Postęp niemal wszystkich nauk spowodował, że diagnoza chorób i zaburzeń psychicznych, a także świadomość na temat ich istnienia nieustannie rośnie. Wraz z nim wzrasta również zapotrzebowanie na psychologów, których mocną stroną jest ta kliniczna.
Studia na kierunku psychologia zdrowia zostały stworzone dla wnikliwych obserwatorów ludzkich zachowań, pasjonatów analizowania emocji i uczuć, którzy ponadto interesują się dziedzinami biologicznymi ze szczególnym uwzględnieniem układu nerwowego i hormonalnego człowieka.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku psychologia zdrowia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia jednolite magisterskie
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Zdobycie niezbędnych kwalifikacji na kierunku psychologia zdrowia wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego studenci uczą się w sposób ciągły przez dziesięć semestrów, co w praktyce oznacza, że na uzyskanie dyplomu z tytułem magistra powinieneś zagospodarować pięć lat.
Wybrane uczelnie w Trójmieście starają się odpowiedzieć na specyficzne potrzeby swoich studentów, dlatego studia na kierunku psychologia zdrowia możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Psychologia zdrowia to kierunek interdyscyplinarny. Poza wiedzą i umiejętnościami związanymi z pracą diagnostyczną, studenci uzyskują obszerne kompetencje z zakresu neurobiologii, poznają historię myśli psychologicznej oraz w sposób kompleksowy zgłębiają anatomię i funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego.
Nie ulega wątpliwości, że każdy klinicysta powinien w jednym palcu posiadać wiedzę na temat klasyfikacji chorób i zaburzeń. Psychologowie zdrowia, nim zasłużą na tytuł absolwentów, nauczą się poprawnego rozpoznawania poszczególnych zaburzeń nastroju, emocji oraz wszelkich psychicznych dysfunkcji.
Każdy ze studentów psychologii zdrowia będzie miał szansę na wybór konkretnej ścieżki kształcenia, dzięki czemu jego rozwój intelektualny będzie zbieżny z indywidualnymi zainteresowaniami i preferowaną specyfiką przyszłego zawodu.