Studia na kierunku coaching i mentoring to studia magisterskie, których program kształcenia trwa 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra). Specyfika studiów zależy od wyboru ścieżki kształcenia. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym.
Studia na kierunku coaching i mentoring | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia II stopnia |
Czas trwania | 2 lata (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku coaching i mentoring możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | coaching i mentoring - uczelnie >
Opis kierunku
Studia na kierunku coaching i mentoring koncentrują się na rozwijaniu umiejętności wspierania rozwoju osobistego i zawodowego jednostek oraz grup poprzez stosowanie skutecznych technik coachingowych i mentoringowych. Program kierunku ma na celu wyposażenie studentów w wiedzę teoretyczną oraz praktyczne narzędzia umożliwiające prowadzenie profesjonalnych procesów coachingowych oraz mentoringowych w różnych środowiskach, takich jak biznes, edukacja, organizacje pozarządowe. Studenci poznają różne definicje, podobieństwa i różnice między coachingiem a mentoringiem.
Praca po studiach
Absolwenci są przygotowani do samodzielnego prowadzenia procesów coachingowych i mentoringowych w organizacjach, do pracy indywidualnej z klientami oraz wspierania zespołów w realizacji ich celów. Absolwenci mają kompetencje do pracy w roli coachów biznesowych, kariery, mentorów w programach mentoringowych czy doradców rozwoju zawodowego.
Rekrutacja na studia na tym kierunku na uwzględnia ocenę uzyskaną na dyplomie ukończenia studiów pierwszych stopnia po pokrewnej ścieżce dydaktycznej.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunki studiów obejmujące tę tematykę są związane z zarządzaniem, psychologią oraz doradztwem zawodowym. Skupiają się na przekazaniu uczestnikom praktycznej wiedzy oraz umiejętności, zapewniając jednocześnie odpowiednią bazę teoretyczną.
W trakcie wykładów przedstawiane są teoretyczne podstawy coachingu i mentoringu, w tym ich psychologiczne, komunikacyjne oraz zarządcze aspekty. Warsztaty to z kolei zajęcia praktyczne, które stanowią dużą część programu i koncertują się na rozwijaniu kompetencji coachingowych czy mentoringowych, takich jak prowadzenie sesji, zastosowanie narzędzi coachingowych oraz praca nad umiejętnościami interpersonalnymi.
Studenci analizują też rzeczywiste sytuacje, dzięki którym uczą się podejmowania decyzji, stosowania narzędzi coachingowych i pracy z różnymi problemami. W programie uwzględniono też superwizje i praktyki pod nadzorem doświadczonych coachów oraz mentorów. Dzięki temu studenci mogą bezpośrednio zastosować zdobytą wiedzę w kontrolowanym środowisku.
Studia na kierunku coaching i mentoring możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Absolwenci potrafią tworzyć otwarte, angażujące i refleksyjne pytania, które pomagają pacjentowi odkrywać nowe perspektywy. Nawiązują i utrzymują relacje oparte na zaufaniu, szacunku oraz wzajemnym zrozumieniu.
Prowadzą i planują sesje coachingowe, strukturyzując i realizując sesje od identyfikacji celów po osiągnięcie zamierzonych rezultatów. Znają oraz stosują narzędzia, takie jak mapa celów, techniki SMART czy koło życia.
Identyfikują oraz zarządzają emocjami klientami oraz określają ich najważniejsze wartości w procesie rozwoju. Wspierają także swoich podopiecznych w radzeniu sobie z konfliktami i trudnościami w różnych kontekstach.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku coaching i mentoring trwają 2 lata (studia magisterskie).
Dalsza część artykułu pod reklamą
Absolwenci mogą pracować w roli coachów indywidualnych, którzy świadczą usługi rozwojowe dla klientów. Ich praca będzie obejmować coaching kariery, life coaching czy rozwój kompetencji osobistych. W roli mentorów i doradców rozwoju zawodowego będą wspierać młodszych pracowników, studentów czy innych uczestników w ich rozwoju zawodowym i osobistym. Doradcy zawodowi pomagają klientom w planowaniu ścieżki kariery, doskonaleniu umiejętności czy wyznaczaniu celów zawodowych.
Odnajdą się także jako coachowie biznesowi, którzy wspierają pracowników i menedżerów w organizacjach poprzez prowadzenie programów coachingowych. Mogą to być szkolenia związane z rozwojem kompetencji liderów, zarządzaniem zmianą, budowaniem zespołów, zwiększaniem efektywności pracy zespołowej czy radzeniem sobie ze stresem.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku coaching i mentoring
Absolwenci mogą znaleźć więc zatrudnienie w wielu obszarach związanych z zarządzaniem, rozwojem osobistym i wspieraniem zespołów. Rynek pracy dla osób z tymi kompetencjami dynamicznie się rozwija, co stwarza szerokie możliwości dla profesjonalistów, którzy pragną pomagać innym w osiąganiu celów i rozwijaniu ich potencjału.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Coaching i mentoring
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia