Technologia żywności i żywienia człowieka to interdyscyplinarny kierunek studiów, który łączy nauki techniczne z przyrodniczymi. Studenci wybierają także specjalizacje, które mają duże znaczenie dla przyszłej ścieżki kariery. Możesz kształcić się w zakresie analizy żywności, żywności prozdrowotnej, a także żywienia człowieka w gastronomii.
Zajęcia odbywają się w nowoczesnych laboratoriach i czterech halach półtechniki przetwarzania mleka, mięsa, owoców i warzyw oraz ziarna zbóż. Studenci mają szansę posługiwać się specjalistyczną aparaturą badawczą, która umożliwi przeprowadzanie interesujących doświadczeń.
W trakcie zdobywanej edukacji masz szansę zapoznać się z technologią produkcji, projektowaniem nowych produktów, mikrobiologię żywności, inżynierią żywności i organizacją produkcji.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kierunek technologie żywności i żywienie człowieka możesz studiować na pierwszym i drugim stopniu. Studia inżynierskie trwają trzy i pół roku (siedem semestrów). Studia magisterskie uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach pierwszego stopnia. Zajęcia odbywają się wtedy w trakcie trzech semestrów (półtora roku).
Studia inżynierskie prowadzone są stacjonarnie i niestacjonarnie. Studia stacjonarne to studia dzienne. Bezpłatnie odbywają się na uczelniach publicznych (w ich siedzibach) od poniedziałku do piątku.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Sprawdź, w jakiej formie realizowane są studia niestacjonarne. Pamiętaj, że ten tryb kształcenia jest płatny.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Technologia żywności i żywienie człowieka to kompleksowo opracowana propozycja kształcenia, która umożliwi Ci zdobycie wiedzy i umiejętności odnoszących się do chemii żywności, a także z zakresu zagadnień inżynieryjnych, technologicznych i ekonomicznych.
Nauczysz się kontrolować procesy produkcji żywności, sugerując się także wytycznymi, które zwracają uwagę na to, że poszczególne procesy powinny być przyjazne środowisku naturalnemu. Poznasz zagadnienia inżynieryjne, które ułatwią Ci planowanie i organizację produkcji włącznie z doborem maszyn i urządzeń. Będziesz w stanie przeprowadzić ekonomiczną kalkulację oraz ocenić efektywności podjętych działań.
W trakcie zdobywanej edukację poznasz zasady racjonalnego żywienia w prewencji chorób dietozależnych. Wykształcisz także umiejętności analityczne, interpretacyjne, a także krytyczne w odniesieniu do krytycznej analizy otrzymywanych wyników.