Socjologia to popularny kierunek studiów, który pozwoli Ci zdobyć wszechstronne, a zarazem uniwersalne wykształcenie. Jest to oferta kształcenia kierowana do osób, które chcą zrozumieć mechanizmy funkcjonowania świata, w którym żyjemy.
W trakcie realizowanych zajęć będziesz miał/a okazję rozważać najbardziej problematyczne kwestie społeczne, odnoszące się do konfliktów, nierówności, religii, zmian zachodzących w świecie.
Studenci socjologii uczą się krytycznego spojrzenia na świat, a także opanowują umiejętności związane z prowadzeniem badań społecznych. Dzięki zdobytej wiedzy z łatwością wyjaśnisz różnego rodzaju procesy społeczne. Poznasz także specjalistyczne programy komputerowe oraz rozwiniesz umiejętności językowe.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Socjologia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Socjologię w Toruniu możesz studiować w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Studia licencjackie trwają trzy lata, czyli sześć semestrów. Kształcenie na studiach magisterskich trwa dwa lata, czyli cztery semestry. Studia drugiego stopnia uzupełniają wiedzę zdobywaną na etapie licencjatu.
Stacjonarna (dzienna) forma kształcenia odbywa się od poniedziałku do piątku, a proponowany program studiów wypełniony jest zajęciami obowiązkowymi i dodatkowymi oraz praktykami zawodowymi.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych zazwyczaj są bezpłatne, wymagają jednak uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci socjologii zdobywają rzetelne wykształcenie, które sprowadza się do wiedzy odnoszącej się do nauk społecznych, cyfrowych zasobów danych, a także kompetencji językowych rozwijanych na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Nauczysz się przygotowywać konspekty, eseje, recenzje, raporty z przeprowadzanych analiz teoretycznych.
W interdyscyplinarnie konstruowanym programie kształcenia znajdziemy takie przedmioty jak: dynamika społeczna i pokolenia, socjologia obszarów wiejskich i miasta, socjologia ciała i starzenia się, socjologia historyczna, współczesne społeczeństwo polskie, antropologia społeczna, socjologia sportu.
Zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które ułatwią Ci rozumienie mechanizmów postępowania ludzi, znajdujących się w różnych sytuacjach, a także wpłyną na poprawne wyjaśnianie procesów społecznych. Nauczysz się korzystać ze specjalistycznych programów komputerowych, które są użyteczne w pracy socjologa.