Taniec to idealny kierunek dla absolwentów szkół baletowych, osób, które ukończyły kursy kwalifikacyjne oraz dla tancerzy, działających w zespołach tanecznych.
Uczelnie w Łodzi zapraszają kandydatów, którzy mają już taneczne doświadczenie i techniczne podstawy, ale także wszystkich zainteresowanych, którzy są w pełni sprawni fizycznie, a ich edukacyjnym i zawodowym celem jest tworzenie choreografii i doskonalenie technik tańca, zwłaszcza nowoczesnego.
Zajęcia realizowane są przez znanych tancerzy, choreografów, reżyserów, choreologów, teatrologów i pedagogów tańca, którzy bardzo chętnie pomogą Ci w rozwijaniu Twojego talentu taneczno-choreograficznego. Ponieważ taniec wpisuje się do kategorii studiów artystycznych, studenci będą zobowiązani do zaprezentowania swoich umiejętności na scenach polskich i zagranicznych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Taniec możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia artystyczne w Łodzi na kierunku taniec możesz realizować na pierwszym stopniu. Są to studia licencjackie, które trwają trzy lata (sześć semestrów), a kształcenie na nich odbywa się w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci tańca mają przed sobą wiele możliwości, jeśli chodzi o wybór specjalizacji, które w znaczący sposób wpływają na dalszą ścieżkę kariery. Dzięki realizowanym zajęciom potrafią „wypowiadać się” ruchem w technikach tańców, szczególnie nowoczesnych i kompozycyjnych.
Nabywają umiejętność pracy w zespole, co przekłada się na pracę w zespołach twórczych i wykonawczych, jednocześnie z pełną swobodą decydują się na improwizowanie ruchem.
Kształcenie taneczne pozwoli Ci posługiwać się słuchem muzycznym, co jest ważną umiejętnością w przypadku tworzenia choreografii, czy też ruchu scenicznego w spektaklach teatralnych.
W programie studiów znajdziesz także szereg przedmiotów teoretycznych, odnoszących się do historii tańca, obowiązujących kanonów wykonawczych, stosowanych stylizacji w różnych technikach i formach tanecznych.
Dzięki zgłębianej wiedzy studenci umiejętnie umieszczają style i gatunki muzyczne w przestrzeni historycznej. Rozwijają wrażliwość estetyczną oraz zdolności komunikacyjne.