
Zdobyte kwalifikacje pozwalają im na pracę w charakterze dietetyków, zatrudnianych w poradniach dietetycznych lub prowadzących prywatne doradztwo w ramach własnej działalności gospodarczej. To także dobry start do zajmowania się zawodowo edukacją żywieniową, kontrolą jakości czy systemami bezpieczeństwa żywności.
Absolwent kierunku bezpieczeństwo i produkcja żywności znajdzie zatrudnienie w/jako:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Bezpieczeństwo i produkcja żywności
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia