Budownictwo zrównoważone to unikatowy kierunek kształcenia, który związany jest stricte z budownictwem ekologicznym. Studia tego typu umożliwią Ci zdobycie wiedzy w zakresie tworzenia struktur budowlanych, wykorzystując przy tym materiały, które są przyjazne środowisku naturalnemu.
Dla zrównoważonego budownictwa duże znaczenie mają takie aspekty, jak ekonomia, użyteczność, trwałość i wygoda, ale priorytetem jest również ekologiczność. Tego typu konstrukcje mają ograniczać negatywny wpływ budynków na środowisko naturalne i zdrowie człowieka.
Kierunek prowadzony jest w języku angielskim, dlatego kandydaci powinni odznaczać się predyspozycjami językowymi. Ponadto odnajdą się tutaj osoby, które nie mają problemu z nauką przedmiotów ścisłych, takich jak matematyka, fizyka, informatyka.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Budownictwo zrównoważone możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
Budownictwo zrównoważone w Poznaniu możesz realizować w ramach pierwszego stopnia. Są to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku, czyli siedem semestrów i realizowane są w trybie dziennym.
Stacjonarna forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest zajęciami obowiązkowymi i dodatkowymi oraz praktykami zawodowymi, które pozwolą Ci zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, wymagają jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Budownictwo zrównoważone to nowoczesny kierunek inżynierski, umożliwiający zdobycie wiedzy i kompetencji odnoszących się do projektowania, wykonawstwa i eksploatacji instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, gazowych, chłodniczych, wentylacyjnych i tym podobne, ale przede wszystkim do projektowania budynków niskoenergetycznych.
W trakcie zdobywanego kształcenia możesz postarać się o uprawnienia odnoszące się do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Rozwiniesz również umiejętności kierownicze oraz w zakresie pracy zespołowej.
Realizowane zajęcia ułatwią Ci ocenę technologii i konstrukcji pod względem wpływu na środowisko naturalne, ocenę materiałów budowlanych, wykonywanie świadectw charakterystyki energetycznej budynków, a także przeprowadzania audytów energetycznych.