Europeistyka jest fascynującym kierunkiem studiów, idealnym dla osób, które interesują się problemami Europy pod różnym względem.
Interdyscyplinarny program kształcenia umożliwia zdobycie wiedzy obejmującej takie dziedziny nauki jak prawo, ekonomia, zarządzanie, historia, politologia, filozofia czy stosunki międzynarodowe. Wszechstronne wykształcenie zaś z pewnością ułatwi odnalezienie się na europejskim rynku pracy.
Na studentów czekają różnorodne specjalizacje, które w znaczący sposób wpływają na dalszą drogę zawodową. Możesz zgłębiać przedsiębiorczość i europejski rynek pracy, dowiesz się, jak funkcjonują kadry w europejskiej przestrzeni publicznej, a także nauczysz się zarządzać rozwojem lokalnym i regionalnym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Europeistyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia we Wrocławiu na kierunku europeistyka możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i kończą się tytułem licencjata. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie licencjatu. Trwają dwa lata (cztery semestry) i kończą się tytułem magistra.
Propozycje kształcenia w zakresie nauk politycznych i społecznych realizowane są w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci europeistyki mają szansę zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie, które łączy wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, zarządzania, historii, politologii, filozofii czy stosunków międzynarodowych.
W kompleksowo opracowanym programie studiów znajdziemy takie przedmioty jak: historia społeczna i gospodarcza Europy, wprowadzenie do psychologii społecznej, nauka o państwie i polityce, podstawy prawa i prawoznawstwa i wiele innych.
Uczelnie proponują także wiele różnorodnych specjalności, które z pewnością ułatwią wybór ścieżki zawodowej. W zależności od poziomu kształcenia możesz rozwijać się, chociażby w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej, przedsiębiorczości, rozwoju lokalnego i regionalnego.
Nauczysz się współpracować z przedstawicielami innych kultur, a także rozwiniesz predyspozycje językowe.