Geografia to kompleksowo opracowany kierunek studiów, który łączy nauki przyrodnicze i społeczno-ekonomiczne, jednocześnie umożliwia zrozumienie relacji zachodzących między człowiekiem i środowiskiem.
W trakcie zdobywanej edukacji będziesz miał/a szansę zdobyć wiedzę z różnych działów geografii, takich jak kartografia, hydrologia, geomorfologia, geografia gospodarcza, geografia ludności o osadnictwa.
Na studentów czekają ćwiczenia terenowe, które umożliwiają poznanie różnych regionów Polski oraz ich zróżnicowanie geograficzne. Pozwoli Ci to uzyskać kompetencje sprowadzające się do gromadzenia i przetwarzania materiału empirycznego dzięki nowoczesnej aparaturze pomiarowej i zaawansowanym systemom informacji geograficznych (GIS).
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Geografia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kierunek geografia w Poznaniu możesz realizować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Kształcenie na studiach magisterskich trwa dwa lata, czyli cztery semestry. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobywaną na etapie licencjatu.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W interdyscyplinarnie stworzonym programie studiów geograficznych znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: klimatologia i meteorologia, geografia rolnictwa i przemysłu, systemy informacji geograficznej GIS, kształtowanie i ochrona środowiska, geografia polityczna. Oczywiście lista zajęć zmienia się wraz z poziomem kształcenia.
Kierunek geografia w Poznaniu pozwoli Ci zdobyć wiedzę odnoszącą się do zróżnicowanych procesów przyrodniczych i społeczno-gospodarczych w różnych skalach przestrzennych zarówno globalnej, jak i regionalnej oraz lokalnej.
Studenci rozwijają swoje zainteresowania dzięki specjalizacjom i fakultetom. Nauczysz się opracowywać i interpretować dane, wykorzystując przy tym metody statystyczne i GIS, tworzyć mapy i interpretować dane teledetekcyjne, a także analizować procesy atmosferyczne i hydrologiczne.