Zagrożenie związane z ekspozycją na szkodliwe promieniowanie jest niewątpliwie ogromne. Dotyczy to nie tylko pracowników elektrowni jądrowych oraz osób obcujących z potężnymi reaktorami. Pracownicy służby zdrowia oraz pacjenci również stykają się z pozornie niegroźnymi niebezpieczeństwami wynikającymi ze stosowania aparatury do prześwietleń.
Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna to kierunek innowacyjny, a zdobywana dzięki niemu wiedza i umiejętności pozwalają na bezproblemowe poruszanie się w obszarze
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb:
Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna to kierunek realizowany w ramach studiów pierwszego stopnia. Po przejściu przez sześć semestrów, wypełnionych po brzegi przedmiotami programowymi, studenci przystępują do obrony pracy licencjackiej. Na zdobycie dyplomu z tytułem licencjata poświęcisz więc trzy lata.
Bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną możesz studiować w ramach trybu stacjonarnego. W praktyce oznacza to, że będziesz uczył się od poniedziałku do piątku i jednocześnie w sposób regularny przyswajał wszelkie kompetencje. Studia stacjonarne w uczelni publicznej są bezpłatne.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Podstawowymi dziedzinami, z którymi będą mieli styczność studenci bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, to oczywiście matematyka, fizyka oraz chemia. Na gruncie tych nauk opanujesz bardziej specjalistyczne zagadnienia, związane z fizyką kwantową, mechaniką klasyczną i relatywistyczną, a także fizyką układu słonecznego.
Nie zapominaj o zajęciach praktycznych, często odbywających się w laboratoriach i ośrodkach naukowo-badawczych. Właśnie dzięki nim wykształcisz umiejętności, które wzbogacone o szeroką wiedzę teoretyczną pozwolą ci na realizowanie się w obszarach zawodowych spójnych ze specyfiką ukończonego kierunku.