Energetyka to popularny kierunek inżynierski, który umożliwi Ci zdobycie wiedzy i umiejętności w odniesieniu do technologii energetyki odnawialnej i eksploatacji urządzeń w elektroenergetyce, dzięki czemu będziesz mógł/mogła nadzorować procesy związane z wykorzystaniem lokalnych źródeł energii.
Wszechstronne wykształcenie umożliwi Ci rozwiązywanie problemów współczesnej elektroenergetyki w jednostkach samorządowych. Zdobędziesz kompetencje, które wspomogą planowanie i projektowanie rozwoju terenowej gospodarki energetycznej na podstawie miejscowych, ekologicznych źródeł.
Będziesz zgłębiał/a zagadnienia odnoszące się do wytwarzania energii elektrycznej oraz energii cieplnej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Energetyka możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
Energetykę w Kielcach możesz studiować w ramach pierwszego stopnia. Są to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku, czyli siedem semestrów.
Stacjonarna (dzienna) forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest zajęciami obowiązkowymi i dodatkowymi oraz praktykami zawodowymi.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych zazwyczaj są bezpłatne, wymagają jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wśród najpopularniejszych przedmiotów na kierunku energetyka znajdziemy: gospodarkę energetyczną, termodynamikę techniczną, maszyny elektryczne w energetyce, przesyłanie energii elektrycznej, energetykę odnawialną i ochronę środowiska, elektroenergetyczną automatykę zabezpieczeniową. Interdyscyplinarnie konstruowany program kształcenia wypełniony jest przedmiotami ogólnymi, kierunkowymi, a także specjalizacyjnymi.
W trakcie zdobywanej edukacji poznasz budowę i zasady eksploatacji źródeł energii elektrycznej z uwzględnieniem kogeneracji. Zdobędziesz wiedzę odnoszącą się do dystrybucji energii, zwłaszcza w kontekście instalacji elektrycznych i ciepłowniczych w budynkach mieszkalnych. Nabędziesz również kompetencje użyteczne do planowania i projektowania rozwoju terenowej gospodarki energetycznej na bazie ekologicznych źródeł.
Będziesz miał/a okazję poznać zagadnienia związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w ogniwach fotowoltaicznych, elektrowniach wiatrowych i ogniwach paliwowych, jak również energii cieplnej w pompach cieplnych i kolektorach cieplnych.