Ekonomia i finanse

Ekonomia i finanse

Studia na kierunku ekonomia i finanse możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Politechnika Opolska

Politechnika Opolska

Ekonomia i finanse stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku ekonomia i finanse

Ekonomia i finanse – kierunek studiów

Studia na kierunku ekonomia i finanse to studia licencjackie i magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym.

Studia na kierunku ekonomia i finanse
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku ekonomia i finanse możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | ekonomia i finanse - uczelnie >

Opis kierunku

Studia na kierunku ekonomia i finanse łączą wiedzę teoretyczną z zakresu ekonomii z praktycznymi umiejętnościami z dziedziny finansów, umożliwiając absolwentom wszechstronne przygotowanie do pracy w różnych sektorach gospodarki. Program studiów obejmuje szeroki zakres przedmiotów, które pozwalają na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do pracy ekonomisty i finansisty. Podczas kształcenia uczestnicy zdobywają zdolność do przeprowadzania analiz ekonomicznych i finansowych, interpretacji danych czy prognozowania ich.

Praca po studiach

Absolwenci mogą pracować w sektorze bankowym i finansowym na stanowisku analityków kredytowych, doradców klienta, menedżerów produktów finansowych. Odnajdą się też w administracji rządowej i samorządowej w roli analityków ekonomicznych, specjalistów do spraw polityki fiskalnej i monetarnej, a także ekspertów do spraw planowania budżetowego. Znajdą zatrudnienie również w sektorze prywatnym w firmach, jako specjaliści do spraw finansów czy kontrolerzy finansowi.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?/ Wymagania rekrutacyjne

Rekrutacja na studia na tym kierunku na I stopień prowadzona jest w formie rankingu, który uwzględnia punkty uzyskane na maturze z języka obcego nowożytnego, historii, geografii, matematyki, wiedzy o społeczeństwie, fizyki, informatyki lub języka polskiego.

Kwalifikacja na II stopień z kolei uwzględnia ocenę na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia po tym samym lub pokrewnym kierunku (ekonomia i finanse, finanse i rachunkowość).

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Ekonomia i finanse - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Jak wyglądają studia na kierunku ekonomia i finanse?

Ekonomiczne kierunki studiów przeznaczone są dla osób zainteresowanych zrozumieniem mechanizmów funkcjonowania gospodarki oraz zarządzania finansami na różnych poziomach – od indywidualnego po korporacyjny i makroekonomiczny. Program studiów łączy teoretyczne podstawy ekonomii z praktycznymi umiejętnościami z zakresu finansów, co przygotowuje absolwentów do pracy w różnych sektorach gospodarki.

Studenci zapoznają się z analizą gospodarki jako całości, z uwzględnieniem takich zagadnień, jak PKB, inflacja czy bezrobocie. Poznają też metody ilościowe stosowane w analizie ekonomicznej, regresję liniową oraz analizę szeregów czasowych.

W trakcie licznych zajęć omawiane są również metody badawcze w ekonomii i finansach. Program uwzględnia teoretyczne wykłady z podstaw ekonomii i finansów, które prowadzą wykładowcy akademiccy i praktycy zawodowi. Ćwiczenia praktyczne odbywają się z kolei z zastosowaniem praktyki i teorii, analizy danych, rozwiązywania problemów itd.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku ekonomia i finanse możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci rozumieją podstawowe pojęcia i teorie z zakresu makroekonomii i mikroekonomii. Znają metody i narzędzia analizy ekonomicznej, zarówno na poziomie mikro, jak i makro. Rozumieją też zasady funkcjonowania rynków finansowych, instrumentów finansowych czy instytucji.

Potrafią przeprowadzać analizę finansową firm, ocenę rentowności, płynności i zadłużenia. Zarządzają finansami przedsiębiorstwa, planują budżet, kontrolują koszty i optymalizują finansowo. Korzystają z metod statystycznych i ekonomicznych do prognozowania trendów gospodarczych i finansowych.

Ile trwają studia na kierunku ekonomia i finanse?

Studia na kierunku ekonomia i finanse trwają 2 lata (studia magisterskie).

Jaka praca po studiach na kierunku ekonomia i finanse?

Absolwenci mogą pracować w sektorze bankowym i finansowym na stanowisku analityków kredytowych, doradców klienta czy menedżerów produktów finansowych. Odnajdą się też w roli analityków inwestycyjnych w funduszach inwestycyjnych.

W sektorze prywatnym czeka na nich z kolei praca jako analitycy ekonomiczni lub specjaliści do spraw polityki fiskalnej. Absolwent podejmie pracę także w instytucjach międzynarodowych na stanowisku ekonomisty, analityka polityki gospodarczej czy specjalisty do spraw rozwoju ekonomicznego.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku ekonomia i finanse

  • banki komercyjne,
  • fundusze inwestycyjne,
  • firmy ubezpieczeniowe,
  • doradztwo finansowe,
  • administracja rządowa i samorządowa,
  • ministerstwa i urzędy skarbowe,
  • instytucje regulacyjne.

Studia na tym kierunku oferują solidne podstawy teoretyczne i praktyczne umiejętności niezbędne do pracy w dynamicznie zmieniającym się świecie ekonomii i finansów. Absolwenci są dobrze przygotowani do podjęcia pracy w różnych sektorach gospodarki, takich jak sektor bankowy, instytucje finansowe, administracja publiczna, przedsiębiorstwa prywatne oraz organizacje międzynarodowe.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ekonomia i finanse studia niestacjonarne

Ekonomia i finanse studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Ekonomia i finanse studia I stopnia

Ekonomia i finanse studia II stopnia

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku ekonomia i finanse

Filtrowanie
Województwo
Miasto
Poziom studiów
niestacjonarne

Zobacz inne kierunki ekonomiczne

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Zobacz inne kierunki ekonomiczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Miasta, które oferują studia na kierunku Ekonomia i finanse

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)