Jaka praca po studiach na kierunku położnictwo w Warszawie?
Zawód położnej cechuje wielowiekowa tradycja. To bowiem położna czuwa nad bezpieczeństwem, komfortem czy nawet zdrowiem kobiet ciężarnych oraz mam. Dynamiczny rozwój nauk medycznych dotknął także położnictwa, które dziś nie opiera się na intuicyjnym podejściu do pacjentek. Stoi za nim przede wszystkim rozległa wiedza położonych, które posiadają doskonałe wykształcenie medyczne.
Absolwentki i absolwenci położnictwa znajdą zatrudnienie przede wszystkim w placówkach medycznych. Będą to przykładowo oddziały ginekologiczne, patologii ciąży czy neonatologii i pediatrii. To właśnie tam wykwalifikowani specjaliści dbać będą o przyszłe mamy oraz wspierać je w trudach pierwszych dni macierzyństwa.
Położne i położnicy mogą znaleźć zatrudnienie także poza szpitalnymi oddziałami. Dziś coraz większą popularnością cieszą się bowiem szkoły rodzenia. To właśnie tam odbywają się zajęcia przygotowujące przyszłych rodziców do opieki nad maluszkami, które mają niebawem pojawić się na świecie.
Uczelnie w Warszawie dążą do tego, by absolwenci kierunków takich jak położnictwo otrzymali przede wszystkim rzetelne wykształcenie. Należy pamiętać jednak, że ten piękny zawód powinny wykonywać te osoby, które czują do tego powołanie. W pracy położonych bardzo duże znaczenie odgrywają bowiem kompetencje miękkie. Wspieranie, otaczanie opieką, dodawanie otuchy czy nawet pocieszanie w bardzo trudnych dla kobiet chwilach powinny opierać się na doskonałej znajomości zagadnień medycznych i psychologicznych.
Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Położnictwo?
Będąc absolwentem kierunku studiów Położnictwo po zdaniu egzaminu końcowego, będziesz mógł zacząć poszukiwania swojej pierwszej pracy w zawodzie położnej. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w szpitalach, prywatnych klinikach, szkołach rodzenia, poradniach, oddziałach ginekologicznych i położniczych.
Są oni również świetnie przygotowani, do poprowadzenia własnej praktyki położniczej, o ile spełniają wszystkie warunki, które muszą być spełnione do prowadzenia własnej działalności. Co należy do codziennych zadań położnej oraz ile wynoszą jej średnie miesięczne zarobki?
Położna
Absolwenci kierunku studiów Położnictwo na koniec swojej przygody ze studiami zdają końcowy egzamin zawodowy, który uprawnia do wykonywania zawodu położnej. Po tym egzaminie absolwenci mogą pełnoprawnie pracować jako położne.
Czym się zajmują? Położna odpowiada za pomoc kobietom w czasie ciąży poprzez m.in. edukację w zakresie żywienia dziecka, odżywiania się czy ćwiczeń oddechowych, które pomagają w czasie samego porodu. Położna, jako że jest samodzielnym zawodem, to może ona sama przyjmować porody – nie potrzeba przy nim udziału lekarza.
Do innych zadań położnej możemy także zaliczyć opiekę nad kobietą w czasie połogu, a także pomoc rodzicom nad opieką nad dzieckiem w pierwszych dniach jego życia.
Mediana zarobków położnej wynosi około 5400 zł brutto miesięcznie, jednak zarobki położnej mogą być uzależnione od przepracowanej liczby nadgodzin, a także od tego, czy prowadzi ona własną praktykę położniczą i czy np. kogoś zatrudnia.
Źródło: wynagrodzenia.pl (luty 2023)
*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.