Inżynieria lotnicza

Inżynieria lotnicza

Studia na kierunku inżynieria lotnicza możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym)

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Zielonogórski

Uniwersytet Zielonogórski

Inżynieria lotnicza stopień: (I), czas trwania: 4 lata
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie inżynieria lotnicza jako specjalność / ścieżka kształcenia

Lotnicza Akademia Wojskowa

Lotnicza Akademia Wojskowa

Lotnictwo i kosmonautyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku lotnictwo i kosmonautyka

Inżynieria lotnicza – kierunek studiów

Studia na kierunku inżynieria lotnicza to studia inżynieria, których program kształcenia trwa 4 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku inżynieria lotnicza
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku inżynieria lotnicza rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa do 16 września 2024 r. | inżynieria lotnicza - terminy rekrutacji >

Uczelnie

Studia na kierunku inżynieria lotnicza możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) | inżynieria lotnicza - uczelnie >

Opis kierunku

Kształcenie na tym kierunku jest interdyscyplinarne i łączy zaawansowaną wiedzę z zakresu nauk ścisłych, technologii oraz inżynierii. Program koncentruje się na projektowaniu, budowie, eksploatacji i serwisowaniu statków powietrznych. Studia te przygotowują przyszłych inżynierów do pracy w branży lotniczej oraz kosmicznej, w której wymagane są wysokie kwalifikacje techniczne, znajomość nowoczesnych technologii i umiejętności pracy w międzynarodowych zespołach. Studenci poznają zasady ruchu statków powietrznych w atmosferze. Analizują siły działające na samoloty, śmigłowce i inne konstrukcje latające. Uczą się projektować profile skrzydeł oraz poznają technologie wpływające na stabilność lotu.

Praca po studiach

Absolwenci mogą pracować w różnych sektorach branży lotniczej i kosmicznej. Odnajdą się w roli inżynierów projektantów, którzy tworzą nowe samoloty, statki kosmiczne czy drony. Na stanowisku inżyniera mechanika będą nadzorować produkcję i montaż komponentów lotniczych. W roli inżynierów awioniki będą z kolei pracować nad rozwojem systemów nawigacyjnych i komunikacyjnych.

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Rekrutacja na studia na tym kierunku uwzględnia wyniki uzyskane na maturze z języka polskiego, języka obcego nowożytnego, matematyki, fizyki.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Inżynieria lotnicza - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

  • Ceny

Jak wyglądają studia na kierunku inżynieria lotnicza?

Studenci na początkowych semestrach studiów uczą się podstawowych przedmiotów technicznych, które są fundamentem inżynierii lotniczej, m.in. matematyki wyższej, fizyki, informatyki i programowania. Wykłady te mają na celu wprowadzenie studentów w podstawowe zasady, które później będą rozwijane w bardziej zaawansowanych kursach specjalistycznych.

W kolejnych semestrach studenci uczą się bardziej szczegółowych zagadnień związanych z inżynierią lotniczą, np. aerodynamiki, konstrukcji lotniczych, silników lotniczych itd. Studenci mają dostęp do nowoczesnych laboratoriów, gdzie wykonują eksperymenty związane z aerodynamiką, mechaniką płynów czy testowaniem konstrukcji lotniczych.

Kierunki studiów obejmujące tę dyscyplinę obejmują regularne projekty inżynierskie i grupach. Studenci uczą się w praktyce projektować małe samoloty, optymalizować silniki czy rozwijać nowe technologie w lotnictwie kosmicznym.

Kształcenie obejmuje również praktyki zawodowe, które odbywają się w zakładach produkcyjnych lub biurach projektowych. Dzięki nim studenci mogą poznać rzeczywiste warunki pracy, zdobyć praktyczne umiejętności oraz nawiązać kontakty w branży.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku inżynieria lotnicza możemy podzielić na:

1. Typ:

 

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci potrafią projektować elementy statków powietrznych, takie jak skrzydła, kadłuby czy stateczniki. Wykorzystują przy tym oprogramowanie CAD i CAM. Znają metody analizy przepływów powietrza wokół konstrukcji lotniczych, wykorzystując narzędzia do symulacji komputerowej.

Znają nowoczesne systemy nawigacyjne, komunikacyjne, autopilotów oraz innych technologii awionicznych wykorzystywanych w lotnictwie. Potrafią analizować i tworzyć symulacje komputerowe w zakresie aerodynamiki.

Przeprowadzają testy wytrzymałościowe i aerodynamiczne w laboratoriach i tunelach aerodynamicznych. Obsługują specjalistyczne oprogramowanie inżynierskie oraz sprzęt laboratoryjny do badań aerodynamiki.

Ile trwają studia na kierunku inżynieria lotnicza?

Studia na kierunku inżynieria lotnicza trwają 4 lata (studia inżynierskie).

Jaka praca po studiach na kierunku inżynieria lotnicza?

Absolwenci mogą pracować w roli projektantów konstrukcji lotniczych, którzy zajmują się projektowaniem i testowaniem nowych konstrukcji lotniczych. Jako inżynierowie aerodynamiki będą z kolei odpowiadać za analizę i optymalizację aerodynamiki samolotów, śmigłowców lub bezzałogowych statków powietrznych. Ich praca polega na symulacjach komputerowych i testach w tunelach aerodynamicznych.

Odnajdą się też na stanowisku inżyniera silników lotniczych, który projektuje, testuje i optymalizuje silniki lotnicze. Poza tym mogą pracować jako inżynierowie eksploatacji i konserwacji, którzy odpowiadają za bieżącą konserwację i naprawy samolotów.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku inżynieria lotnicza

  • projektant konstrukcji lotniczych,
  • inżynier aerodynamiki,
  • inżynier silników lotniczych,
  • inżynier systemów awionicznych,
  • inżynier bezpieczeństwa ruchu lotniczego,
  • specjalista do spraw zarządzania flotą.

Po ukończeniu tych studiów absolwenci mają szeroki wachlarz możliwości zatrudnienia zarówno w sektorze cywilnym, jak i wojskowym, a także w branżach związanych z lotnictwem, kosmonautyką czy badaniami naukowymi.

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria lotnicza studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Inżynieria lotnicza studia I stopnia

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Zobacz inne kierunki inżynierskie i techniczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Miasta, które oferują studia na kierunku Inżynieria lotnicza

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (0)