Jako że głównym przedmiotem zainteresowania pedagogiki specjalnej jako nauki jest człowiek wymagający wsparcia i pomocy w przekraczaniu różnorakich trudności w życiu, studia na tym kierunku adresowane są głównie do osób empatycznych, wyrozumiałych i zainteresowanych dziedzinami społecznymi i humanistycznymi.
Specyfika kształcenia będzie uzależniona od tego, czy aplikujesz na studia magisterskie drugiego stopnia czy też rozważysz podjęcie kształcenia jednolitego.
Jedno jest pewne – możesz liczyć na wysoką jakość edukacji, która przełoży się na uzyskanie kompetencji nieocenionych na współczesnej arenie zawodowej.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika specjalna możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pedagogika specjalna w Krakowie mogą być realizowane w ramach kształcenia magisterskiego lub jednolitego. Osoby decydujące się na podjęcie studiów drugiego stopnia będą uczyły się przez dwa lata, a następnie otrzymają dyplom z tytułem magistra. Studia jednolite magisterskie również umożliwiają uzyskanie tego samego tytułu, jednak czas ich trwania jest dłuższy – wynosi pięć lat.
Pedagogikę specjalną w Krakowie możesz realizować stacjonarnie lub niestacjonarnie.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Osoby wybierające studia jednolite na kierunku pedagogika specjalna prawdopodobnie rozpoczną swoją edukację od zgłębienia podstaw takich dziedzin, jak psychologia, pedagogika ogólna, resocjalizacyjna i specjalna, filozofia i socjologia, aby na późniejszych etapach kształcenia zdobyć umiejętności związane z diagnozą zaburzeń rozwojowych, prowadzenia zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży oraz aktywnego wspierania procesu wychowania u podopiecznych.
Studia magisterskie drugiego stopnia będą doskonałym uzupełnieniem wiedzy i umiejętności wyniesionych ze studiów pedagogicznych lub pokrewnych pierwszego stopnia. Szczególny nacisk jest zwykle kładziony na kształcenie umiejętności praktycznych, dlatego absolwenci staną się doskonale przygotowani do pracy w wielu obszarach zawodowych.