Filologia germańska to idealna propozycja kształcenia dla osób, które chcą poznać język niemiecki, a także kulturę i literaturę krajów niemieckojęzycznych. Studia filologiczne są jednymi z najchętniej wybieranych, ponieważ rynek pracy nieustannie poszukuje specjalistów językowych.
Studenci mają szansę rozwinąć umiejętności językowe na poziomie C1 i C1+ dla języka niemieckiego, a także na poziomie B1/B2 dla drugiego języka obcego uczonego od podstaw.
W trakcie zdobywanej edukacji będziesz miał/a szansę zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu kultury, literatury i gramatyki języka niemieckiego oraz drugiego języka obcego w stopniu podstawowym. Możesz rozwijać się przede wszystkim literaturoznawczo lub językoznawczo.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Filologia germańska możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Kierunek filologia germańska w Kielcach możesz studiować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Kształcenie na studiach magisterskich trwa dwa lata (cztery semestry). Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobywaną na studiach licencjackich.
Studia filologiczne prowadzone są w trybie stacjonarnym. Studia dzienne na uczelniach publicznych odbywają się bezpłatnie w ich siedzibach. Zajęcia trwają w ciągu dnia od poniedziałku do piątku.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program studiów dla kierunku filologia germańska tworzony jest w sposób interdyscyplinarny. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: przemiany w społeczeństwach niemieckiego obszaru językowego, historia literatury niemieckiej, tłumaczenie i analiza tekstu ekonomiczno-prawniczego, wstęp do literaturoznawstwa, gramatyka opisowa.
Realizowanie niektórych przedmiotów uzależnione jest od wybranego modułu lub fakultetu. Studenci uczęszczają na praktyczną naukę języka niemieckiego, która obejmuje mówienie, pisanie, rozumienie tekstu pisanego i słuchanego, jak również na moduł językoznawczy oraz kulturoznawczy i literaturoznawczy.
Masz szansę zdobyć lub rozwinąć umiejętności tłumaczeniowe, analityczne, a nawet dydaktyczne.