Gospodarka przestrzenna to kierunek międzywydziałowy, prowadzony przez Wydział Nauk Geograficznych i Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.
Interdyscyplinarny charakter kształcenia, który towarzyszy poszczególnym zajęciom, łączy wiedzę z nauk przyrodniczych, ekonomicznych, społecznych, a nawet prawnych. Wiedza z tych dziedzin umożliwia racjonalne i efektywne gospodarowanie przestrzenią.
Zdobywana wiedza i rozwijane umiejętności przekładają się na kompetentne działania w zakresie organizacji przestrzeni, oceny istniejącego zagospodarowania, rozwiązywania konfliktów przestrzennych, przygotowania interwencji planistycznych.
Zdobędziesz także potrzebne informacje, które odnoszą się do projektowania urbanistycznego, czy też planowania przestrzennego w skali lokalnej i regionalnej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Gospodarka przestrzenna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku gospodarka przestrzenna w Łodzi realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. W zależności od wydziału, na którym będziesz studiować, pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, lub studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku.
Studia drugiego stopnia mogą trwać półtora roku lub dwa lata i kończą się tytułem magistra/magistra inżyniera. Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia.
Uczelnie w Łodzi umożliwiają kształcenie na studiach geograficznych w formie stacjonarnej lub niestacjonarnej.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci gospodarki przestrzennej zdobywają pożądaną przez pracodawców wiedzę, która obejmuje ekonomikę miasta i regionu, gospodarkę nieruchomościami, planowanie przestrzenne, architekturę krajobrazu, podstawy kartografii i geodezji, waloryzację i ochronę środowiska przyrodniczego.
Nabywają również praktyczne umiejętności odnoszące się do sprawnego posługiwania się oprogramowaniem komputerowym, które usprawnia proces planowania przestrzennego. Będziesz miał/a okazję zapoznać się z programami z rodziny GIS oraz CAD.
Studenci uczęszczają na zajęcia z rysunku i grafiki komputerowej, by usprawnić zajmowanie się projektowaniem urbanistycznym i planowaniem przestrzennym.
Zajęcia praktyczne często realizowane są w terenie. Doświadczenie zawodowe i różnego rodzaju kompetencje studenci zdobywają także w trakcie realizowanych praktyk zawodowych w instytucjach związanych z gospodarką przestrzenną.