Chemia kosmetyczna to popularny kierunek studiów, który umożliwi Ci zdobycie wiedzy w zakresie stosowania wybranych surowców chemicznych do wyrobu kosmetyków. Kompleksowo opracowana propozycja kształcenia umożliwi Ci zgłębianie nauk chemicznych, biologicznych, farmaceutycznych.
Dzięki zdobywanej wiedzy, która odnosi się między innymi do wpływu związków chemicznych na skórę, włosy i paznokcie, nabędziesz umiejętności umożliwiające wytwarzanie kosmetyków, które mają poprawić kondycję, chociażby skóry.
Przedmioty w dużej mierze mają charakter praktyczny, dlatego odbywają się w przystosowanych do prowadzenia zajęć salach wykładowych, pracowniach komputerowych i laboratoryjnych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Chemia kosmetyczna możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Chemię kosmetyczną możesz studiować w trakcie dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia (licencjackie) trwają trzy lata, studia drugiego stopnia (magisterskie) zaś trwają dwa lata i uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie pierwszego stopnia.
Studia chemiczne możesz realizować w trybie stacjonarnym. Kształcenie na studiach dziennych odbywa się od poniedziałku do piątku. Taka forma kształcenia na uczelniach publicznych jest bezpłatna, kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
W trakcie kształcenia na kierunku chemia kosmetyczna będziesz miał/a okazję zdobyć rzetelne wykształcenie, które obejmuje wiedzę o składzie, zastosowaniach, produkcji, badaniach i ocenie jakości, a także o sprzedaży kosmetyków i produktów chemii gospodarczej.
W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: chemia organiczna, chemia pierwiastków i ich związków, synteza organiczna komponentów kosmetyków, podstawy produkcji kosmetyków, polimery w kosmetykach, kompozycje zapachowe, technologia i inżynieria chemiczna i wiele innych.
Studenci poznają, a także uczą się wykorzystywać metody analityczne do oceny jakości produktów kosmetycznych i z dziedziny chemii gospodarczej. Sprawdzają także ich oddziaływanie na środowisko. Poznasz zagadnienia odnoszące się do bezpieczeństwa i higieny pracy oraz opakowań i przechowywania wyrobów kosmetycznych.