Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Harmonogram rekrutacji to terminarz, z którym szczegółowo powinien zapoznać się każdy kandydat na studia. Indywidualnie ustalają go wszystkie uczelnie w Łodzi. Obejmuje on nie tylko daty przewidziane na ogłoszenie wyników, lecz także czas wykonywania opłat rekrutacyjnych oraz składanie niezbędnych dokumentów do dziekanatu. Kandydaci na studia mogą rejestrować się na internetowych platformach wybranych przez siebie uczelni jeszcze przed ogłoszeniem wyników maturalnych, czyli na przełomie kwietnia oraz maja.
Pierwszy etap rekrutacji na ogół kończy się w połowie lipca, czyli tuż po ogłoszeniu wyników maturalnych. Kandydaci dowiadują się wtedy, czy zakwalifikowali się do kolejnego etapu związanego z egzaminem wstępnym i prezentacją portfolio. Studia na kierunku wzornictwo mają profil artystyczny, więc zdolności oraz predyspozycje kandydatów muszą zostać zweryfikowane.
Niektóre uczelnie w Warszawie otwierają także dodatkową rekrutację w sierpniu, tak by większa liczba osób chętnych miała szansę na rozpoczęcie kształcenia na kierunku wzornictwo. Trzeba sobie jednak uświadomić, że studia artystyczne nie będą odpowiednie dla wszystkich absolwentów szkół średnich.
Każda osoba, która chce rozpocząć studia na kierunku wzornictwo, musi dostarczyć do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni zestaw podstawowych dokumentów. Warto dokonać tego terminowo, by mieć szansę na dalszy udział w rekrutacji. W przypadku studiów artystycznych oprócz podstawowego zestawu trzeba czasami dostarczyć także odpowiednio opisane portfolio prac – szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na stronach uczelni. Wśród dokumentów powinny się także znaleźć:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
aktualna fotografia;
potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
różnego rodzaju podpisane umowy.
Nie zaniedbaj tego etapu, ponieważ w innym przypadku zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia wyższe.
Studia w Łodzi na kierunku wzornictwo wiążą się z uiszczeniem opłat rekrutacyjnych. To niezbędny element, który obowiązuje w każdym polskim ośrodku akademickim. Przyszli studenci mogą wykonać te opłaty za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych. Pamiętaj, by wykonać taki przelew terminowo, ponieważ liczy się czas jego księgowania. Najprawdopodobniej do dziekanatu uczelni będziesz musiał dostarczyć także potwierdzenie wykonania takiego przelewu. Opłata rekrutacyjna na studia na kierunku wzornictwo może się wahać od 100 do 150 zł, ponieważ obejmuje ona także egzamin wstępny, więc również udostępnione na nim materiały.
Studia na kierunku wzornictwo mają profil artystyczny, więc liczą się przede wszystkim ich predyspozycje i umiejętności plastyczne. Decydujące znaczenie ma zatem prezentacja portfolio artystycznego kandydatów oraz egzamin wstępny, który obejmuje na ogół sprawdzian z rysunku oraz kompozycji. By móc wziąć udział w tym etapie rekrutacji, trzeba uzyskać oczywiście pozytywne wyniki z egzaminu dojrzałości. Zawsze możesz rozważyć zdawanie dodatkowych przedmiotów, które ułatwią ci twoją naukę w przyszłości. Można do nich zaliczyć na przykład historię sztuki.
Przelicznik punktów kwalifikacyjnych zależy od standardów danej uczelni w Polsce. Studia w Łodzi na kierunku wzornictwo, uwzględniają przede wszystkim wyniki, jakie dany kandydat uzyska podczas egzaminów wstępnych – liczą się prace wykonane przed komisją kwalifikacyjną, rozmowa wstępna oraz prezentacja portfolio artystycznego. Dopiero zsumowanie tych elementów określa, czy dany kandydat zakwalifikuje się na wymarzone studia na kierunku wzornictwo. Trzeba oczywiście mieć świadomość, że to pozytywne wyniki z egzaminu maturalnego otwierają drogę do dalszych etapów rekrutacji.
W ofercie olimpiad znajduje się Olimpiada Artystyczna i związana z nią sekcja plastyki – osoby, które myślą o rozpoczęciu studiów na kierunku wzornictwo, mogą wziąć udział właśnie w niej. Trzeba mieć świadomość, że studia artystyczne wymagają przede wszystkim umiejętności plastycznych, a one określane są z kolei podczas egzaminów wstępnych. Olimpiady oraz konkursy przedmiotowe zadedykowane są dla najzdolniejszych uczniów szkół średnich. Dzięki nim mogą się znaleźć na listach osób przyjętych poza kolejnością – jeżeli tylko będą laureatami tego typu olimpiad.