Automatyka i informatyka przemysłowa to interdyscyplinarny kierunek, który umożliwi Ci zdobycie wiedzy i umiejętności odnoszących się do automatyki układów i procesów przemysłowych.
Dzięki realizowanym zajęciom będziesz miał/a okazję rozwinąć umiejętności związane z projektowaniem i konstrukcją układów sterowania, z programowaniem sterowników przemysłowych, sieci komputerowych i przemysłowych. Nabędziesz także kompetencje kierownicze i nauczysz się pracować w zespole.
Zajęcia realizowane są w przystosowanych do tego salach laboratoryjnych i wykładowych. Studenci nauczą się obsługi nowoczesnych urządzeń i specjalistycznego oprogramowania komputerowego.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Automatyka i informatyka przemysłowa możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia w Katowicach na kierunku automatyka i informatyka przemysłowa możesz realizować na pierwszym stopniu. Studia inżynierskie trwają w tym przypadku cztery lata, czyli osiem semestrów.
Stacjonarna forma kształcenia prowadzona jest od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w trybie dziennym realizowane są bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie, to znaczy, że zajęcia odbywają się w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, lub wieczorowo, gdzie zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień (mimo umownej nazwy).
Nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, sprawdź, w jakiej formie są one realizowane. Pamiętaj także, że studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Program studiów w zakresie automatyki i informatyki przemysłowej opracowywany jest w kompleksowy sposób. Wśród popularnych przedmiotów znajdziemy, chociażby elektrotechnikę, fizykę inżynierską, statystykę matematyczną w przemyśle, metody komputerowe w obliczeniach inżynierskich, terminologię angielską w automatyce i informatyce, metrologię elektryczną i elektroniczną, modelowanie układów elektromechanicznych (obieralny).
Realizowane zajęcia pozwolą Ci rozwinąć umiejętności twórcze w odniesieniu do analizy, projektowania oraz praktycznej konstrukcji układów i systemów sterowania, ale także tworzenia oprogramowania systemów automatyki przemysłowej i usługowej, programowania sterowników przemysłowych, użytkowania sieci komputerowych i sieci przemysłowych.
Zdobędziesz praktyczne wykształcenie, które obejmuje wiedzę obejmującą automatyzację układów i procesów przemysłowych.