Biologia kryminalistyczna to nowoczesna propozycja kształcenia, która przykuwa uwagę osób zainteresowanych pracą w policji i wymiarze sprawiedliwości. Z pewnością wielu z Was oglądało seriale kryminalne, w których to technicy kryminalistyczni są cennymi osobami w zespole badającym miejsca zdarzeń, a nawet zbrodni.
W trakcie trzyletniego kształcenia będziesz miał/a okazję zgłębiać nauki biologiczno-chemiczne, które stosuje się w kryminalistyce i sądownictwie, a także poznasz metody stosowane w laboratorium kryminalistycznym.
Program kształcenia konstruowany jest na bazie nauk biologicznych z uwzględnieni biochemii, biologii molekularnej, anatomii, fizjologii, biologii środowiskowej i genetyki.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Biologia kryminalistyczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb:
Kierunek biologia kryminalistyczna w Łodzi możesz studiować przede wszystkim w ramach pierwszego stopnia kształcenia. Są to studia licencjackie, które trwają trzy lata i realizowane są w trybie dziennym.
Stacjonarna forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku, a realizowany program studiów wypełniony jest zajęciami obowiązkowymi i fakultatywnymi oraz praktykami zawodowymi, które pozwalają zdobyć doświadczenie zawodowe.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, wymagają jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie biologiczne i chemiczne z uwzględnieniem nauk z zakresu anatomii, fizjologii, biologii środowiskowej i genetyki. Szczycą się także szczególnymi umiejętnościami, niezwykle istotnymi dla pracy w charakterze technika kryminalistycznego.
W trakcie kształcenia na kierunku biologia kryminalistyczna nauczysz się pobierać i zabezpieczać biologiczny materiał dowodowy. Realizowane zajęcia pozwolą Ci także poprawnie przygotowywać i wykorzystywać ekspertyzy z zebranego i zabezpieczonego materiału biologicznego.
Absolwenci mają wiedzę obejmującą zagadnienia prawne w postępowaniu dowodowym. Uczą się także współpracy z policją, prokuratorami i lekarzami medycyny sądowej.