Studia na kierunku filologia w Łodzi możesz podjąć na 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online.
Filologia w Łodzi to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 2 różne specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu lektora czy tłumacza. Studenci zdobywają kompetencje komunikacyjne oraz wiedzę z zakresu językoznawstwa.
Studia na kierunku filologia w Łodzi
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Studia na kierunku filologia w Łodzi można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).
Opis kierunku
Studia na kierunku filologia oferują połączenie nauki wybranego języka z historią i kulturą wielu krajów świata. W trakcie zajęć studenci uczą się teorii języka, kulturoznawstwa czy medioznawstwa. Uczestnicy zajęć na filologii zdobywają też kompetencje komunikacyjne, dzięki ćwiczeniom poświęconym sztuce skutecznej negocjacji.
Absolwenci kierunków filologicznych posiadają umiejętności niezbędne do posługiwania się językiem obcym w zakresie ogólnym i specjalistycznym. Poza możliwością zatrudnienia w biurach translatorskich, filologowie poszukiwani są w wielu branżach takich jak biznes, marketing, media czy handel. Absolwenci filologii poza umiejętnościami językowymi, posiadają też wiedzę kulturoznawczą, co może dać zatrudnienie w placówkach oświatowych.
Uczelnie
W Łodzi filologię możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1uczelni publicznej: Uniwersytecie Łódzkim (Wydział Filologiczny UŁ) oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Humanistycznej w Łodzi oraz Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
Specjalności
Współczesne studia z filologii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
W procesie rekrutacji na studia w Łodzi na kierunku filologia w roku akademickim 2025/2026 najczęściej wymagane jest złożenie niezbędnych dokumentów.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku filologia w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. (Wykaz opłat za studia znajdziesz w dziale poniżej)
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Filologia w Łodzi?
Nie masz zielonego pojęcia, co należy zrobić, aby dołączyć do grona studentów kierunku Filologia na jednej z łódzkich uczelni, które zdecydowały się wzbogacić ofertę edukacyjną o właśnie ten rodzaj nauki?
Żeby dostać się na studia na kierunku Filologia w Łodzi, należy posiadać obszerną wiedzę w zakresie języka polskiego i angielskiego, która zostanie zweryfikowana na egzaminie maturalnym. Kandydaci na studia zostaną przyjęci na podstawie konkursu świadectw lub dyplomów ukończenia studiów pierwszego stopnia.
Rekrutacja na filologię w uczelniach niepublicznych (prywatnych)
Uczelnie niepubliczne w Łodzi przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Opis kierunku
Studenci kierunku filologia w Łodzi zdobędą wiedzę z zakresu nauk językoznawczych i literaturoznawczych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat kultury, historii i literatury danego obszaru językowego. Co więcej, nauczą się wybranego języka obcego oraz jego wykorzystania w w różnorodnych sytuacjach komunikacyjnych.
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w szkołach językowych oraz szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w zawodzie nauczyciela języka obcego. Ponadto mogą związać swoją przyszłość z firmami i korporacjami międzynarodowymi lub zdecydować się na pracę w biurach tłumaczeniowych.
Ogólne cele kształcenia
Filologia pozwala studentom zdobyć wiedzę oraz umiejętności, które niezbędne są do posługiwania się językiem obcym w zakresie ogólnym i specjalistycznym – w trakcie zajęć uczestnicy poznają m.in. zastosowanie języka w biznesie i marketingu oraz podstawy komunikacji społecznej w środowisku wielokulturowym. Filologia to dziedzina przygotowują absolwentów również do prowadzenia działań dydaktycznych, skierowanych zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci.
Studia na kierunku filologia to studia o charakterze interdyscyplinarnym. Filologia poświęcona jest zagadnieniom związanym np. z literaturoznawstwem, kulturoznawstwem, medioznawstwem czy językoznawstwem. Studenci filologii dogłębnie poznają specyfikę, historię oraz sposób funkcjonowania obcych krajów. W trakcie nauki studenci rozwijają cenne kompetencje komunikacyjne, które cenione są w różnorodnych branżach zawodowych.
Absolwenci filologii mogą rozpocząć pracę np. na stanowisku tłumacza, nauczyciela, szkoleniowca czy specjalisty ds. komunikacji. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, są gotowe do podjęcia zatrudnienia m.in. w międzynarodowych korporacjach, agencjach reklamowych, wydawnictwach, instytucjach i organach administracji publicznej, urzędach, ambasadach, biurach projektów międzynarodowych czy w placówkach oświatowych. Ponadto filologowie mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą lub związać swoją karierę zawodową z branżą turystyczną czy hotelarską.
Gdzie studiować na kierunku Filologia w Łodzi?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: jako specjalność na Uniwersytecie Łódzkim oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Wyższej Szkole Studiów Międzynarodowych w Łodzi oraz Wyższej Szkole Humanistycznej.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia, w roku akademickim 2025/2026 uczelnia niepubliczna oferuje płatne studia w obu trybach.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Dokładne zapoznanie się z harmonogramem rekrutacji powinno znaleźć się w centrum zainteresowań każdego kandydata na studia wyższe. Znajdują się w nim bowiem terminy związane z rozpoczęciem rejestracji, zakończeniem rekrutacji oraz czasem składania podstawowych dokumentów. Szczegółowe informacje na jego temat znajdziesz zawsze na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich. Podstawa harmonogramu rekrutacji jest jednak wspólna dla większości kierunków.
Przyszli studenci swoją przygodę z rekrutacją zaczynają od rejestracji na wybrane przez siebie kierunki już na przełomie kwietnia oraz maja. Znaczenie ma jednak wyłącznie liczba punktów, jaką maturzyści zdobędą podczas egzaminów dojrzałości. To ona ma decydujące znaczenie, czy kandydaci na studia znajdą się na listach osób przyjętych. Dowiedzą się o tym na ogół w połowie lipca, bo wtedy też zamykany jest pierwszy etap rekrutacji.
Uczelnie w Łodzi otwierają także dodatkowe etapy rekrutacji dla osób, które nie dostały się na studia w lipcu. Obywają się one na ogół w sierpniu oraz we wrześniu i obowiązują na tych kierunkach, na które nie zostały wypełnione limity miejsc podczas pierwszego etapu rekrutacji.
Warto, abyś odpowiednio wcześnie zorientował się, jakie dokumenty dostarczyć do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni w pierwszej kolejności. Nie zaniedbaj tego etapu rekrutacji, ponieważ w innym przypadku zostaniesz skreślony z listy osób przyjętych na studia. Terminowe dostarczenie dokumentów stanowi bowiem potwierdzenie, że wciąż chcesz być studentem wybranego przez siebie kierunku. Każda uczelnia indywidualnie ustala, co konkretnie powinno znaleźć się w takim zestawie dokumentów, ich trzon jest jednak bardzo podobny. Pośród dostarczanych przez ciebie dokumentów powinny się zatem znaleźć:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
aktualna fotografia;
potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
różnego rodzaju podpisane umowy.
Pamiętaj, żeby szczegółowych informacji szukać na stronach internetowych konkretnych ośrodków akademickich. Dokumenty powinieneś na ogół dostarczyć w papierowej teczce, która opisana będzie twoim imieniem i nazwiskiem.
Opłaty rekrutacyjne stanowią w Polsce obligatoryjną część rekrutacji i sprawiają, że twoja kandydatura zostanie w ogóle rozważona. W zależności od kierunku wahają się one od 85 do nawet 150 zł i mogą obejmować jeden lub pulę kierunków. Ważne jest to, byś taką opłatę wykonał odpowiednio wcześnie, ponieważ liczy się czas księgowania przelewu, a nie data uiszczenia tej opłaty. Opłatę rekrutacyjną możesz zrobić za pośrednictwem poczty polskiej lub przy pomocy przelewu oraz płatności elektronicznych (PayU). Pamiętaj, by potwierdzenie przelewu dostarczyć także do dziekanatu uczelni.
Studia filologiczne w Łodzi mają charakter humanistyczny i w procesie rekrutacji uwzględniane są przede wszystkim przedmioty, które czerpią z tej potężnej dyscypliny. Do egzaminów maturalnych powinieneś przygotować się zatem z przedmiotów takich jak: wybrane języki nowożytne, język polski, WOS, historia, filozofia, historia sztuki, czy nawet język łaciński z elementami kultury antycznej. Nie zwlekaj i swoje przygotowania zacznij już dziś, by w przyszłości uniknąć rozczarowań.
Odpowiednie wczesne zapoznanie się z przelicznikami kwalifikacyjnymi bardzo przyda ci się podczas przygotowań do rekrutacji. To dzięki wymogom, które są w nim uwzględnione, będziesz wiedział, jakie przedmioty i na jakim poziomie najlepiej jest zdawać. Na każdy kierunek studiów obowiązują bowiem inne wymogi rekrutacyjne i są one uwzględnione właśnie w przeliczniku punktów. Każda uczelnia ustala go indywidualnie, a szczegółowe informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich.
To, w jakiej olimpiadzie wziąć udział w przypadku studiów filologicznych, zależeć będzie przede wszystkim od konkretnie wybranej przez ciebie filologii. Mimo wszystko te prestiżowe konkursy zadedykowane są wyłącznie dla najlepszych uczniów szkół średnich, którzy nie boją się intelektualnych wyzwań. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ olimpijczycy i finaliści stopnia centralnego znajdują się na listach osób przyjętych na studia poza kolejnością. Pamiętaj, żeby odpowiednio wcześnie zastanowić się, jaką filologię chcesz studiować. Wtedy możesz wybrać przykładowo:
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego;
Olimpiada Języka Angielskiego;
Olimpiada Języka Niemieckiego;
Olimpiada Języka Francuskiego;
Olimpiada Języka Rosyjskiego itd.
Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Studia niestacjonarne w formie wieczorowej lub zaocznej są studiami płatnymi. Ceny semestralne i roczne są zróżnicowane w zależności od realizowanego kierunku studiów i indywidualnie ustalane przez uczelnie w Łodzi. Czesne za rok studiów na kierunku filologia możesz opłacić jednorazowo, realizować w ratach miesięcznych lub w wysokości dwóch rat semestralnych. Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości czesnego, opłat ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi. Studia stacjonarne w zależności od uczelni są płatne lub bezpłatne. Rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne wymaga uiszczenia opłaty rekrutacyjnej.
Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia w Łodzi?
Wciąż nie masz pewności, czy studia na kierunku Filologia w Łodzi będą dobrym wyborem? Być może opinie innych studentów tego kierunku pozwolą ci na podjęcie bardziej świadomej decyzji.
Anna, studentka ostatniego roku Filologii w Łodzi, mówi:
„Filologia to studia językowe, które nie ograniczają twojego wyboru do nauki jednej konkretnej mowy. Właśnie ta uniwersalność skłoniła mnie do wybrania tych, a nie innych studiów. Mam nadzieję, że moja przyszłość zawodowa będzie wyglądała równie dobrze – jeśli tak, szczerze polecę ten kierunek każdemu!”
Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu