Architektura w Poznaniu - terminy rekrutacji

Architektura w Poznaniu - terminy rekrutacji

Architektura w Poznaniu - terminy rekrutacji


Terminy rekrutacji na uczelniach 2024/2025

Uczelnie

Filtrowanie
Status uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu stacjonarneStudia stacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 09.03.2024 do 11.07.2024 Termin rekrutacji II stopnia:od 09.03.2024 do 26.06.2024 Termin dodatkowej rekrutacji:od 06.08.2024 do 06.09.2024 Dowiedz się więcej
niestacjonarneStudia niestacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 09.03.2024 do 04.07.2024 Termin rekrutacji II stopnia:od 09.03.2024 do 08.07.2024 Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej
Politechnika Poznańska Politechnika Poznańska stacjonarneStudia stacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 03.06.2024 do 11.07.2024 Termin rekrutacji II stopnia:od 15.07.2024 do 11.09.2024 Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej
niestacjonarneStudia niestacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 01.08.2024 do 11.09.2024 Termin rekrutacji II stopnia:od 01.08.2024 do 11.09.2024 Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Harmonogram rekrutacji +

Studia na kierunku architektura w Poznaniu cieszą się bardzo dużą popularnością podczas rekrutacji. Warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z jej harmonogramem, by uniknąć rozczarowań w przyszłości. Terminarz rekrutacji obejmuje bowiem wszystkie ważne daty, o których powinni pamiętać przyszli studenci architektury. Przygoda z rekrutacją zaczyna się od rejestracji na studia już nawet w maju. Trzeba pamiętać, że kolejność zgłoszeń nie ma żadnego znaczenia.

W lipcu na ogół zostają ogłoszone wyniki, kto może wziąć udział w egzaminach wstępnych na architekturę. To one mają bardzo duże znaczenie w procedurze rekrutacyjnej. Suma punktów z egzaminów maturalnych i sprawdzianów wstępnych zadecyduje o tym, kto w październiku rozpocznie studia architektoniczne.

Jeżeli nie dostałeś się na studia w pierwszym terminie, to nic straconego. Uczelnie w Poznaniu otwierają bardzo często dodatkowe terminy rekrutacji, które odbywają się zarówno w sierpniu, jak i we wrześniu. To idealny momenty, by jeszcze raz spróbować swoich sił i znaleźć się na listach osób przyjętych. Pamiętaj, że studia architektoniczne są bardzo popularne, więc nie każdy ma szansę, by się na nich znaleźć w pierwszym terminie.

Dokumenty rekrutacyjne +

Każda z osób, która dostanie się na studia na kierunku stosunki architektura, będzie musiała dostarczyć do dziekanatu zestaw niezbędnych dokumentów. Wymogi każdej z uczelni mogą być inne, więc szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz zawsze na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Pamiętaj jednak, że trzon dokumentów jest na ogół bardzo podobny i powinny znaleźć się wśród nich między innymi:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • jeżeli do szkoły średniej uczęszczałeś poza granicami polski – świadectwo lub inny dokument wydane poza polskim systemem oświaty;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • aktualne fotografie do legitymacji studenckiej;
  • różnego rodzaju umowy.

Pamiętaj, aby dokumenty do dziekanatu zostały dostarczone przez ciebie terminowo. Stanowić to będzie potwierdzenie, że wciąż chcesz być studentem jednej z poznańskich uczelni. Jeżeli ten etap zostanie przez ciebie zaniedbany, zostaniesz skreślony z listy osób przyjętych na studia.

Opłaty rekrutacyjne +

Opłaty rekrutacyjne obowiązują na każdej uczelni w Polsce. Musisz dokonać ich terminowo, jeżeli chcesz wziąć udział w kwalifikacjach na studia wyższe. Opłaty rekrutacyjne możesz wykonać za pośrednictwem poczty polskiej, przy pomocy płatności elektronicznych lub przelewu bankowego. Kierunki studiów takie jak architektura wiążą się z wyższymi opłatami rekrutacyjnymi, wahają się one od 100 do około 150 zł. Wpisane są w nie bowiem koszty związane z egzaminami wstępnymi.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Jeżeli myślisz poważnie o rozpoczęciu studiów na kierunku architektura, swoje przygotowania do egzaminów maturalnych, powinieneś zacząć odpowiednio wcześnie. Wśród przedmiotów, którym powinieneś poświęcić szczególną uwagę, znajdują się oczywiście matematyka oraz fizyka. Bardzo ważną część rekrutacji na ten kierunek studiów stanowią egzaminy wstępne. Obejmują one sprawdzian zdolności plastycznych oraz umiejętność myślenia przestrzennego. To te dwa aspekty decydują, czy znajdziesz się na liście osób przyjętych na studia na kierunku architektura.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia poziom, na jakim zdawane były przedmioty oraz oczywiście to, czy są one zgodne z wymogami rekrutacyjnymi. Pamiętaj, że w przypadku rekrutacji na studia na kierunku architektura znaczenie mają także wyniki z egzaminów maturalnych. One również są odpowiednio punktowane. Pamiętaj o tym, że każda z uczelni ma swój indywidualny przelicznik punktów kwalifikacyjnych, więc znajdziesz go na stronach internetowych poszczególnych ośrodków kształcenia wyższego.

Olimpiady oraz konkursy +

Przyszli studenci mogą także pomyśleć o wzięciu udziału w wybranej olimpiadzie przedmiotowej. To bardzo ciekawa propozycja dla ambitnych uczniów szkół średnich, którzy uwielbiają znacznie poszerzać swoją wiedzę. Olimpiady stanowią prestiżowy typ konkursów, ponieważ bycie ich laureatem lub finalistą umożliwia znalezienie się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku architektura nie mają one decydującego znaczenia, ponieważ liczy się przede wszystkim sprawdzian zdolności plastycznych. Warto abyś rozważył jednak olimpiady takie jak:

  • Olimpiada Lingwistyki Matematycznej;
  • Olimpiada Matematyczna;
  • Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.

Komentarze (0)