Zootechnika jest kierunkiem odpowiadającym zarówno na zainteresowanie przyszłych kandydatów na studia wyższe, jak i zapotrzebowanie wielu obszarów zawodowych. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu zwierzęcej fizjologii i anatomii, poznają podstawy chemii, biologii i fizyki, a ponadto uczą się zwierzęcej behawiorystyki, poznając uprzednio funkcje poszczególnych struktur mózgowych. Obszar zdobywanych kompetencji niewątpliwie jest szeroki.
Do kogo adresowane są studia na kierunku zootechnika w Lublinie? Przede wszystkim do osób, którym losy zwierząt nie są obojętne. Pamiętaj, że w codziennej, często wymagającej i odpowiedzialnej pracy dla dobra zwierząt, przydadzą się spore podkłady empatii, zrozumienia i cierpliwości. Jeżeli odnajdujesz siebie w tym opisie, bez wahania aplikuj na zootechnikę!
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zootechnika możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Lubelska zootechnika nie różni się znacząco od większości kierunków kształcenia, które realizowane są w sposób dwustopniowy. Studenci rozpoczynają swoją przygodę od aplikacji na studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat, w zależności od wybranego trybu nauki.
Następnie istnieje możliwość kontynuowania edukacji. Wystarczy jedynie aplikować na studia magisterskie drugiego stopnia. Trwają one zazwyczaj od 1,5 roku do 2 lat i stanowią atrakcyjną propozycję dla tych, którzy nieustannie chcieliby pogłębiać swoje kwalifikacje.
Wiele osób chciałoby mieć wpływ na organizację swojej nauki. Studia na kierunku zootechnika w Lublinie umożliwiają kandydatom wybór pożądanego trybu kształcenia.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Praktyczny program kształcenia, jakim może poszczycić się kierunek zootechnika w Lublinie, pozwala przyszłym absolwentom na zdobycie takich kompetencji, które z powodzeniem zostaną wykorzystane w przyszłym życiu zawodowym.
Swoją przygodę z tym kierunkiem najprawdopodobniej rozpoczniesz od przyswojenia szerokiej wiedzy teoretycznej, która stanie się podstawą pod kształtowanie umiejętności praktycznych.
Szczegółowo poznasz dziedziny biologiczne i przyrodnicze, zrozumiesz fizjologiczne podstawy określonych zachowań, nauczysz się sprawowania pieczy nad zwierzętami różnych gatunków, a ponadto dowiesz się nieco o zapotrzebowaniu żywieniowym zwierząt.