Geologia
Poznań
POKAŻ
Studia na kierunku geologia to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata/inżyniera lub magistra/magistra inżyniera).
Studia na kierunku geologia | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku geologia możesz podjąć na 6 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) | geologia - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia geologiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku geologia: geochemia środowiska i gospodarka odpadami, geologia morza, geologia poszukiwawcza, hydrogeologia, hydrogeologia i ochrona środowiska wodnego, ochrona litosfery i zasobów złóż.
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku geologia najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, fizyka i astronomia, fizyka, filozofia, matematyka, geografia, wiedza o społeczeństwie.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku geologia:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku geologia: hydrogeologia, geoetyka, mineralogia optyczna, rysunek w geologii, geofizyka.
Jako student przyswoisz podstawową wiedzę z przedmiotów takich jak matematyka, chemia, fizyka i metody komputerowe w geologii. Z puli przedmiotów kierunkowych natomiast możesz spodziewać się zajęć takich jak geologia fizyczna, geofizyka, geochemia, geologia historyczna i stratygrafia, paleontologia, tektonika, geologia złóż, mineralogia i petrologia, geologia regionalnej Polski, kartografia geologiczna i tym podobne.
Dzięki tym studiom nauczysz się między innymi jak stosować metody matematyczne w rozwiązywaniu zagadnień geologiczncznych, objaśnić fizycznie oraz chemicznie procesy jakie zachodzą w przyrodzie, wykorzystywać programy mające zastosowanie w praktyce geologicznej czy wykorzystywania danych geofizycznych w kartografii geologicznej.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Kierunek geologia jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku geologia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół zagadnień związanych z naukami geograficznymi przyrodniczymi.
Jako student kierunku geologia będziesz mógł korzystać z szerokiej oferty zajęć akademickich o tematyce związanej z geologią, ochroną środowiska czy pokrewnymi naukami geograficznymi i technicznymi. W planie znajdą się między innymi następujące przedmioty:
Studenci będą również zobowiązani do wyboru specjalizacji, która będzie dopasowana do ich zainteresowań planów zawodowych. Aktualną ofertę modułów specjalizacyjnych znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni wyższych.
W czasie licznych warsztatów praktycznych oraz wyjazdów terenowych do kopalni, wykształcisz szereg cennych umiejętności, które z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Jako student nauczysz się rozpoznawania oraz dokumentowania zasobów złóż podziemnych.
Ponadto, dowiesz się jakie działania podejmować na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Studenci poznają również specjalistyczne oprogramowanie geologiczne oraz zaawansowany system GIS.
Jeżeli jesteś zafascynowany tym, jak zbudowana jest Ziemia, chcesz zgłębić historię jej powstawania, procesy jakie zachodzą w jej środku oraz co dzieje się na jej skorupie – studia na kierunku geologia na pewno będą Ci odpowiadać. Jeśli w dodatku interesują Cię inne planety skaliste, możesz być pewien, że wiedza o nich również zostanie Ci dostarczona.
Zanim jednak wybierzeszten kierunek, musisz wiedzieć, że wiedza z zakresu geografii, fizyki, chemii i matematyki będzie nieodzowna oraz przyda Ci się również dobra znajomość biologii, jako że geologia pochodzi z zakresu nauk przyrodniczych.
5. Gdzie studiować geologię
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek geologia:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku geologia trwają 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lata (studia II stopnia).
W zależności od uczelni studia pierwszego stopnia na kierunku geologia będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu otrzymasz tytuł licencjata. Natomiast na studia drugiego stopnia będziesz musiał poświęcić cztery semestry, po upływie których otrzymasz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Geologia
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia