Diagnostyka sportowa to unikatowy kierunek studiów, który stanowi odpowiedź na zapotrzebowania współczesnego rynku pracy, zajmujące się sportem amatorskim i profesjonalnym, zorientowanego na indywidualizację treningów, a także na wiedzę naukową z zakresu nauk o kulturze fizycznej.
Studenci mają okazję zdobyć wszechstronne wykształcenie, które obejmuje nie tylko zagadnienia związane z diagnostyką sportową, ale również umiejętności odnoszące się do pracy laboratoryjnej.
Właśnie dlatego będziesz miał/a okazję poznać nowoczesne metody i techniki badawcze, nauczysz się obsługiwać specjalistyczną aparaturę pomiarową, a także wykształcisz zdolności analityczne i interpretacyjne.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Diagnostyka sportowa możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Kształcenie w ramach diagnostyki sportowej prowadzone jest w trakcie dwóch komplementarnych cykli kształcenia. Studia pierwszego stopnia (licencjackie) trwają trzy lata, studia drugiego stopnia (magisterskie) trwają dwa lata i uzupełniają wiedzę zdobytą na poziomie pierwszego stopnia.
Stacjonarna forma kształcenia to inaczej studia dzienne, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Na uczelniach publicznych zajęcia w tym trybie odbywają się bezpłatnie w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne mogą być prowadzone zaocznie (w weekendy od piątku/soboty do niedzieli) lub wieczorowo (od poniedziałku do piątku nawet przez cały dzień).
Pamiętaj, że nim zdecydujesz się na studia niestacjonarne, musisz sprawdzić, w jakiej formie są one realizowane. Studia niestacjonarne są płatne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunek diagnostyka sportowa w Szczecinie konstruowany jest w interdyscyplinarny sposób. W trakcie realizowanych zajęć studenci uczą się obsługiwać specjalistyczną aparaturę pomiarową, a także rozwijają lub nabywają umiejętności związane z analizą i interpretacją wyników diagnostycznych, które są niezwykle istotne w przypadku projektowania i prowadzenia procesu szkolenia sportowego.
W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: biochemia wysiłku fizycznego z elementami bioenergetyki, elementy odnowy biologicznej i współczesnej rehabilitacji w sporcie, podstawy treningu motorycznego w sportach indywidualnych i zespołowych, kontrola motoryczna, metody diagnostyki molekularnej w sporcie.
Studenci mają okazję poznać nowoczesne sposoby pracy laboratoryjnej, która wykorzystywana jest w trakcie szkolenia sportowego. Wiąże się to z badaniami odnoszącymi się do techniki biologii molekularnej, biochemii, fizjologii, kinezjologii.