Kierunek fizyka w Łodzi to interdyscyplinarna propozycja kształcenia, która łączy nauki z zakresu fizyki i dziedzin jej pokrewnych, jak chociażby matematyka czy nauki przyrodnicze.
W trakcie realizowanych zajęć studenci mają okazję zapoznać się z metodami komputerowymi i technikami obliczeniowymi, które następnie wykorzystują w pracy w zawodzie.
Kształcenie w zakresie fizyki umożliwi Ci poznanie różnych koncepcji i modeli związanych z fizyką klasyczną i kwantową. Program studiów stworzony jest w taki sposób, aby studenci mieli okazję rozwinąć umiejętności analityczne i badawcze na podstawie konkretnych problemów. Przedmiotem Twoich rozważań będzie w dużej mierze świat materii i promieniowania.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Fizyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Kierunki studiów w Łodzi takie jak fizyka możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, trwające trzy lata (sześć semestrów). Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra.
Studia fizyczne tego typu prowadzone są w trybie stacjonarnym. Zajęcia na studiach dziennych odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci fizyki zdobywają rzetelne wykształcenie, które obejmuje wiele ważnych tematów. Przede wszystkim zapoznają się z pojęciami odnoszącymi się do termodynamiki, elektryczności i magnetyzmu, astrofizyki, fizyki atomowej i molekularnej, fizyki środowiskowej, fizyki matematycznej.
Oczywiście będziesz miał/a szansę zapoznać się z działaniem aparatury elektromedycznej w diagnostyce, z technikami badań struktur nanometrowych, a także z systemami sterującymi aparaturą pomiarową.
Zdobędziesz potrzebne umiejętności w zakresie pracy eksperymentalnej, analizy danych, stosowania różnorodnych metod komputerowych oraz technik obliczeniowych. Niektóre zagadnienia i kompetencje możesz zgłębiać i osiągać jedynie realizując daną specjalizację, która w znaczący sposób wpływa na ukształtowanie się ścieżki kariery.