Fizjoterapia

Fizjoterapia

Studia na kierunku fizjoterapia możesz podjąć na 42 uczelniach publicznych oraz 27 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Województwo
Miejscowość
Status uczelni
Typ uczelni
Więcej filtrów
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania

Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania

Popularne miasta

Pokaż wszystkie

Często wybierane

Filtrowanie
Miasto

Pokaż wszystkie

Fizjoterapia studia - kierunek studiów

Studia na kierunku fizjoterapia to studia magisterskie z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu, których program kształcenia zazwyczaj trwa 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia na kierunku fizjoterapia
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia oraz jednolite
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia), 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Uczelnie

Studia na kierunku fizjoterapia możesz podjąć na 42 uczelniach publicznych oraz 27 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | fizjoterapia - uczelnie >

Opis kierunku

W trakcie studiów nauczysz się jak prawidłowo kształtować, podtrzymywać i przywracać funkcje ruchowe osobom, które utraciły zdrowie lub niepełnosprawnym. Dowiesz się także jak usuwać dolegliwości towarzyszące chorobie oraz jak zapobiegać jej postępowi i nawrotom. Czytaj dalej jak wyglądają studia na fizjoterapii.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku fizjoterapia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, geografia, język polski, język obcy, matematyka, historia oraz wiedza o społeczeństwie. Czytaj dalej przedmioty maturalne na fizjoterapię.

 

Ile punktów - progi

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na fizjoterapię na rok 2024/2025 musieli uzyskać co najmniej 89 punktów na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, 93 pkt. na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, 153 pkt. na Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 207,8 pkt. na Warszawski Uniwersytet Medyczny. Czytaj dalej progi punktowe na fizjoterpaię.

 

Ceny

Studia stacjononarne na kierunku fizjoterapia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku fizjoterapia. Ceny wahają się od 4350 zł do 13000 zł za pierwszy rok studiów. Czytaj dalej ceny - fizjoterapia.

 

Praca po studiach

Absolwenci fizjoterapii przygotowani są do pracy we wszelkiego rodzaju placówkach szpitalnych, publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, które zajmują się rehabilitacją i lecznictwem z wykorzystaniem nowoczesnych metod fizjoterapii (np. szpitale kliniczne, uzdrowiska i sanatoria, placówki rehabilitacyjne, gabinety SPA, przychodnie sportowo-lekarskie, kluby sportowe)Czytaj dalej jaka praca i zarobki po fizjoterapii.

 

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek fizjoterapia?

Studia na kierunku fizjoterapia mają charakter medyczny, więc aby przystąpić do procesu rekrutacji, na maturze musisz zdawać przede wszystkim przedmioty ścisłe.

 

Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku fizjoterapia:

  • biologia
  • chemia,
  • fizyka,
  • fizyka i astronomia,
  • matematyka,
  • geografia,
  • informatyka.

Oczywiście zdawanie tych trzech przedmiotów na poziomie rozszerzonym i uzyskanie bardzo dobrych wyników na egzaminie maturalnym sprawi, że twoje nazwisko będzie widniało na listach osób przyjętych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Fizjoterapia - zasady rekrutacji

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaką wiedzę zdobędziesz na kierunku fizjoterapia?

Studia na kierunku fizjoterapia mają dość interdyscyplinarny charakter, tak by kształcić jedynie najlepszych profesjonalistów. Ich wiedza musi obejmować wiele rozbudowanych zagadnień, tak by świadomie wykorzystywać je w praktyce. Dobry fizjoterapeuta w trakcie trwania studiów musi dogłębnie zapoznać się z anatomią i fizjologią człowieka oraz z wszelkiego rodzaju patologiami związanymi np. z wadami postawy.

Studenci w trakcie całego toku kształcenia zapoznawać się będą z różnego rodzaju fizjoterapiami, które wykorzystywać można w zależności od danych potrzeb pacjenta. Będą to przykładowo: fizjoterapia w kardiologii, neurologii, ginekologii, czy pediatrii.

Zajęcia teoretyczne z zakresu rozbudowanej wiedzy medycznej stanowią oparcie dla zajęć praktycznych, które w przypadku studiów na kierunku fizjoterapia mają prymarny charakter. Program kształcenia dla studentów obejmuje szereg zajęć, podczas których przyszli fizjoterapeuci poznają:

  • metodykę nauczania ruchu,
  • terapię manualną,
  • rodzaje masażu
  • typy zabiegów związanych z odnową biologiczną.

 

Od studentów tego kierunku wymaga się bardzo dobrej sprawności fizycznej, więc szereg ćwiczeń jest poświęcony na rozwijanie ich własnej kondycji.

 

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
  • masażu leczniczego
  • nauk o zdrowiu, nauk medycznych, nauk o kulturze fizycznej
  • fizjoterapii klinicznej
  • wykonywania zabiegów z fizykoterapii, kinezyterapii, terapii manualnej i masażu
  • diagnozowania funkcjonalnego
  • diagnostyki, leczenia i profilaktyki osób chorych i z niepełnosprawnością
  • planowania rehabilitacji
  • biologii medycznej (medycyny)

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jak wyglądają studia na kierunku fizjoterapia?

Jak wyglądają studia na kierunku fizjoterapia?

Aby osiągać jak najlepsze wyniki związane z poprawą jakości zdrowia człowieka, potrzebne jest holistyczne podejście, które obejmuje wiele dziedzin życia. Fizjoterapia to jedna z dyscyplin medycznych, która związana jest z szeroko rozumianą rehabilitacją.

Osoby, zajmujące się zawodowo fizjoterapią, mają bezpośredni związek z pacjentami i dbają o zapobieganie postępów i nawrotów choroby, przywracają sprawność fizyczną i propagują profilaktykę leczniczą związaną z aktywnością fizyczną.

Fizjoterapia jako odrębna dziedzina naukowa ukształtowała się dopiero w XX w. Ma ona charakter wiedzy praktycznej, która wymaga dużego zaangażowania i sprawności od osób, które się nią zajmują.

Jeżeli zatem cenisz sobie różnego rodzaju aktywności fizyczne, masz świadomość, że odpowiednio zbilansowany rodzaj sportu może się przyczynić do poprawy kondycji naszego organizmu i jednocześnie nauka przedmiotów ścisłych nie stanowiła dla ciebie żadnego problemu, to są to studia stworzone dla ciebie. Warto, aby do twoich atutów zaliczały się bardzo dobra sprawność fizyczna oraz empatia, cierpliwość i otwarcie na potrzeby drugiego człowieka.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:

1. Poziom:

 

2. Forma:

 

Polskie ośrodki akademickie coraz częściej oferują studentom takie ścieżki rozwoju, które będą dla nich najbardziej dogodne. Jednym z takich udogodnień jest coraz większa oferta studiów niestacjonarnych. Niewątpliwie mają one dużo atutów, jednak wymagają od studentów zdecydowanie większych nakładów pracy we własnym zakresie.

Fizjoterapia należy także do grona tych kierunków, które możesz studiować zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

Musisz przygotować się jedynie na to, że w przypadku studiów niestacjonarnych zaocznych większość materiału teoretycznego będziesz przyswajać sam, by podczas zjazdów uczestniczyć już w ćwiczeniach praktycznych. 

 

Program studiów i przedmioty

Program studiów na kierunku fizjoterapia ma rozbudowany charakter, ponieważ oprócz specjalistycznej wiedzy, przyszli fizjoterapeuci muszą dysponować całym szeregiem umiejętności praktycznych. Także pozyskiwane kwalifikacje przeplatają się tutaj z intensywnymi ćwiczeniami. Studenci w trakcie całego toku nauki będą dogłębnie zapoznawać się z anatomią i fizjologią człowieka.

Ważnym elementem kształcenia będzie omówienie różnego typu patologii, którymi na ogół zajmować będą się fizjoterapeuci w swojej pracy. Ta dyscyplina medyczna nie ma ogólnego charakteru, więc w zależności od różnego typu schorzeń (kardiologicznych, ortopedycznych, neurologicznych, czy nawet psychiatrycznych) studenci będą poznawać inne techniki diagnostyczne, lecznicze, rehabilitacyjne, zapobiegawcze, czy łagodzące objawy chorób.

 

W programie studiów na kierunku fizjoterapia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • Terapia manualna
  • Fizjoterapia kliniczna w psychiatrii 
  • Fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych - w geriatrii
  • Fizjoterapia Kliniczna w ginekologii
  • Fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych - w kardiologii
  • Fizjoterapia kliniczna w pulmonologii
  • Kliniczne podstawy w fizjoterapii w onkologii i medycynie paliatywnej 
  • Fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych - w onkologii i medycynie paliatywnej
  • Fizjoterapia kliniczna w chorobach wewnętrznych - pediatrii
  • Fizjoterapia ogólna
  • Kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu
  • Korekcja wad postawy i metody reedukacji posturalnej
  • Fizjoprofilaktyka i promocja zdrowia
  • Fizjoterapia kliniczna w ortopedii i traumatologii
  • Anatomia prawidłowa
  • Pierwsza pomoc
  • Patologia ogólna 
  • Biofizyka
  • Masaż
  • Fizjoterapia w chirurgii

 

Nabywane umiejętności

Wiedza absolwentów studiów na kierunku fizjoterapia będzie miała wyjątkowo rozbudowany charakter, ponieważ to ona stanowi oparcie w każdym działaniu praktycznym. Bez niej absolwenci nie posiadaliby żadnych podstaw do podejmowania jakichkolwiek działań naprawczych z zakresu terapii ruchowej i rehabilitacji.

Doskonała znajomość anatomii człowieka i patologii w jej obrębie to filary działalności fizjoterapeuty. Posiada on wiedzę z zakresu wykorzystania różnych technik leczenia ruchem, jednak co najważniejsze – potrafi je z powodzeniem stosować w praktyce.

Fizjoterapeuci również muszą dysponować całym aparatem umiejętności. Te najbardziej podstawowe odnoszą się do wykorzystywania wiedzy w praktyce – już podczas bezpośredniej pracy z pacjentem. Jednak sam charakter tej współpracy wymaga od fizjoterapeutów wysoko rozwiniętych umiejętności miękkich.

Fizjoterapeuta powinien charakteryzować się wysoko rozwiniętą empatią, umiejętnością pracy z drugim człowiekiem, który niejednokrotnie oczekuje cierpliwości i potrzebuje wykwalifikowanej opieki medycznej.

Z racji wykonywanej profesji przyszli fizjoterapeuci muszą posiadać bardzo dobrą orientację z zakresu rehabilitacyjnego sprzętu medycznego. Na studentów czeka także mnóstwo zajęć praktycznych, które obejmują:

  • kształcenie ruchowe oraz metodykę nauczania ruchu,
  • zespołowe gry w fizjoterapii,
  • gimnastykę oraz standardowe wychowanie fizyczne,
  • lekkoatletykę,
  • czy terapię manualną.

Czas kształcenia na kierunku fizjoterapia będzie mieć zatem wyjątkowo intensywny charakter.

 

Czy studia na kierunku fizjoterapia są trudne

To, czy studia na kierunku fizjoterapia są trudne, zależy od wielu czynników, takich jak predyspozycje i motywacja danej osoby. Osoby z naturalną łatwością w naukach biologicznych i ścisłych, a także z dużą motywacją do nauki i pomagania ludziom, mogą odczuwać mniejsze trudności.

Istotny jest także zakres materiału i poziom nauczania, mogą się różnić w zależności od uczelni. Należy jednak pamiętać o tym, że studia na kierunku fizjoterapia, są wymagające. Obejmują one szeroki zakres przedmiotów teoretycznych, takich jak anatomia, fizjologia, biomechanika, a także praktyczne zajęcia z zakresu różnych technik fizjoterapeutycznych.

Nauka wymaga dużej samodyscypliny, systematyczności i doberj umiejętności uczenia się na pamięć. Pomimo trudności, studia na kierunku fizjoterapia, mogą być bardzo satysfakcjonujące. Absolwenci mają szerokie możliwości pracy.

 

Jak trudno się dostać na studia na kierunek fizjoterapia

Trudność dostania się na fizjoterapię różni się w zależności od uczelni. Na prestiżowych uniwersytetach medycznych, takich jak Uniwersytet Medyczny w Warszawie czy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, konkurencja może być bardzo wysoka.

W roku akademickim 2023/2024 na jedno miejsce na fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie ubiegało się ponad 8 osób.

Na innych uczelniach, szczególnie prywatnych, kandydatów może być mniej. Warto jednak sprawdzić nie tylko liczbę chętnych, ale również progi punktowe, które mogą być wysokie, nawet na mniej obleganych uczelniach.

Podsumowując, poziom trudności dostania się na fizjoterapię jest zróżnicowany, ale generalnie jest to kierunek cieszący się dużą popularnością, co oznacza sporą konkurencję. Warto sprawdzić wcześniej progi punktowe. Przykładowo na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie w 2023/2024 próg punktowy wynosił 57 punktów. Z kolei na Śląskim Uniwersytecie medycznym w Katowicach było to 98.

 

Po jakim profilu na kierunek fizjotrepia

Wybór profilu liceum w kontekście fizjoterapii nie jest ściśle określony, jednak najbardziej odpowiednie wydają się profile:

Biologiczno-chemiczny: Zapewnia solidną bazę wiedzy z biologii i chemii, kluczowych przedmiotów na fizjoterapii. W niektórych szkołach pojawia się również profil medyczny, który też jest strzałem w dziesiątkę. Pozwala na poznanie podstaw anatomii, fizjologii i patologii człowieka, co ułatwia dalszą naukę.

Należy jednak pamiętać, że niezależnie od profilu, ważne jest, aby zdawać przedmioty maturalne:

Biologia: na poziomie rozszerzonym lub obowiązkowym

Chemia: na poziomie rozszerzonym lub obowiązkowym

Pamiętaj, że profil liceum to tylko jeden z czynników, które wpływają na szanse dostania się na fizjoterapię. Ważne są również wyniki matury, a po ukończeniu studiów - predyspozycje fizyczne i osobowościowe. Warto również samodzielnie poszerzać swoją wiedzę z przedmiotów, które są brane pod uwagę przez różnie uczelnie – to może zwiększyć szanse dostania się na wymarzony kierunek.

 

Czy warto iść na kierunek fizjoterpia

Fizjoterapia to kierunek, który łączy w sobie medycynę, sport i rehabilitację. Pozwala pomagać ludziom w powrocie do zdrowia i sprawności fizycznej.

Zawód fizjoterapeuty jest satysfakcjonujący - pomaganie ludziom w powrocie do zdrowia i sprawności jest niezwykle satysfakcjonujące. Dodatkowo daje on swego rodzaju stabilizację. Rynek pracy dla fizjoterapeutów jest stabilny i zapotrzebowanie na ich usługi stale rośnie. Fizjoterapia to dziedzina, która stale się rozwija, co oznacza, że fizjoterapeuci muszą nieustannie poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Co więcej, fizjoterapeuci mogą pracować w różnych miejscach, takich jak szpitale, prywatne kliniki, ośrodki sportowe, centra rehabilitacyjne.

Oczywiście, jak każdy zawód, fizjoterapia ma również swoje minusy. Fizjoterapeuci często pracują fizycznie, co może być męczące. Praca z ludźmi, którzy cierpią na ból i niepełnosprawność, może być stresująca. Fizjoterapeuci mogą pracować w różnych godzinach, w tym w weekendy i święta.

 

Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na fizjoterapii

Najtrudniejszy przedmiot na kierunku fizjoterapia jest kwestią indywidualną i zależy od predyspozycji i preferencji każdego studenta. Jednakże, najczęściej studenci za najtrudniejszy przedmiot uznają anatomię. Poznanie budowy anatomicznej człowieka jest niezwykle ważne dla fizjoterapeuty, ale wymaga dużej wiedzy i precyzyjnego zapamiętywania. N

auka anatomii wymaga opanowania rozległej wiedzy na temat budowy makroskopowej i mikroskopowej organizmu człowieka, a także jego topografii. Budowa ciała ludzkiego jest niezwykle skomplikowana i pełna szczegółów, co utrudnia zapamiętywanie i rozumienie zależności między poszczególnymi strukturami.

Anatomia posługuje się specyficznym słownictwem łacińskim, którego opanowanie wymaga czasu i zaangażowania. Poziom trudności przedmiotów na fizjoterapii zależy również od uczelni i wykładowców. Niektóre uczelnie kładą większy nacisk na teorię, inne na praktykę.

 

Czy studia na kierunku fizjoterapia to studia z przyszłością

Studia na kierunku fizjoterapia to zdecydowanie studia z przyszłością. Zapotrzebowanie na fizjoterapeutów stale rośnie, co jest spowodowane kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest starzejące się społeczeństwo. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia schorzeń i urazów, które wymagają fizjoterapii.

Ważny jest również wzrost świadomości w kwestii zdrowia. Coraz więcej osób dba o swoje zdrowie i kondycję, co powoduje większe zapotrzebowanie na usługi fizjoterapeutyczne.

Fizjoterapia to satysfakcjonujący i stabilny zawód, który daje możliwość pomagania ludziom i rozwoju osobistego.

Dodatkowo, zapotrzebowanie na osoby po tym kierunku studiów stale wzrasta. Oczywiście, jak każdy zawód, fizjoterapia ma również swoje wyzwania. Praca fizjoterapeuty może być fizycznie męcząca i stresująca. Wymaga też ciągłego kształcenia i rozwoju umiejętności.

 

Czy na studiach na kierunku fizjoterapia jest matematyka

Matematyka na kierunku studiów fizjoterapia występuje jedynie jako składowa innych przedmiotów. Poziom matematyki na fizjoterapii jest zazwyczaj dostosowany do osób, które nie mają rozszerzonego profilu matematycznego w liceum.

Zajęcia obejmują podstawowe zagadnienia matematyki i są składową innych przedmiotów na tym kierunku studiów. Ważne jest, aby posiadać podstawowe umiejętności matematyczne, takie jak umiejętność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i analizowania danych.

Należy jednak pamiętać, że matematyka nie jest najważniejszym przedmiotem na fizjoterapii, jest ona tylko elementem innych pzredmiotów. Większy nacisk kładzie się na przedmioty takie jak anatomia, fizjologia. Jeśli jesteś zainteresowany/a fizjoterapią i nie obawiasz się matematyki, to ten kierunek może być dla Ciebie odpowiedni.

 

Gdzie najlepiej iść na studia na kierunku fizjoterapia

Żeby dowiedzieć się, jaką uczelnie najlepiej wybrać, warto odwiedzić uczelnie podczas dni otwartych. To doskonała okazja, aby porozmawiać z wykładowcami i studentami, zobaczyć bazę dydaktyczną i atmosferę panującą na uczelni. Maturzyści mogą również skontaktować się z biurem rekrutacji danej uczelni. Można tam uzyskać szczegółowe informacje na temat programu studiów, procesu rekrutacji i opłat.

Przy wyborze uczelni, na której dana osoba ma zamiar studiować kierunek fizjoterapia, warto podeprzeć się różnego rodzaju rankingami. Przykładowo w 2023 roku w rankingu pierwsze miejsce zajęła Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, drugie miejsce Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, trzecie miece zajęła Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

Na czwartym miejscu uplasowała się Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Z kolei pięte miejsce zajęły dwie uczelnie Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz Gdański Uniwersytet Medyczny.

 

Ile procent z matury na kierunek fizjoterapia

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ progi punktowe na studia na kierunku fizjoterapia różnią się w zależności od uczelni.

Na uniwersytetach medycznych progi punktowe są zazwyczaj wyższe niż na uczelniach prywatnych. Dodatkowo, progi punktowe mogą się zmieniać z roku na rok, w zależności od liczby kandydatów i dostępnych miejsc.

Ogólnie rzecz biorąc, aby dostać się na studia na kierunku fizjoterapia, należy uzyskać od 50% do 70% punktów z matury. Przykładowo progi punktowe, które obowiązywały w 2024/ 2025 roku na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach – 89 (studia stacjonarne). Z kolei na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi było to 186 (studia stacjonarne).

Przed rekrutacją na studia na kierunku fizjoterapia warto sprawdzić progi punktowe danej uczelni. Pozwoli to ocenić swoje szanse na dostanie się na wymarzone studia i odpowiednio przygotować się do procesu rekrutacji.

 

Ile osób na miejsce

Liczba kandydatów na kierunek fizjoterapia (studia jednolite - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025

fizjoterapia:

  • Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu: 1345
  • Gdański Uniwersytet Medyczny: 714
  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu: 894
  • Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu: 1261
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 535

Liczba kandydatów pod względem liczby osób na 1 miejsce na kierunek fizjoterapia (studia jednolite - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2024/2025

fizjoterapia:

  • Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu: 12
  • Gdański Uniwersytet Medyczny: 10,2
  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu: 9
  • Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu: 6,3
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 4,5

 

Gdzie studiować fizjoterapię

Uczelnie na których można studiować kierunek fizjoterapia:

Dalsza część artykułu pod reklamą

Ile trwają studia na kierunku fizjoterapia?

Studia na kierunku fizjoterapia trwają 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Studia na kierunku fizjoterapia możesz podjąć w dwojaki sposób – w zależności od konkretnej oferty uczelni. Co to oznacza w praktyce? Fizjoterapia to jeden z tych kierunków, który ma charakter jednolity i nauka na nim trwa nieprzerwanie przez pięć lat. Jej finalizacja obejmuje obronę pracy magisterskiej i dopiero wtedy fizjoterapeuta otrzymuje pełnię zawodowych uprawnień.

Część uczelni ma swojej ofercie studia II stopnia magisterskie, które obejmują dwa lata kształcenia. W przypadku tego rozwiązania już po zakończeniu pierwszego etapu nauki, absolwent może rozpocząć pracę w zawodzie w zakresie wykonywania podstawowych technik fizjoterapeutycznych.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek fizjoterapia?

Czy te studia są dla ciebie

Studia medyczne na kierunku fizjoterapia mają charakter medyczny, a co za tym idzie – należą do grona kierunków wyjątkowo skomplikowanych i wymagających zaangażowania. Warto, abyś – przed przystąpieniem do procesu rekrutacji – odpowiedział sobie na kilka podstawowych pytań, które być może ułatwią ci wybór. Czy nauka biologii stanowi dla ciebie nie problem, lecz jedynie intelektualne wyzwanie?

Czy aktywność fizyczną możesz postawić w czołówce swoich zainteresowań i sposób na spędzanie wolnego czasu? Czy charakteryzujesz się dużą dozą empatii i jesteś gotowy na podejmowanie – często trudnych – form współpracy z drugim człowiekiem? Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to są to studia stworzone dla ciebie.

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę

Najważniejsze jest jednak bardzo dobre przygotowanie do egzaminu maturalnego, ponieważ to od niego zależy, czy znajdziesz się na liście osób przyjętych. Aby mieć jak największe szanse musisz obligatoryjnie zdać na maturze biologię oraz dodatkowo matematykę lub fizykę.

 

Jak zdobyć maksymalną liczbę punktów

Oczywiście im więcej przedmiotów zdasz na poziomie rozszerzonym, tym większa szansa, że dostaniesz się na wymarzony kierunek. Jeżeli jesteś wyjątkowo uzdolniony i nie boisz się wyzwań, to pomyśl o wzięciu udziału olimpiadzie przedmiotowej z przedmiotów ścisłych, ponieważ bycie jej laureatem lub finalistą sprawi, że uzyskasz maksymalną liczbę punktów i na liście osób przyjętych znajdziesz się poza kolejnością.

Pamiętaj, aby nie zaniedbać także terminowego złożenia dokumentów. Zaniechanie tego etapu rekrutacji może sprawić, że nawet mimo tego, że zostałeś przyjęty, to twoje nazwisko zostanie skreślone z listy studentów.

zasady rekrutacji na studia

 

 

Czy warto studiować fizjoterapię?

Ból pleców – kto z nas go nie zna? Niewiele ruchu oraz siedząca praca każdego dnia zbierają swoje żniwa. Statystyki pokazują, że dziś coraz więcej Polaków zmaga się z wadami kręgosłupa. To może z kolei oznaczać jedno – coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru fizjoterapii.

 

Jeśli w kręgu twoich zainteresowań znajdują się medyczne kierunki, śmiało możesz zwrócić się w stronę studiów fizjoterapeutycznych. Zostały one stworzone z myślą o osobach, które dostrzegają potencjał kryjący się w zbilansowanej aktywności fizycznej.

 

A współcześnie zdobycze z tego obszaru wykorzystywane są nie tylko podczas leczenia wad kręgosłupa! Fizjoterapia pomaga w powrocie do zdrowia pacjentom ze schorzeniami kardiologicznym, psychiatrycznym, neurologicznym itd.

 

Możesz mieć zatem pewność, że studia na kierunku fizjoterapia staną się dla ciebie gwarantem interesującej pracy w przyszłości. W trakcie kształcenia akademickiego otrzymasz rzetelne wykształcenie medyczne – to jeden z niewielu kierunków w Polsce o charakterze jednolitym magisterskim.

 

Po zdobyciu tytułu magistra będziesz mógł dowolnie rozwijać swoją karierę w wielu placówkach– szpitalach, ośrodkach rehabilitacyjnych, sanatoriach, domach dziennego pobytu.

 

Pamiętaj jednak o tym, że kierunki takie jak fizjoterapia zostały zadedykowane przede wszystkim miłośnikom nauk medycznych. Oprócz tego to studia stworzone z myślą o osobach, które cechuje bardzo dobra kondycja. To fizjoterapeuci muszą stanowić bowiem najlepszy przykład dla swoich podopiecznych.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jaka praca po studiach na kierunku fizjoterapia?

Jaka praca po studiach na kierunku fizjoterapia?

Uczelnie w Polsce dostrzegają obecnie potencjał, jaki związany jest ze studiami fizjoterapeutycznymi. Dlatego też pojawia się ich coraz bogatsza oferta, która gwarantuje studentom najwyższe standardy kształcenia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ absolwenci fizjoterapii powinni cieszyć się szczególnym zaufaniem wśród swoich pacjentów.

A może im to zagwarantować przede wszystkim rzetelna wiedza i kwalifikacje na najwyższym poziomie. Umiejętności, które każdy fizjoterapeuta wykorzystywać będzie w swojej pracy to chociażby:

  • diagnoza wszelkich schorzeń, związanych z układem ruchu;
  • prowadzenie aktywnej rehabilitacji, której celem przywrócenie jest maksymalnej sprawności pacjentów;
  • motywacja pacjentów do wykonywania ćwiczeń;
  • przeprowadzanie zabiegów rehabilitacyjnych przy użyciu specjalistycznego sprzętu fizjoterapeutycznego;
  • wspieranie pacjentów i ich empatyczne traktowanie.

Pamiętaj, że jeśli wybierasz kierunki studiów takie jak fizjoterapia, to powinieneś czuć powołanie do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu. Jeśli nie będziesz podchodzić do niego z pasją, nie staniesz się nagle autorytetem dla swoich podopiecznych.

Absolwenci fizjoterapii przygotowani są do pracy w różnorodnych ośrodkach i placówkach, zajmujących się ochroną zdrowia. Fizjoterapeuci mogą rozpocząć praktykę zawodową związaną z pracą z osobami chorymi lub niepełnosprawnymi w zakresie leczenia, rehabilitacji oraz łagodzenia skutków chorób. Absolwenci tego kierunku nie muszą obawiać się brakiem pracy, ponieważ na polskim rynku medycznym wciąż brakuje wykwalifikowanej kadry.

 

Absolwenci tego kierunku przygotowani są do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej w różnorodnych instytucjach, które zajmują się rehabilitacją i lecznictwem z wykorzystaniem najbardziej nowoczesnych metod fizjoterapii. Holistyczne podejście do zdrowia sprawia, że jest to zawód w ostatnich latach popularnych, ale za umiejętnościami musi stać rzetelna wiedza. To właśnie oferują studia na tym kierunku – ciekawe zatrudnienie i rozwijanie umiejętności w oparciu o profesjonalną wiedzę.

 

Absolwent fizjoterapii znajdzie zatrudnienie w m. in.:

  • placówkach rehabilitacyjnych
  • gabinetach SPA
  • szpitalach
  • sanatoriach
  • gabinetach medycyny estetycznej
  • placówkach oświatowych
  • uczelniach wyższych jako pracownik naukowy
  • gabinetach odnowy biologicznej

 

Czy trudno jest znaleźć pracę po kierunku fizjoterapia

Zatrudnienie po ukończeniu fizjoterapii nie jest łatwe, ale jest możliwe. Zapotrzebowanie na fizjoterapeutów stale rośnie, ale rynek pracy jest konkurencyjny.

W tym, czy trudno jest znaleźć pracę po kierunku fizjoterapia istotne jest między innymi miejsce zamieszkania. W dużych miastach jest łatwiej znaleźć pracę niż w małych miejscowościach. Pod uwagę należy wziąć też doświadczenie.

Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby z doświadczeniem, np. z odbytych staży. W procesie rekrutacji oceniane są też zdolności interpersonalne. Dobra komunikacja i umiejętność budowania relacji z pacjentami są ważne dla pracodawców. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy po fizjoterapii, warto:

  • Już podczas studiów zdobywać doświadczenie: Brać udział w stażach, wolontariatach, kursach i szkoleniach.
  • Budować sieć kontaktów: Poznawać innych fizjoterapeutów, brać udział w konferencjach i targach pracy.
  • Zadbać o swój wizerunek: Stworzyć profesjonalne CV i profil w mediach społecznościowych.
  • Aktywnie szukać pracy: Przeglądać oferty pracy, kontaktować się z potencjalnymi pracodawcami.

 

Ile się zarabia po studiach na kierunku fizjoterapia

Fizjoterapia to zawód z przyszłością, a zapotrzebowanie na fizjoterapeutów stale rośnie. Oznacza to, że osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i umiejętnościami mogą liczyć na satysfakcjonujące wynagrodzenie. Mediana zarobków fizjoterapeutów brutto wynosi 5 010 zł. 25% najgorzej wynagradzanych fizjoterapeutów zarabia poniżej 4 380 zł brutto. 25% najlepiej opłacanych fizjoterapeutów zarabia powyżej 6 310 zł brutto.

Należy pamiętać, że podane kwoty są orientacyjne i mogą się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji.

Dodatkowo trzeba mieć na uwadzę to, że zarobki fizjoterapeutów zależą od kilku czynników, takich jak na przykład doświadczenie. Im więcej doświadczenia ma fizjoterapeuta, tym wyższe może być jego wynagrodzenie. Ważne jest również miejsce pracy.

Zarobki fizjoterapeutów w dużych miastach są zazwyczaj wyższe niż w małych miejscowościach. Znaczenie ma również specjalizacja. Fizjoterapeuci, którzy specjalizują się w konkretnej dziedzinie, np. fizjoterapii sportowej lub neurologicznej, mogą liczyć na wyższe zarobki.

Dalsza część artykułu pod reklamą

Jakie opinie mają studia na kierunku fizjoterapia?

Studia na kierunku fizjoterapia muszą wiązać się z pasją i zaangażowaniem. Bez tych elementów nie będzie możliwe realizowanie się z sukcesami.

Michał, student fizjoterapii, mówi:

Radość w oczach moich pacjentów rekompensuje mi wszystkie trudy nauki.

 

Grzegorz, student trzeciego roku, stwierdza:

Uwielbiam aktywność fizyczną i ruch. Wiem, że to właśnie one mogą przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia wielu schorowanych osób, dlatego też wybór studiów fizjoterapeutycznych był dla mnie szczególnie naturalny.

 

Alicja, studentka pierwszego roku, zdradza:

Na początku przytłaczała mnie liczba zajęć o charakterze medycznym. Na pocieszenie mogę zdradzić, że nigdy nie zostałam bez pomocy. Wykładowcy na tym kierunku są bardzo życzliwi i służą pomocą.

 

Wioletta, studentka ostatniego roku, dodaje:

Największą satysfakcję daje mi radość w oczach pacjentów, kiedy widzę efekty i wiem, że moje działania przynoszą ulgę w bólu.

 

Dalsza część artykułu pod reklamą

Aktualności rekrutacyjne

Pokaż wszystkie

Dalsza część artykułu pod reklamą

Poziom i forma studiów

Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Fizjoterapia studia stacjonarne

Fizjoterapia studia niestacjonarne

Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Fizjoterapia studia II stopnia

Fizjoterapia studia jednolite magisterskie

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki medyczne

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Zobacz inne kierunki medyczne - podyplomowe

Filtrowanie
Województwo
II stopnia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Miasta, które oferują studia na kierunku Fizjoterapia

Dalsza część artykułu pod reklamą

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Komentarze (18)

przemysław odpowiedz

a jak uzupełnić studia 2 stopnia fizjoterapia czy nie mam już możliwości uczenia po licencjacie bardzo chciał bym pracowac w tym zawodzie

Martyna odpowiedz

Mam pytanie chciała bym studiowac fizioterapię i jak to wygląa z tymi punktowanymi przedmiotami ? czy muszę pisać wszystkie punktowane przedmioty na studia czy wybrać któryś z przedstawianych przez uczelnie?

Simonek odpowiedz

Witam, czy ma ktoś informacje na temat fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej? Czy jest tam w ogóle fizjoterapia w trybie stacjonarnym? Może ktoś studiuje? Niestety na stronie uczelni niezbyt mogę znaleźć jakieś informacje. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Karola odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

No hej :) ja jestem na 2 sem neurorehabilitacji na WSKZ. Wybralam ta szkołe przede wszystkim ze względu na kadrę, ale też duzym plusem okazała się forma kszrałcenia online.

Paulina W odpowiedzi do: Karola odpowiedz

mozesz powiedzieć coś wiecej o studiach online z tego kierunku? jak to mniej wiecej wygląda?

An odpowiedz

A co sądzicie o Jeleniej górze?

Anastazja odpowiedz

Gdzie najlepiej studiować fizjoterapie? Jakie miasta? AWF czy bardziej uniwersytety medyczne?

Karolina24 odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Na Wyższej Szkolę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi otworzyli niedawno fizjoterapię. Słyszałam dużo dobrych opinii o tej uczelni. Ciekawe czy kierunek fizjoterapii też jest prowadzony tak profesjonalnie ;)

sylwia W odpowiedzi do: Karolina24 odpowiedz

czy mogłabyś podrzucić więcej info o tej uczelni bo też biorę pod uwagę

Dziczek odpowiedz

Kasia, zdałam dopiero maturę, myślę o fizjoterapii. Mogłabyś coś więcej napisać o MUM?

kasia odpowiedz pokaż odpowiedzi (7)

Ja akurat studiuję fizjo na wyższej szkole mazowieckiej w warszawie. nie żałuję wyboru, świetna szkoła program i kadra ;)

Paulina W odpowiedzi do: kasia odpowiedz

Mam pytanie. Chcąc iść na fizykoterapię bez rozszerzonej matury z biologii mnie nie przyjmą?

agatula W odpowiedzi do: kasia odpowiedz

I ja kończyłam tę szkołę :) ale warto wspomnieć, że jakiś czas temu zmienili nazwę i teraz to Mazowiecka Uczelnia Medyczna :) Ja jak najbardziej polecam - super wykładowyc, ciekawe zajęcia i bardzo rozsądne czesne :)

Klaudia W odpowiedzi do: Paulina odpowiedz

Zależy od uczelni. Na AWF w Krakowie masz do wyboru biologia, chemia, matematyka, fizyka. :)

Anita W odpowiedzi do: Paulina odpowiedz

Niestety nie, fizjoterapia to nauka o człowieku, anatomii, chcąc na to iść konieczna jest matura z rozszerzonej biologii :)

Ula W odpowiedzi do: Anita odpowiedz

Anita, Paulina jest pare uczelni, na ktorych biologia nie jest potrzebna :)

anonim W odpowiedzi do: Ula odpowiedz

Droga Paulino, niestety na, jak sama to ujęłaś "fizykoterapię" to nie pójdziesz nigdzie. To nie jest kierunek studiów, tylko jeden z działów fizjoterapii, którą możesz studiować :).

Monika W odpowiedzi do: anonim odpowiedz

faktycznie ;) Paulina się pomyliła. Nie ma takiego kierunku jak fizykoterapia ;D. A jeżeli chcesz studiować fizjoterapię, to zorientuj się, jakie są zasady przyjmowania na http://wsmw.edu.pl ;)