Program studiów i przedmioty
Siatka zajęć i program kształcenia uzależnione są od wybranej uczelni w Trójmieście oraz od realizowanej specjalizacji. Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych, komputerowych i laboratoryjnych. Studenci realizują również praktyki zawodowe.
Będziesz miał/a okazję pracować nad projektami i realizować twórcze pomysły. Przedmioty mają charakter kreatywny i techniczny. Z pewnością będziesz mógł/mogła zgłębiać historię sztuki oraz architektury, nauczysz się planować przestrzennie, a także dowiesz się, na czym polega projektowanie urbanistyczne. Studenci mają okazję pracować z nowoczesnymi technologiami i programami komputerowymi, wykorzystywanymi w pracy architekta.
W programie studiów na kierunku Architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
projektowanie architektoniczne
-
historia architektury
-
rysunek odręczny, malarstwo
-
mechanika budowli
-
materiałoznawstwo
-
zarządzanie projektami
-
podstawy projektowania architektury wnętrz
-
podstawy projektowania architektonicznego
-
konstrukcje budowlane
-
architektura bioklimatyczna
-
architektura społeczna
-
statyka i mechanika budowli
-
komputerowe wspomaganie projektowania
-
ekonomika procesu inwestycyjnego
-
historia sztuki
Nabywane umiejętności
Studia na kierunku architektura to interdyscyplinarna dziedzina, w ramach której studenci zdobywają wiedzę z zakresu np. projektowania przestrzeni, budownictwa, sztuk plastycznych i teorii sztuki. Podczas studiów studenci uczą się projektowania budynków i innych obiektów, od etapu koncepcyjnego, przez wykonawczy, aż do fazy realizacji. Zajęcia obejmują między innymi rysunek architektoniczny, technologię budowy, projektowanie instalacji oraz projektowanie krajobrazu.
Studenci zdobywają także wiedzę z zakresu teorii sztuki, historii architektury i urbanistyki oraz ekologii. Ważnym elementem kształcenia są również zajęcia z narzędzi projektowych, takich jak programy CAD czy modelowanie 3D. Do predyspozycji na studia na kierunku architektura należy m.in. umiejętność przestrzennego myślenia, kreatywność, umiejętność pracy z narzędziami projektowymi, zmysł estetyczny oraz umiejętności manualne. Wiedza z zakresu matematyki i fizyki, jak również znajomość języków obcych, będą również bardzo pomocne w przyszłej pracy na tym kierunku.
Absolwenci kierunku architektura mają szerokie perspektywy zawodowe. Mogą pracować np. jako projektanci architektoniczni, urbanisty, projektanci wnętrz czy konserwatorzy zabytków. Mogą również prowadzić własne biura projektowe, a także pracować w firmach deweloperskich, instytucjach państwowych czy organizacjach pozarządowych. Współpraca z różnymi branżami, takimi jak inżynieria budowlana, geodezja czy budownictwo, daje wiele możliwości rozwoju kariery.
Polecane:
Po jakim profilu na kierunek architektura w Trójmieście
Największe szanse na dostanie się na kierunek architektura w Trójmieście mają absolwenci liceów ogólnokształcących oraz techników budowlanych. Istotne jest, aby program kształcenia obejmował rozszerzenia z przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka i fizyka, a także z przedmiotów artystycznych, takich jak plastyka lub historia sztuki. Warto również, aby uczniowie zdobywali umiejętności związane z rysunkiem technicznym, ponieważ jest to kluczowy element w procesie rekrutacji na kierunek architektura.
Profil ogólnokształcący z rozszerzeniami z matematyki i fizyki może być szczególnie przydatny, ponieważ te przedmioty są najczęściej uwzględniane podczas rekrutacji. Dodatkowo, absolwenci techników budowlanych mają często praktyczne umiejętności, które mogą okazać się bardzo przydatne na studiach architektonicznych.
Sprawdź
Czy studia na kierunku architektura w Trójmieście są trudne
Studia na kierunku architektura w Trójmieście są wymagające i wymagają dużego zaangażowania oraz wszechstronnych umiejętności. Program studiów jest interdyscyplinarny i obejmuje szeroki zakres zagadnień, począwszy od przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka i fizyka, przez techniczne, jak budownictwo i materiały budowlane, aż po przedmioty artystyczne, takie jak rysunek odręczny, projektowanie architektoniczne czy historia sztuki i architektury.
Studia architektoniczne wymagają systematycznego uczenia się i zdobywania wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Przedmioty takie jak historia architektury, teoria projektowania, urbanistyka, a także zagadnienia związane z przepisami budowlanymi i ochroną środowiska, wymagają solidnego przygotowania i regularnego studiowania literatury fachowej.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na architekturze w Trójmieście
Na kierunku architektura w Trójmieście za najtrudniejszy przedmiot często uznawany jest projektowanie architektoniczne. Jest to kluczowy przedmiot w programie studiów architektonicznych, który wymaga od studentów połączenia umiejętności technicznych, artystycznych oraz kreatywnego myślenia.
Projektowanie architektoniczne obejmuje tworzenie kompleksowych projektów budynków i przestrzeni, które muszą spełniać różnorodne wymagania funkcjonalne, estetyczne, techniczne oraz ekologiczne. Innym przedmiotem, który wielu studentów uważa za trudny, jest konstrukcje budowlane. Jest to przedmiot techniczny, który wymaga solidnej wiedzy z zakresu mechaniki, materiałoznawstwa oraz inżynierii budowlanej.
Czy studia na kierunku architektura w Trójmieście to studia z przyszłością
Studia na kierunku architektura w Trójmieście można bez wątpienia uznać za studia z przyszłością. Architektura jako dziedzina stale się rozwija i ewoluuje, odpowiadając na zmieniające się potrzeby społeczeństwa, technologii oraz wyzwania ekologiczne. Wiedza i umiejętności absolwentów są coraz bardziej poszukiwane na rynku pracy.
Absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie w pracowniach architektonicznych, urbanistycznych lub konserwatorskich, firmach wykonawczych czy biurach projektowych. Studenci, którzy podczas procesu kształcenia zdobyli jakieś doświadczenie zawodowe poprzez praktyki zawodowe czy udział w projektach badawczych, stają się atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy. Co istotne, zawód architekta może wymagać stałego doszkalania się i podnoszenia swoich kwalifikacji.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na architekturę w Trójmieście
Dostanie się na kierunek architektura w Trójmieście może być stosunkowo trudne ze względu na dużą konkurencję oraz wymagania rekrutacyjne. Architektura jest jednym z bardziej popularnych kierunków studiów, co oznacza, że liczba kandydatów często przewyższa dostępne miejsca, a proces rekrutacji jest wymagający.
Kluczowym elementem rekrutacji są wyniki egzaminu maturalnego. Drugim ważnym aspektem jest egzamin z rysunku odręcznego. Kandydaci muszą wykazać się umiejętnościami artystycznymi, zdolnością do przedstawiania koncepcji przestrzennych oraz wyczuciem proporcji i perspektywy. Egzamin ten jest często uważany za trudny, ponieważ wymaga od kandydatów nie tylko talentu, ale także odpowiedniego przygotowania i praktyki.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku architektura w Trójmieście jest matematyka
Studia na kierunku architektura w Trójmieście obejmują przedmioty, które wymagają znajomości matematyki, choć sama matematyka jako odrębny przedmiot może nie być częścią programu studiów. Jednak umiejętności matematyczne są kluczowe dla wielu aspektów studiów architektonicznych i są niezbędne do zrozumienia i zastosowania technicznych i analitycznych narzędzi w projektowaniu.
W programie studiów architektonicznych znajdują się przedmioty takie jak konstrukcje budowlane, mechanika budowli, statyka i dynamika konstrukcji, które wymagają solidnej wiedzy matematycznej. Studenci muszą opanować umiejętność wykonywania obliczeń związanych z wytrzymałością materiałów, analizą obciążeń, a także projektowaniem konstrukcji. Bez solidnej wiedzy matematycznej, zrozumienie i zastosowanie tych zagadnień byłoby bardzo trudne.
Czy warto iść na studia z architektury
Chociaż drzwi uczelni są szeroko otwarte, a oferty edukacyjne dają mnóstwo możliwości, to studia architektoniczne nie są dla każdego. Architektura to kierunek specyficzny, którego nie da się wybrać drogą losowania lub z braku innych pomysłów, i nie chodzi już tylko o różnorodność zagadnień poruszanych w toku kształcenia, ale o charakter rekrutacji. Aby dostać się na studia na kierunku Architektura nie wystarczy zdana matura. Postępowanie kwalifikacyjne zawsze złożone jest z egzaminów wstępnych, które sprawdzają uzdolnienia artystyczne, niezbędne w zawodzie architekta. Pomimo tego, że nie jest łatwo dostać się na Architekturę, to są to studia niezwykle interesujące, przygotowujące do ciekawego i pełnego wyzwań zawodu.
Sprawdź czy warto iść na studia
Architektura studia podyplomowe w Trójmieście
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu architektury. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź