Inżynieria biomedyczna
Bydgoszcz
POKAŻ
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Uczelnie
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna możesz podjąć na 14 uczelniach publicznych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | inżynieria biomedyczna - uczelnie >
Specjalności
Współczesne studia z inżynierii biomedycznej charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku inżynieria biomedyczna: aparatura medyczna, biomechanika inżynierska, elektronika medyczna, elektronika medyczna i tekstronika, informatyka biomedyczna, informatyka w obrazowaniu medycznym, inżynieria biomateriałów.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku inżynieria biomedyczna najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, fizyka, biologia, informatyka, język polski, język obcy, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku inżynieria biomedyczna:
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Polskie ośrodki akademickie coraz częściej tworzą takie propozycje kształcenia, które będą atrakcyjne także pod kątem organizacyjnym. Dlatego też jeśli wybierzesz studia na kierunku inżynieria biomedyczna, to w zależności od wybranej uczelni będziesz mógł się kształcić na studiach stacjonarnych (dziennych) lub niestacjonarnych.
Zastanów się, która z tych form będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia. Studia dzienne mają formę regularnych spotkań w trakcie tygodnia i są bezpłatne w uczelniach publicznych.
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku inżynieria biomedyczna: grafika inżynierska, bioetyka, mechanika, podstawy obróbki cieplnej, biofizyka.
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna mają wysoce specjalistyczny charakter. Studenci, którzy wybierają tę ścieżkę dydaktyczną, muszą mieć świadomość, że jej charakter ma wyjątkowo interdyscyplinarną ścieżkę. Kształcenie przebiegać będzie bowiem na kilku podstawowych płaszczyznach.
Wiedza, którą otrzymają przyszli inżynierzy, oscylować będzie wokół:
Najważniejsze będą jednak umiejętności, jakie otrzymają przyszli inżynierowie. To dzięki ich kompetencjom medycyna jako nauka wciąż będzie mogła się rozwijać, a co za tym idzie – skomplikowana aparatura medyczna, dzięki której mogą być prowadzone chociażby dokładne badania diagnostyczne.
Studenci inżynierii biomedycznej będą się zatem uczyć, jak wykorzystywać wszystkie zdobycze nauk technicznych podczas wspierania diagnoz medycznych przy użyciu specjalistycznej aparatury.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku Inżynieria biomedyczna? Przede wszystkim skupisz się na pogłębienie wiedzy z zakresu elektroniki medycznej, optyki biomedycznej i biomechaniki inżynierskiej.
Nauczysz się także korzystać z nowoczesnej aparatury medycznej oraz systemów diagnostycznych i terapeutycznych opierających się na metodach informatycznych, materiałowych oraz elektronicznych.
Możesz być pewien, że ten kierunek zapewni Ci nie tylko wiedzę teoretyczną, ale też praktyczną z zakresu obsługi nowoczesnych urządzeń medycznych.
Obecnie rynek aparatur medycznych nieustannie się rozwija, a zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że potrzebni są specjaliści w tej dziedzinie. Chciałbyś współpracować z lekarzami w zakresie eksploatacji oraz obsługi aparatury medycznej? Myślisz o ciekawym kierunku z zakresie nauk medycznych? Jeżeli tak to Inżynieria biomedyczna to może być świetny kierunek dla Ciebie!
5. Gdzie studiować inżynierię biomedyczną
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek inżynieria biomedyczna:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia).
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna dzielą się na dwa podstawowe cykle kształcenia. Absolwenci szkół średnich swoją przygodę z kształceniem wyższym rozpoczynają od nauki na I stopniu. Będzie to czas zdobywania podstawowej wiedzy i kwalifikacji, który trwa trzy i pół roku (siedem semestrów) lub cztery lata (osiem semestrów). Zakończenie nauki na tym stopniu wiąże się z otrzymaniem tytułu inżyniera.
Z kolei studia II stopnia trwać będą półtora roku (trzy semestry). To idealny moment, by wzbogacić swoje kompetencje oraz usystematyzować już posiadaną wiedzę. Studenci podczas nauki na tym stopniu przygotowywać się będą także do obrony pracy magisterskiej, która zapewni im prestiżowy tytuł magistra inżyniera.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jak absolwent kierunku Inżynieria biomedyczna? Po ukończeniu studiów będziesz mógł szukać pracy w szpitalach, jednostkach klinicznych, ambulatoryjnych i poradniach oraz innych jednostkach organizacyjnych lecznictwa, a dodatkowo będziesz mógł podjąć pracę w jednostkach wytwórczych aparatury medycznej lub ośrodkach akredacyjnych i atestacyjnych aparatury i urządzeń medycznych.
Jeżeli zatem interesujesz się nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w świecie współczesnej medycyny to Inżynieria medyczna jest na pewno kierunkiem, który warto wziąć pod uwagę podczas wyboru Twojej przyszłej ścieżki kariery zawodowej.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
Miasta, które oferują studia na kierunku Inżynieria biomedyczna
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia
Wypowie się ktoś mający kontakt z tym kierunkiem studiów na jego temat?
co potrzebujesz wiedzieć?
Ostatnio zacząłem rozważać podjęcie tego kierunku studiów jednak naczytalem się różnych opinii w internecie, iż nie ma po nim dobrych perspektyw pracy i że przyjdzie mi pracować w sklepie informatycznym. Zastanawiam się ile w tym jest prawdy i czy warto studiować inżynierię biomedyczną.
wiesz jak to z opiniami w internecie jest. To czy będziesz pracował w branży to zależy tylko od ciebie. Jeśli będziesz kiepskim studentem, dla którego studia to tylko imprezy to sukcesu nie wróżę. Ale jeśli realnie myślisz o pracy w przemyśle medycznym tworząc/projektując aparaturę medyczną to poza zaliczaniem kolejnych lat studiów polecam robić "coś więcej". Pamiętaj, że dla pracodawców poza wiedzą teoretyczną ważna jest też praktyka, którą możesz zdobyć poprzez działalność w kole naukowym, lub poprzez praktyki studenckie lub staże w firmach. Teraz większość firm oferuje kilku miesięczne płatne praktyki, raczej nie ma problemu żeby się na nie dostać. Moim zdaniem im wcześniej zaczniesz przekładać teorię w praktykę tym lepiej. Ja zacząłem działać w kole naukowym już na drugim roku, potem odbywałem praktyki w koncernach medycznych. Obecnie jestem na III roku politechniki łódzkiej i pracuję na pół etatu u wiodącego producenta sprzętu medycznego w Łodzi, o pracę po studiach się nie martwię. Inżynieria biomedyczna jest mega ciekawym kierunkiem, dużo zajęć praktycznych i realnych problemów do rozwiązania. Pamiętaj, że uczelnie produkują dużo absolwentów, ale tylko ci, którym się chciało podczas studiów osiągną sukces.
A co do poziomu trudności studiów? Ciężko się utrzymać ? Z czego zdawałeś rozszerzenie i ile procent miałem z niego jeśli można wiedzieć ?
Cześć Michał, zaczynam teraz od października studia na Politechnice Łódzkiej na IFE, dokładnie zaczynam studiować Inżynierię Biomedyczną po angielsku. Byłaby możliwość nawiązać z Tobą jakiś kontakt? Chętnie dowiedziałbym się jakie są twoje wrażenia odnośnie samego kierunku, studiowania na Politechnice Łódzkiej i jakie perspektywy posiadasz po ukończeniu tych studiów dotyczące rynku pracy, czy też otworzenia własnej firmy w sektorze medycznym. Byłbym wdzięczny za poświęcony mi czas, z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Jakub!
czy ciężko? to wszystko zależy, na moim roku zbyt dużo odpadów nie było. Ja studiuję po angielsku, więc czasem trzeba trochę się skupić. Na rozszerzeniu matma 87%.
Wraz z kolegą rozważam PG tylko, że my jesteśmy na biochemie i nie mamy rozszerzonej matematyki. Jedyne z czym możemy przejść to właśnie chemia. A co do specjalizacji? Bo z tego co się orientowaliśmy po 3 latach wybiera się specjalizacje, chemia ,informatyka, fizyka, elektoronika w medycynie z tego co pamiętam. Mógłbyś coś o tym powiedzieć?
z wyborem specjalizacji to bym się jeszcze wstrzymał :) jeśli po studiach chcesz zostać w Gdańsku to zobacz w czym się specjalizują firmy w tej branży. Warto też z tymi firmami porozmawiać np na targach pracy, które organizują uczelnie, albo po prostu sprawdzić na stronach pracodawców kogo poszukują one w trójmieście.Pamiętaj też, że po 3 roku możesz nawet zmienić kierunek :)
A Ty jaką specjalizację wybrałeś i co planujesz w przyszlości ? I jeśli można spytać co Cię sprowadza na tą stronę ? Sorki za gradobicie pytań ,ale staram sie skorzystać z sytuacji :)