Studia na kierunku inżynieria rolnicza i leśna to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
Uczelnie
Niewątpliwie wszystkie osoby, które marzą o rozpoczęciu kształcenia na studiach wyższych, powinny odpowiednio przygotować się do procesu rekrutacji.
Jako że kierunek inżynieria rolnicza i leśna w Lublinie jest realizowany jedynie w ramach studiów pierwszego stopnia, warto, aby przyszli maturzyści odpowiednio przygotowali się do zdawania egzaminu z przedmiotów branych pod uwagę przez daną uczelnię.
Chociaż studia w trybie stacjonarnym są zwykle wybierane chętniej, to coraz więcej kandydatów na studia myśli o równoczesnej pracy zawodowej lub kształceniu na kilku kierunkach.
Studia dzienne pozwolą ci skupić się w znacznym stopniu na edukacji, natomiast jeżeli aplikujesz na studia zaoczne będziesz uczył się weekendowo co kilka tygodni.
Inżynieria rolnicza i leśna to jeden z tych kierunków, które warto realizować chcąc pogłębić swoje zainteresowanie naukami biologicznymi i przyrodniczymi oraz zdobyć kompetencje nieocenione w pracy dla wielu sektorów zawodowych.
Uczelnie w Lublinie starają się odpowiedzieć na zainteresowanie świeżo upieczonych maturzystów oraz zapotrzebowanie dzisiejszego rynku pracy, dlatego właśnie w tym ośrodku akademickim istnieje możliwość realizowania kierunku inżynieria rolnicza i leśna.
Jest to kierunek o wszechstronnym charakterze. Studenci powinni docenić zarówno możliwość zdobycia cennej wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności związanych z wdrażaniem inżynierskich rozwiązań w zakresie rolnictwa i leśnictwa. Pamiętaj, aby zapoznać się z programem kształcenia przed aplikacją na studia.
Studia na kierunku inżynieria rolnicza i leśna możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia w Lublinie na kierunku inżynieria rolnicza i leśna można realizować jedynie na pierwszym stopniu. Oznacza to, że czekać cię będzie kształcenie inżynierskie, stanowiące doskonałą podstawę pod zdobywanie cennych kompetencji zawodowych.
Na ukończenie studiów będziesz potrzebował od 3,5 roku do 4 lat. Wszystko zależy od trybu twojej przyszłej edukacji.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Jeżeli zdecydujesz się uczyć stacjonarnie, będziesz mógł liczyć na regularne przyswajanie wiedzy i pogłębianie umiejętności podczas ćwiczeń i wykładów od poniedziałku do piątku.
Niezaprzeczalną zaletą studiowania w trybie niestacjonarnym będzie możliwość równoczesnego podjęcia innych czasochłonnych aktywności. Studenci zaoczni kształcą się zazwyczaj w weekendy co dwa lub trzy tygodnie, zgodnie z harmonogramem danej uczelni.
Inżynieria rolnicza i leśna oferuje możliwość brania udziału w wielu różnorodnych zajęciach. Sukcesywnie zdobywana wiedza teoretyczna, dotycząca przede wszystkim dziedzin przyrodniczych i ekonomicznych, będzie stanowiła doskonałą podstawę pod kształtowanie umiejętności praktycznych.
Kompetencje pogłębiane przez studentów będą dotyczyły między innymi oceny, analizy i wdrażania technik i rozwiązań stosowanych w gospodarce rolniczej i leśnej przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju i ekologii.
Warto zwrócić uwagę na umiejętności zdobywane przez przyszłych absolwentów. Będą one dotyczyły na przykład opracowywania ekspertyz ekologicznych czy analizowania danych statystycznych.
Studia na kierunku inżynieria rolnicza i leśna trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia).
Studia na kierunku inżynieria rolnicza i leśna są chętnie wybierane między innymi na szerokie spektrum możliwości zawodowych w różnych obszarach. Coraz częściej bowiem zwracamy uwagę na zrównoważony rozwój przemysłu, bezpieczną utylizacje odpadów oraz korzyści płynące z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.
Absolwenci inżynierii rolniczej i leśnej mogą związać swoją zawodową przyszłość z międzynarodowymi przedsiębiorstwami produkcyjnymi oraz związanymi z produkcją i gospodarowaniem energią ze źródeł odnawialnych.
Bez trudu znajdziesz pracę w firmach produkujących biomasę, a jeżeli cenisz sobie kontakt z drugim człowiekiem, będziesz mógł zająć się działalnością konsultingową w branży rolniczej i leśnej. Najbardziej przedsiębiorczy założą własną działalność. Sam widzisz, że zakres możliwości jest bardzo szeroki.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku inżynieria rolnicza i leśna:
Zakłady produkcyjne,
Przedsiębiorstwa spedycyjne i transportowe,
Zakłady przetwórcze,
Firmy produkujące biomasę,
Przedsiębiorstwa związane z energią odnawialną,
Firmy konsultingowe w branży rolniczej,
Własna działalność gospodarcza.
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.
Uczelnia, na której można studiować inżynieria rolnicza i leśna:
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Wydział Inżynierii Produkcji)
czytaj dalej uczelnie w Lublinie
STUDIA W LUBLINIE - ważne informacje
INŻYNIERIA ROLNICZA I LEŚNA - ważne informacje
inżynieria rolnicza i leśna studia
studia rolnictwo, leśnictwo i rybołóstwo w Lublinie
Pierwsza szkoła wyższa w Lublinie powstała już w XVII wieku. Dziś Lublin jest kojarzony przez Polaków przede wszystkim dzięki uczelniom. Dwie najbardziej znane uczelnie to Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Katolicki uniwersytet Lubelski. Oprócz tego, akademicki Lublin to również Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska oraz Uniwersytet Medyczny.
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują lubelskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Lublinie
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |