Geodezja i kartografia to unikatowy kierunek studiów, który umożliwi Ci zdobycie cennej wiedzy związanej z szeroko rozumianą lokalizacją w przestrzeni.
Studenci mają niepowtarzalną okazję, by dowiedzieć się, czym jest GIS (Geographic Information System), w jaki sposób wykorzystywać dane geoprzestrzenne do uzyskiwania potrzebnych informacji, jak opracowywać różnego rodzaju mapy i analizy geoprzestrzenne.
W trakcie realizowanych zajęć nauczysz się wykonywać pomiary z powietrza za pomocą dronów, z ziemi dzięki specjalistycznym geodezyjnym urządzeniom pomiarowym, a także pod wodą (obraz terenu jest „malowany dźwiękiem”). Zajęcia odbywają się zarówno w murach uczelni, jak i w terenie.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Geodezja i kartografia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Geodezję i kartografię możesz studiować na pierwszym stopniu. Są to studia inżynierskie, trwające trzy i pół roku, czyli siedem semestrów.
Zajęcia na studiach dziennych odbywają się od poniedziałku do piątku. Tryb niestacjonarny może być realizowany zaocznie w weekendy lub wieczorowo (zajęcia odbywają się w tygodniu nawet przez cały dzień). Pamiętaj, żeby sprawdzić, w jaki sposób uczelnie w Szczecinie prowadzą edukację niestacjonarną w ramach geodezji i kartografii.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są bezpłatne, natomiast tryb niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny zarówno w trybie zaocznym, jak i w wieczorowym.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunek geodezja i kartografia w Szczecinie konstruowany jest w interdyscyplinarny sposób. Studenci uczęszczają na najważniejsze przedmioty, które umożliwią im zdobycie wiedzy i umiejętności związanych z pomiarem działki, opracowywaniem Numerycznego Modelu Terenu przy pomocy drona, z wykonaniem ortofotomapy, tajnikami skaningu laserowego i opracowań 3D.
Studenci mogą rozwijać się w zakresie geoinformatyki (budują bazy danych przestrzennych i projektują systemy geoinformatyczne) oraz hydrografii (wykonują pomiary przy pomocy sprzętu i łodzi pomiarowej Hydrograf XXI).
Poszczególne zajęci umożliwią Ci zdobycie wiedzy odnoszącej się do wykonywania pomiarów geodezyjnych. Nauczysz się opracowywać mapy i analizy geoprzestrzenne, a także pozyskiwać i opracowywać dane pomiarowe z dronów, skaningu laserowego, hydrograficznych pomiarów podwodnych i nowoczesnego geodezyjnego sprzętu pomiarowego. Poznasz nowoczesne systemy komputerowe, które wykorzystywane są do projektowania, przetwarzania i zarządzania danymi przestrzennymi (na przykład GIS i CAD).