Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Harmonogram rekrutacji indywidualnie ustala każda uczelnia w Polsce. Warto zapoznać się z nim odpowiednio wcześnie, by później nic nie okazało się zaskoczeniem dla przyszłych studentów. W harmonogramie rekrutacji można bowiem odnaleźć przydatne terminy związane z rejestracją na studia, ogłoszeniem wyników maturalnych, czy czasem składania dokumentów. Szczegółowe informacje na temat harmonogramów rekrutacji na łódzkich uczelniach znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich.
Kandydaci na studia mogą rejestrować się już na przełomie kwietnia oraz maja. Warto mieć świadomość, że w Polsce nie obowiązuje kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów uzyskanych podczas egzaminów maturalnych. Studia w Krakowie na kierunku finanse i rachunkowość cieszą się od wielu dekad bardzo dużą popularnością, więc liczba kandydatów niejednokrotnie przewyższa liczbę przygotowanych miejsc. Wyniki, kto znalazł się na listach osób przyjętych, ogłaszane są na ogół w połowie lipca, czyli niedługo po ogłoszeniu wyników maturalnych.
W harmonogramach rekrutacji uwzględnione są także dodatkowe etapy kwalifikacji na te kierunki studiów, na które nie zostały wypełnione limity miejsc. Oznacza to, że maturzyści jeszcze w sierpniu, a nawet we wrześniu dostają szansę, by dostać się na studia w Krakowie na kierunku finanse i rachunkowość.
Bardzo ważną część rekrutacji stanowi terminowe dostarczenie niezbędnych dokumentów. Nie zaniedbaj tego etapu, ponieważ dzięki temu nie zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. Terminowe złożenie dokumentów to swoiste potwierdzenie, że wciąż chcesz być studentem finansów i rachunkowości w Krakowie. Każda z uczelni indywidualnie ustala, co powinno znaleźć się wśród dostarczanych dokumentów. Najważniejsze jednak pozostają:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
Jeśli chcesz wziąć udział w kwalifikacjach na studia, musisz liczyć się z uiszczeniem opłat rekrutacyjnych. Uczelnie w Krakowie ustalają je indywidualnie i mogą wynosić od 85 do nawet 150 zł. To od danego ośrodka akademickiego zależy, czy opłata obejmuje jeden, czy pulę kierunków. Możesz ich dokonać za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, żeby opłatę rekrutacyjną uiścić odpowiednio wcześnie, ponieważ liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania. Potwierdzenie dokonanej opłaty rekrutacyjnej będziesz musiał dostarczyć także do dziekanatu wybranej uczelni.
Jeżeli poważnie myślisz o rozpoczęciu studiów na kierunku finanse i rachunkowość, to swoje przygotowania do egzaminów maturalnych powinieneś zacząć odpowiednio wcześnie. To popularny profil kształcenia, więc na studia dostają się wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich. Przedmioty, które otworzą Ci do nauki na studiach na kierunku finanse i rachunkowość, to przede wszystkim: matematyka oraz dowolnie wybrany język obcy nowożytni. Oprócz tego możesz pomyśleć także o wybraniu informatyki, czy geografii, które będą dodatkowym atutem.
Uczelnie w Krakowie indywidualnie ustalają swoje wewnętrzne przeliczniki punktów kwalifikacyjnych. Oznacza to w praktyce, że punkty uzyskane podczas egzaminów maturalnych stanowią jedynie podstawę do ich przeliczenia. To, ile kandydat otrzyma ostatecznie punktów zależy bowiem od tego, czy zdawane przez niego przedmioty znajdowały się wśród wymogów rekrutacyjnych. Przykładowo kierunki studiów takie jak finanse i rachunkowość mają w swoich wymogach uwzględnione przedmioty ścisłe. Znaczenie także ma poziom, na jakim wybrane przedmioty były zdawane. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony.
Uwielbiasz skomplikowane zadania matematyczne? Nauka przedmiotów ścisłych daje ci dużo satysfakcji? Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej lub konkursie tematycznym. Ambitni uczniowie szkół średnich mają o co walczyć, finaliści i laureaci olimpiad stopnia centralnego znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Uczelnie w Krakowie mają przygotowane specjalne miejsca dla osób, które w przypadku studiów na kierunku finanse i rachunkowość mają na swoim koncie wygrane olimpiady takie jak:
Olimpiada Matematyczna;
Olimpiada Lingwistyki Matematycznej;
Olimpiada Statystyczna;
Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej.
Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.
Pochodzę z małej miejscowości i myślałam, że zdobycie wykształcenia wyższego będzie wiązało się z przeprowadzką do większego miasta, ale trafiłam na reklamę WSKZ i tam zdecydowałam się zaaplikować. Studia są online, więc studiuje się w domu. No i na dodatek nie muszę rezygnować z innych zobowiązań, ponieważ sama wyznaczam sobie godziny, w których się uczę.