Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Harmonogramem rekrutacji powinna zainteresować się każda osoba, która planuje rozpocząć studia wyższe w Polsce. To w nim bowiem znajdują się wszystkie najważniejsze terminy, które dotyczyć będą osób rekrutowanych. Najważniejsza jest jednak rejestracja na internetowej platformie uczelni. Możesz to zrobić już na przełomie kwietnia i września. Pamiętaj jednak, że nie liczy się kolejność zgłoszeń, lecz to, jakie wyniki uzyskasz podczas egzaminów maturalnych.
Na ogół pierwsze rozstrzygnięcie, kto dostał się na studia, pojawia się w lipcu, niedługo po ogłoszeniu wyników matur. To czas składania podstawowych dokumentów do dziekanatu oraz spokojnego oczekiwania na rozpoczęcie studiów w październiku. Nie musisz jeszcze załamywać rąk, jeżeli z różnych przyczyn nie zakwalifikowałeś się na studia w pierwszym etapie.
Uczelnie w Łodzi otwierają na ogół dodatkowy termin rekrutacji na przełomie sierpnia oraz września. Dzięki temu szansę na rozpoczęcie kształcenia wyższego na studiach pedagogicznych ma dodatkowa pula osób.
To, że dostałeś się na studia pedagogiczne to dopiero początek twojej drogi do rozpoczęcia kształcenia wyższego. Osoby, które zakwalifikowały się na uczelnie wyższe, muszą w odpowiednim terminie złożyć zestaw podstawowych dokumentów do dziekanatu. Pamiętaj, by nie zbagatelizować żadnego z tych terminów, ponieważ w innym przypadku zostaniesz skreślony z listy osób, które zostały przyjęte na studia. Wśród dokumentów powinny znaleźć się przede wszystkim:
świadectwo maturalne polskiego systemu oświaty;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza system oświaty (jeżeli takie posiadasz);
aktualna fotografia;
różnego rodzaju umowy;
potwierdzenie opłat rekrutacyjnych.
Szczegółowe informacje o tym, jakie dokumenty dostarczyć w pierwszej kolejności, znajdziesz zawsze na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich.
Jeżeli chcesz wziąć udział w rekrutacji na studia w Łodzi na kierunek pedagogika, powinieneś odpowiednio wcześnie dokonać opłaty rekrutacyjnej. W zależności od ośrodka akademickiego waha się ona od 85 do 100 zł. Na ogół obejmuje ona jeden kierunek studiów, ale czasami jedna opłata pokrywa pulę kierunków. Szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz na stronach internetowych uczelni. Opłatę rekrutacyjną możesz dokonać za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu bankowego lub płatności elektronicznych. Pamiętaj, by potwierdzenie płatności dostarczyć także do dziekanatu uczelni.
Studia na kierunku pedagogika mają charakter wysoce interdyscyplinarny i od kandydatów wymaga się, by już na poziomie rekrutacji zaprezentowali jak najszerszą wiedzę z zakresu nauk społeczno-humanistycznych. Aby być jedną z osób, która rozpocznie studia pedagogiczne, powinieneś szczególną uwagę poświęcić przedmiotom takim jak: WOS, historia, język polski, język obcy nowożytni, czy nawet filozofia, biologia, geografia i historia sztuki. Zastanów się, który z tych przedmiotów przyniesie ci także najwięcej wymiernych efektów także podczas przyszłej nauki.
Wyniki, jakie kandydaci, otrzymają z egzaminów maturalnych, stanowią punkt wyjścia do ich przeliczenia podczas procedury rekrutacyjnej. Każda z uczelni ma swój własny przelicznik punktów maturalnych. To, ile przyszli studenci otrzymują punktów, zależy od tego, w jakiej grupie znalazły się przedmioty przez nich zdawanych oraz na jakim były poziomie – podstawowym, czy rozszerzonym. Szczegółowe informacje o nich znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Ambitni uczniowie mogą rozważyć wzięcie udziału w dowolnie wybranej olimpiadzie przedmiotowej. To interesująca propozycja dla wszystkich tych, których wiedza z zakresu nauk humanistycznych znacznie wykracza poza ramy szkoły średniej. Jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści tych prestiżowych konkursów znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku pedagogika możesz rozważyć przykładowo olimpiady takie jak:
Ja robię licencjat z pedagogiki, ale online na WSKZ - materiały mega ciekawe. Nawet jeśli nie będę w oświacie ostatecznie pracować to i tak wiem, że zdobyte informacje mi się w wielu innych branżach mi się przydadzą.