Zdrowie publiczne to niezwykły kierunek medyczny kierowany do osób, które może nie chcą zajmować się stricte leczeniem innych ludzi, a jednak chcą być związane z edukacją i profilaktyką zdrowotną współczesnego świata.
Kompleksowo opracowana propozycja kształcenia umożliwi Ci zdobycie potrzebnych do pracy kompetencji odnoszących się do realizowania programów dotyczących profilaktyki, a także opieki i rehabilitacji psychospołecznej, jak również wdrażania i koordynowania programów oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia oraz zarządzania ochroną zdrowia w środowisku lokalnym.
Nauczysz się rozpoznawać biologiczne i środowiskowe uwarunkowania człowieka, a także będziesz mógł/mogła weryfikować zagrożenia zdrowia zbiorowości ludzi pod względem biologicznym, demograficznym, społecznym i psychologicznym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Zdrowie publiczne możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Zdrowie publiczne możesz studiować w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata i kończą się tytułem licencjata. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobytą na licencjacie. Trwają dwa lata, czyli cztery semestry, i kończą się egzaminem magisterskim.
Studia medyczne możesz realizować w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź, w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Zdrowie publiczne to kompleksowo opracowany kierunek medyczny, który umożliwi Ci zdobycie umiejętności odnoszących się stricte do inicjowania, planowania i wdrażania skutecznych działań w szeroko rozumianym życiu społecznym, a także na poziomie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.
Zdobywana wiedza i kompetencje będą związane z obszarem społeczno-medycznym, promocją zdrowia, edukacją prozdrowotną, nadzorem sanitarno-epidemiologicznym, pomocą społeczną. Dowiesz się, na czym polega organizacja i zarządzanie opieką zdrowotną, a Twoim zawodowym celem stanie się podnoszenie stanu zdrowia i fizycznej sprawności społeczeństwa, także w zakresie interwencji i zarządzania w sytuacjach kryzysowych.
Rozwiniesz kompetencje kierownicze i menedżerskie, które z pewnością ułatwią zarządzanie ochroną zdrowia w środowisku lokalnym oraz wdrażanie i koordynowanie programów oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia.