Sport w Katowicach

Sport w Katowicach

18.06.2021

sport na studiach w katowicach

Sport na studiach w Katowicach

Życie studenta bywa męczące i niewygodne — trzeba godzinami siedzieć w bibliotece albo na wykładach. Czasami warto się zrelaksować i pomyśleć o aktywności fizycznej. W Katowicach znajdziesz miejsca, które pozwolą ci uprawiać praktycznie każdy rodzaj sportu a ich oferta często kierowana jest specjalnie do studentów. Darmowo można oczywiście pobiegać i spacerować po miejskich parkach i jeździć na rowerze ciekawymi szlakami turystycznymi. Jeżeli mamy dużo wolnego czasu warto zapisać się na sekcje sportową na naszej uczelni.

Bieganie

W mieście jest wiele miejsc, które powinni odwiedzić biegacze. Najładniej jest w katowickich parkach, szczególnie w Parku Kościuszki, ale można również pobiec trasą, jaką biegną cykliczne maratony na przykład Silesia czy Bieg Natury (oczywiście warto obejrzeć trasę półmaratonów, te zwykłe ciągną się czasami przez kilka miast).

Najpopularniejsza wśród biegaczy jest trasa w Dolinie Trzech Stawów, czyli kompleksie sportowo-rekreacyjnym w Katowicach. Swój bieg najlepiej zacząć przy stawie kąpielowym, a później przebiec parę kilometrów po 86 hektarach albo ruszyć do dalej, do parku Tadeusza Kościuszki. Można również pobiec w pobliże Giszowca, gdzie znajduje się staw Barbara. Rzadziej wybierana, choć równie piękna jest szlak przebiegający przez Las Murckowski, pozostałość po dawnej Puszczy Śląskiej.

Sporty wodne

W Katowicach możesz popływać na kilku miejskich basenach. Jeden z nich znajduje się przy ul. Korfantego, na Spodku. W środku mieści się nie tylko kryta pływalnia, ale także sauny. Basen ze strefą SPA oraz z usługami fizjoterapeutów  znajduje się w Centrum Rehabilitacji Odnowy Biologicznej i Sportu. Pływalnie znajdują się także w Pałacu Młodzieży i Ośrodku Fizjo-Med. Oprócz tego można pływać na otwartych kąpieliskach, na przykład na Bugli (w zimie zamienia się w lodowisko, w kąpielisku Rolna) i w „Zadolu”.

Ale na Śląsku sporty wodne nie ograniczają się tylko do pływania. Szkolenia i kursy żeglarskie prowadzi Centrum Sportów Wodnych H2O. Blisko miasta organizowane są również spływy kajakowe.

Rower

Katowice to bardzo ciekawe miasto, które praktycznie w całości można zwiedzić na rowerze. Warto przejechać się po trasach rowerowych prowadzących po całym śląsku. Biegnie tu Szlak Historii Górnictwa Górnośląskiego, Szlak Hołdunowski (zaczyna się przy Giszowcu, kończy w Lędzinach) albo Szlak im. Mariana Kantora-Mirskiego, który biegnie aż do Mysłowic. Na Śląsku znajdziemy wiele ciekawych tras, które są związane zarówno z przemysłową stroną GOP, jak i również ze sławnymi osobami kojarzonymi z regionem.

Sporty zimowe

Nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta, aby pojeździć na nartach! W Katowicach, w dzielnicy Kostuchna działa wyciąg narciarski Sopelek (czynny od godziny 9 do 21). Długość trasy wyciągu to 175 metrów. W najbliższym czasie przewidywany jest zakup armat do naśnieżania, a to oznacza, że będzie można jeździć zimą nawet wtedy, kiedy pogoda nie będzie sprzyjająca szaleństwom na śniegu. Na narty można wybrać się także do Wolbromia na stację Cisowa, która znajduje się zaledwie 20 kilometrów od Katowic. Na weekendowy wypad warto jednak pojechać nieco dalej, do Szczyrku albo Myślenic.

W mieście pojeździsz również na lodowiskach. Całorocznie na sztucznym Lodowisku Jantor,  przy ul. Nałkowskiej. Na jego terenie, oprócz ślizgawki dostępna jest siłownia i gabinet odnowy biologicznej. Jest jeszcze lodowisko sezonowe, na kąpielisku Bugla. Należy jednak pamiętać, że nie ma tam wypożyczalni łyżew.

Sporty ekstremalne

Katowice w 2014 roku walczyły o miano polskiej stolicy sportów ekstremalnych. Jest tutaj gdzie nadrobić braki adrenaliny! Kilkanaście tysięcy osób odwiedza miejskie skateparki: w ośrodku „Zadole” oraz ten w Parku Śląskim, który mieści się w pobliskim Chorzowie. A jeżeli wolisz góry i skałki, to wspinaczkę można uprawiać między innymi w Centrum Sportowym, Studenckim Klubie AWF-u albo katowickim Klubie Wysokogórskim. W mieście nauczysz się także nurkować, a pasjonaci lotnictwa i spadochroniarstwa mogą skorzystać z oferty Aeroklubu Śląskiego.

Inne sporty, bardziej tradycyjne jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka czy squash, można uprawiać w halach sportowych na terenie miasta. Znajdują się one przy szkołach i uczelniach, ale warto również zajrzeć do ośrodka Szopienice, Ośrodku Sportowym Słowian, Hali Sportowej Józefowskiej oraz Kolejorzu. Wszystkie placówki podlegają pod Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Nie brakuje także klubów dla zainteresowanych sportami walki.

Sport na uczelniach

Na większości organizowane zostają zajęcia wychowania fizycznego, które są obowiązkowe dla studentów. Jednak ćwiczyć można także na własną rękę — dlatego warto wyrobić sobie legitymację członkowską Akademickiego Związku Sportowego i zapisać się na treningi sekcji sportowej, która nas najbardziej interesuje. Można w uczelnianych klubach podjąć naukę sztuk walki, piłki nożnej, siatkowej, ręcznej, pływania i wielu innych sportów, w dodatku praktycznie na wszystkich stopniach zaawansowania. Nie trzeba mieć żadnych umiejętności, wystarczą szczere chęci i pasja!

A kiedy już nabierzesz odpowiednich umiejętności, możesz wystąpić w, organizowanych przez AZS Katowice, Akademickich Mistrzostwach Śląska. Oczywiście miasto wystawia zawodników na Akademickich Mistrzostwach Polski i innych zawodach. To doskonała okazja nie tylko do sprawdzenia swojej wytrzymałości, ale też do poznania nowych ludzi, których łączy wspólna pasja. 

 

 

(DCH)

Komentarze (0)