Bezpieczeństwo międzynarodowe

Bezpieczeństwo międzynarodowe

Studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Bezpieczeństwo międzynarodowe stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne
Uniwersytet w Siedlcach

Uniwersytet w Siedlcach

Bezpieczeństwo międzynarodowe stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie bezpieczeństwo międzynarodowe jako specjalność / ścieżka kształcenia

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Instytut Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata

Specjalności na kierunku stosunki międzynarodowe

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie

Wydział Nauk Społecznych stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata

Specjalności na kierunku bezpieczeństwo narodowe

Uniwersytet Pomorski w Słupsku

Instytut Bezpieczeństwa i Zarządzania stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata

Specjalności na kierunku bezpieczeństwo narodowe

Ścieżki kształcenia na kierunku bezpieczeństwo narodowe

Bezpieczeństwo międzynarodowe studia - kierunek studiów

Studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe możesz podjąć na 3 uczelniach publicznych oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | bezpieczeństwo międzynarodowe - uczelnie >

Opis kierunku

Bezpieczeństwo międzynarodowe to kierunek, który pozwoli na wyspecjalizowanie wiedzy. Jego studenci otrzymują interdyscyplinarną wiedzę – nie tylko ściśle związaną z kwestiami bezpieczeństwa. Podczas kształcenia poruszane są zagadnienia politologiczne, socjologiczne czy nawet ekonomiczne. Studenci rozwijają także swoje kompetencje miękkie.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język obcygeografia, język polski, informatyka, historia.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Praca po studiach

Studenci uczą się między innymi, jak różnicować, analizować i rozpoznawać zagrożenia zarówno te dla bezpieczeństwa narodowego, jak i międzynarodowego. Podczas studiów rozwinąć można umiejętności związane z planowaniem wszelkich działań operacyjnych oraz prewencyjnych. Absolwenci znajdą pracę w różnorodnych instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem.

JAKIE WYMAGANIA PODCZAS REKRUTACJI NA KIERUNEK BEZPIECZEŃSTWO MIĘDZYNARODOWE

Wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego. Znajomość języka angielskiego na poziomie B2 zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego na podstawie okazanych dokumentów.

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Bezpieczeństwo międzynarodowe - zasady rekrutacji

  • Terminy rekrutacji

  • Czas trwania

  • Przedmioty maturalne

  • Limity

  • Progi

Dalsza część artykułu pod reklamą

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując bezpieczeństwo międzynarodowe

Program studiów i przedmioty

W ramach studiów zdobędziesz wiedzę z zakresu ekonomii, systemów politycznych, integracji europejskiej, geografii politycznej, prawa państwowego i międzynarodowego. Ten kierunek to również możliwość udziału w wielu konferencjach międzynarodowych, spotkaniach czy seminariach, nie powinno być również problemów z wyjazdem na wymianę studencką w ramach programu ERASMUS+, ponieważ są to studia ukierunkowane na pogłębienie wiedzy o stosunkach międzynarodowych.

Jeśli zatem chciałbyś wgryźć się w tajniki struktur bezpieczeństwa, a także poznać mechanizmy zapobiegania zagrożeniom ten kierunek jest stworzony dla Ciebie!

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • nauk ekonomicznych, społecznych, prawnych i politycznych,
  • analizy zagrożeń dla bezpieczeństwa norodwego i międzynarodowego,
  • projektowania działań o charakterze ochronnym i obronnym,
  • analizy dominujących tendencji w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego,
  • strategii zapobiegania nowym formom zagrożeń.​

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek bezpieczeństwo międzynarodowe dostępny jest zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Jeżeli zależy Ci na połączeniu nauki z innymi aktywnościami, między innymi z codzienną pracą zawodową to powinieneś zdecydować się na studia zaoczne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.

Jeżeli natomiast chciałbyś w pełni poświęcić się nauce, to wybierz studia stacjonarne. Studenci, którzy aplikują na ten kierunek zdobędą wszechstronne wykształcenie ekonomiczne.

 

Studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe: teorie bezpieczeństwa międzynarodowego, historia stosunków międzynarodowych, geografia bezpieczeństwa międzynarodowego, ONZ w zapewnieniu bezpieczeństwa międzynarodowego, międzynarodowe stosunki polityczne.

Program kształcenia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe został w pełni dopasowany do współczesnych realiów. Studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk społecznych, politycznych, prawnych czy nauk o bezpieczeństwie.

W czasie studiów poznasz różnorodne strategie bezpieczeństwa państwa oraz nauczysz się metod przeciwdziałania zagrożeniom zewnętrznym, jak i wewnętrznym. W siatce zajęć znajdzie się także wiele interesujących przedmiotów, takich jak:

 

  • teoria stosunków międzynarodowych
  • ekonomia rozwoju
  • prawa człowieka we współczesnym świecie
  • wiedza o państwie i prawie
  • bezpieczeństwo społeczne

 

Jako student będziesz musiał dokonać wyboru specjalizacji, która będzie najlepiej dopasowana do twoich potrzeb i zainteresowań naukowych. Aktualną listę bloków specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.

 

3. Nabywane umiejętności

Zajęcia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe w dużej mierze będą miały wymiar praktyczny, dzięki czemu będziesz miał szansę wykształcić cenne umiejętności i kwalifikacje zawodowe. W czasie studiów nauczysz się zarządzania kryzysowego oraz przeciwdziałania zagrożeniom militarnym i niemilitarnym.

Co więcej, rozwiniesz swoje zdolności negocjacyjne oraz komunikacyjne, a także zgłębisz sztukę wystąpień publicznych. Jako student będziesz także uczęszczał na lektorat z języka obcego, na którym poznasz specjalistyczną terminologię branżową, co w znacznym stopniu zwiększy twoje szanse na międzynarodową karierę.

 

4. Dla kogo ten kierunek

Każdy dzień zaczynasz od porannych wiadomości? Interesujesz się aktualna sytuacją na świecie, polityką zagraniczną, a sprawy obywateli na całym świecie nie są Ci obojętne? Myślisz o rozwoju tych zainteresowania w ramach studiów? Jeśli tak, to świetnie, bo w dobie narastających konfliktów międzynarodowych ekspercie do spraw bezpieczeństwa są jak najbardziej pożądani.

 

5. Gdzie studiować bezpieczeństwo międzynarodowe

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek bezpieczeństwo międzynarodowe:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Kierunek bezpieczeństwo międzynarodowe można realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu kształcenia. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszą opcję, na naukę poświęcisz trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie zdobędziesz tytuł licencjata. Kształcenie na studiach drugiego stopnia trwa dwa lata, czyli cztery semestry, po których będziesz mógł poszczycić się tytułem magistra.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe

Praca po studiach

Być może, jako absolwent, znakomicie odnajdziesz się w najróżniejszych instytucjach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji lub Ministerstwu Spraw Zagranicznych.

Nie musisz jednak ograniczać się jedynie do placówek na terenie naszego kraju! Znajomość języka obcego oraz praw międzynarodowych pozwoli Ci znaleźć i podjąć pracę w wielu krajach Unii Europejskiej.

 

Absolwent kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe znajdzie zatrudnienie w:
  • pracownik struktur administracji publicznej,
  • pracownik służb specjalnych,
  • pracownik centrum zarządzania kryzysowego,
  • pracownik instytucji zajmujących się analizą zagrożeń,
  • pracownik w policji, wojsku lub służbie celnej.​

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Bezpieczeństwo międzynarodowe studia niestacjonarne

Bezpieczeństwo międzynarodowe studia stacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Bezpieczeństwo międzynarodowe studia I stopnia

Bezpieczeństwo międzynarodowe studia II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki ochrona i bezpieczeństwo

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki ochrona i bezpieczeństwo - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
Poziom studiów
Bhp

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Bezpieczeństwo międzynarodowe

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

Komentarze (1)

Weronika odpowiedz

Pracuję w służbach mundurowych już bardzo długo, jednak do awansu potrzeba stosownego wykształcenia. Uważam, że studia podyplomowe na WSKZ są wręcz stworzone dla osób, które takich kompetencji potrzebują. Wiadomo, że jak się pracuję to czas jest ograniczony, do tego dochodzą obowiązki rodzinne. Wybrałam studia na kierunku bezpieczeństwo międzynarodowe i jestem bardzo zadowolona. Studia prowadzone są online, więc łatwo wszystko pogodzić. Do tego uważam, że studia są przygotowane bardzo dobrze pod względem merytorycznym.