Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Resocjalizacja z penitencjarystyką skierowana jest do osób zainteresowanych np.: zjawiskami związanymi z niedostosowaniem społecznym; psychopatologią rozwoju dzieci i młodzieży czy metodyką pracy społeczno-opiekuńczej. Absolwenci resocjalizacji z penitencjarystyką są kompleksowo przygotowani np. do pełnienia roli np. nauczyciela zgodnie z odpowiednimi rozporządzeniami dotyczącymi tego zawodu.
Studenci tej ścieżki kształcenia w trakcie nauki poznają m.in.: techniki komunikacyjne stosowane w resocjalizacji; elementy socjoterapii; narzędzia wykorzystywane w diagnozie pedagogicznej w resocjalizacji; organizację i metodykę pracy w instytucjach penitencjarnych; rodzaje zachowań antyspołecznych; techniki projektowania programów terapeutycznych w resocjalizacji.
Studia na tej ścieżce kształcenia pozwalają studentom zdobyć wiedzę i umiejętności, które cenione są m.in. w: szkołach, placówkach edukacyjnych, ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, resocjalizacyjnych lub penitencjarnych. Ponadto osoby te mogą podjąć pracę np. w zakładzie karnym, areszcie śledczym, poradni rodzinnej, zakładzie poprawczym, schronisku dla nieletnich czy ośrodkach młodzieżowych.
Studenci resocjalizacji z penitencjarystyką zdobywają umiejętności i wiedzę w zakresie np.: rozwiązywania problemów szeroko pojętej resocjalizacji i penitencjarystyki; diagnozowania i projektowania działań praktycznych w zakresie pracy opiekuńczo-wychowawczej, resocjalizacyjnej i readaptacyjnej; analizowania zjawisk kryminogennych i penologicznych. W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone m.in.: zasadom i metodom oddziaływania resocjalizującego, etiologii zaburzeń w funkcjonowaniu środowisk wychowawczych; zasadom przeprowadzania diagnozy indywidualnej i środowiskowej.
Uczestnicy zajęć poznają np.: techniki i formy wychowania resocjalizującego; zasady konstruowania mikrosystemów resocjalizacyjnych; funkcjonowanie placówek cechujących się różnym stopniem izolacji; metody programowania współpracy z rodzicami, zespołami nauczycielskimi, osobami czy instytucjami. Ponadto studenci resocjalizacji z penitencjarystyką szkolą się również w zakresie m.in.: samodzielnego opracowywania i projektowania karier innych osób; interpretowania dokumentacji diagnostycznej; dobierania metod i form działania w pracy resocjalizacyjnej i penitencjarnej.
W programie studiów na resocjalizacji z penitencjarystyką znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Krakowie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: metodologii charakterystycznej dla pedagogiki społecznej i resocjalizacyjnej; przepisów prawa opiekuńczego, rodzinnego, cywilnego czy karnego oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich; zasad przeprowadzania diagnozy pedagogicznej w resocjalizacji oraz prowadzenia profilaktyki i interwencji społecznej.
Absolwenci resocjalizacji z penitencjarystyką są gotowi kompleksowo do pełnienia roli np. nauczyciela-pedagoga czy nauczyciela-wychowawcy. Kompetencje osób, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, cenione są m.in. w: szkołach, ośrodkach resocjalizacyjnych, instytucjach wychowawczych, schroniskach dla nieletnich czy w świetlicach socjoterapeutycznych.
Absolwent resocjalizacji z penitencjarystyką może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Resocjalizacja z penitencjarystyką to ścieżka kształcenia, którą w Krakowie można studiować w ramach kierunku pedagogika.
Studenci pedagogiki szkolą się w zakresie m.in.: pomocy i profilaktyki społecznej, resocjalizacji, planowania i organizowania działań opiekuńczo-wychowawczych i dydaktycznych, pracy z dziećmi i dorosłymi, rozwiązywania problemów społecznych i edukacyjnych, zrozumienia postaw ludzi, kształtowania świadomości społeczeństwa. Interdyscyplinarny charakter tego kierunku umożliwia studentom rozwinięcie wiedzy np. socjologicznej, psychologicznej, kulturalnej czy dotyczącej zarządzania.
Absolwenci pedagogiki cenieni są m.in. w: placówkach oświatowo-wychowawczych placówkach resocjalizacyjnych, organizacjach i stowarzyszeniach charytatywnych, klubach i świetlicach środowiskowych, ośrodkach wychowawczych i resocjalizacyjnych, domach dziecka. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą również prowadzić własną działalność pedagogiczną lub szukać zatrudnienia np. w zawodzie nauczyciela, wychowawcy, opiekuna, doradcy zawodowego lub personalnego czy animatora kultury.
Dowiedz się więcej: pedgogika studia w Krakowie
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Krakowie