Międzynarodowy charakter kierunku dyplomacja europejska we Wrocławiu przykuwa uwagę wielu kandydatów na studia. Są to studia tworzone w interdyscyplinarny sposób, co oznacza, że studenci mają szansę zdobyć szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności z takich dziedzin jak prawo, nauki polityczne, nauki społeczne i ekonomiczne.
Propozycja kształcenia wymaga od studentów poważnego podejścia do nauki języków obcych, dlatego kandydaci powinni odznaczać się językowymi predyspozycjami, które są niezwykle istotne w dyplomacji. Wszelkie bariery językowe będą tu przekraczane i musisz być na to gotowy.
Zapoznasz się z zasadami dyplomacji, z regułami protokołu dyplomatycznego, a także z regułami savoir-vivre’u. Studia polityczne w tym zakresie umożliwiają zgłębianie stosunków międzynarodowych, ekonomii, historii i kultury.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Dyplomacja europejska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia we Wrocławiu na kierunku dyplomacja europejska możesz realizować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i kończą się tytułem licencjata. Studia drugiego stopnia są uzupełniające i trwają dwa lata, a ich ukończenie równoznaczne jest z tytułem magistra.
Propozycje kształcenia w zakresie nauk politycznych, psychologicznych i społecznych realizowane są w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Dyplomacja europejska to kierunek, który odpowiada na zapotrzebowania współczesnego rynku pracy. Interdyscyplinarnie konstruowany program kształcenia wypełniony jest takimi przedmiotami jak na przykład: społeczeństwo i kultura Europy, historia stosunków międzynarodowych, nauka o państwie i polityce, filozofia.
Studenci mają okazję zgłębiać wiedzę z różnych dziedzin naukowych, które obejmują między innymi elementy prawa, nauki polityczne i społeczne, stosunki międzynarodowe, ekonomię, historię, kulturę.
W zależności od etapu kształcenia na studentów czekają propozycje specjalizacji, które umożliwią rozwijanie najbardziej interesujących zagadnień. Możesz zajmować się polityką zagraniczną, bezpieczeństwem międzynarodowym, dyplomacją lokalną i tym podobne.
Zdobędziesz wiedzę i umiejętności odnoszące się do protokołu dyplomatycznego, savoir-vivre, zasad dyplomacji. Nauczysz się współpracować z przedstawicielami innych kultur, a także rozwiniesz predyspozycje językowe.