Filologia polska to kompleksowo opracowany kierunek studiów, idealny dla pasjonatów nauk humanistycznych. Studenci mają okazję zdobyć wszechstronne wykształcenie, które łączy zagadnienia literackie, językowe, kulturowe, badawcze.
W trakcie zdobywanej edukacji masz szansę wybrać moduł kształcenia, który umożliwi Ci zdobycie umiejętności redakcyjno-wydawniczych, rozwinięcie kompetencji komunikacyjnych, a także zdobycie wiedzy pedagogicznej i metodycznej.
W siatce zajęć znajdziesz przedmioty ogólne, kierunkowe, specjalnościowe. Jednocześnie możesz skupić się na drodze literaturoznawczej lub językoznawczej. Ofertę specjalizacyjną zaś warto śledzić na stronie internetowej wybranej uczelni, ponieważ jest ona zmienna.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Filologia polska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku filologia polska w Kielcach realizowane są w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Studia drugiego stopnia odbywają się w trakcie czterech semestrów (dwa lata) i kończą się tytułem magistra.
Stacjonarna forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym prowadzone są bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Tryb niestacjonarny możesz studiować zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Pamiętaj, że studia niestacjonarne są płatne. Nim zdecydujesz się na formę kształcenia, sprawdź, w jaki sposób możesz studiować niestacjonarnie filologię polską.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W interdyscyplinarnie konstruowanym programie studiów filologicznych w zakresie filologii polskiej znajdziesz takie przedmioty jak: zaburzenia komunikacji i mowy, historia literatury polskiej: Staropolska/Oświecenie, gramatyka opisowa języka polskiego, podstawy prawne i organizacyjne systemu oświaty, wiedza o kulturze.
Studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie, które obejmuje wiedzę i kompetencje z zakresu procesów literackich, językowych i kulturowych, interpretowanych zarówno w kontekście przeszłości, jak i współczesności.
Zdobędziesz umiejętności w zakresie czynności redakcyjno-wydawniczych, które wiążą się ze sprawnym i poprawnym opracowywaniem redakcyjnym tekstów pod względem językowym, merytorycznym, edytorskim.
Zdobędziesz także wiedzę z zakresu komunikacji medialnej, obejmującej porozumiewanie się werbalne i niewerbalne na różnych poziomach (odbiorca-nadawca). Nabędziesz wiedzę i kompetencje pedagogiczne i metodyczne oraz zgłębisz informacje wpływające na prawidłowe funkcjonowanie szkolnictwa.